Recenze OVB Allfinanz – zkušenosti poradců i zákazníků

Nabízejí finanční poradenství budoucnosti, slibují správu veškerých financí pod jednou střechou a ve středu jejich zájmu stojí lidé. Alespoň takto se na svém webu prezentuje společnost OVB Allfinanz. 

Opravdu je ale tato akciovka ideální volbou? Můžete jejich konzultantům důvěřovat? A jaký názor na ni mají klienti? To vše a další informace vás čekají v následujícím článku …

OVB Allfinanz recenze a základní info

Společnost OVB působí v Česku již od roku 1993 a spadá pod evropskou centrálu holdingu OVB, která sídlí v Kolíně nad Rýnem – zde funguje již od roku 1970. S konzultanty společnosti se díky dlouhé historii můžeme setkávat již řadu let, je tedy možné, že jste s “ÓFéBé” či “OFB” již měli tu čest.

V rámci OVB Holdingu AG patří OVB Česká republika k dlouhodobě nejúspěšnějším. Služby společnosti u nás využilo více než 1 000 000 klientů, uzavřeno bylo více než 4 000 000 smluv.

V současné chvíli sídlí OVB Allfinanz, a.s. v moderním kancelářském komplexu The Park, přesněji na adrese V Parku 2343/24 Praha 4. Pobočky a konzultanty společnosti ale najdete hojně zastoupeny po celém Česku, v současné chvíli by měla mít společnost okolo 70 stálých zaměstnanců a více než 1 100 finančních poradců, kteří jsou k činnosti oprávnění registrací u ČNB.

Výhody

  • Stabilní nadnárodní společnost
  • Poměrně dlouhá historie společnosti
  • Možnost spolupráce jako konzultant – finanční MLM či budování sítě
  • Vhodný přivýdělek i pro studenty středních a vysokých škol

Nevýhody

  • Nepříliš lichotivá minulost společnosti
  • Spousta negativních komentářů – zkušeností v online diskuzích
  • Často málo vzdělaní finanční poradci

Společnost OVB má za sebou ale kromě úspěchů také několik kontroverzních situací, které jejímu jménu bohužel příliš neprospěly. 

První z nich byla kauza Helvag. OVB od roku 1997 nabízela finanční produkty švýcarského spolku Helvag – statisícové investice, u nichž OVB slibovala garantovaný roční výnos ve výši 5,6 %. V roce 2001 ale spolek Helvag ukončil svůj provoz a manažeři Helvagu byli obviněni ze zpronevěry. 

O vklad v celkové hodnotě 300 000 000,- Kč tak v roce 2006 po úplném vymazání společnosti z obchodního rejstříku přišlo zhruba 1200 investorů z České republiky, kteří o celé situaci byli informováni pozdě a i během kauzy dále důvěřivě zasílali pravidelné platby.

K dalšímu pošramocení pověsti společnosti OVB pak došlo v roce 2016, kdy student dokumentaristiky Jakub Charvát natočil krátký dokument o praktikách společnosti s názvem Rada nad zlato. OVB Allfinanz autora tehdy zažalovala za poškozování dobrého jména, dokument byl stažen z mnoha festivalů a promítání, jeho částečnou verzi ale stále můžete shlédnout na YouTube. 

Autor zde kritizuje zejména nedostatečné vzdělání finančních poradců společnosti OVB, firemní strukturu a samotný ekonomický princip MLM. Od jeho prezentace se ale údajně měla společnost zaměřit na nápravu situace, která se týkala jen částečného odvětví firmy a nyní se finanční poradci mnohem více zaměřují na kvalitu před kvantitou uzavřených smluv.

V roce 2016 pak společnost OVB Allfinanz také dostala od České národní banky pokutu za užívání tzv. klamavých obchodních praktik ve výši 5 000 000 Kč.

TIP: Recenze ZFP Group akademie – hodnocení a zkušenosti

OVB Allfinanz finanční produkty

Společnost OVB nabízí finanční produkty třetích stran, tedy bank, pojišťoven a dalších institucí. „Na evropském trhu existuje mnoho poskytovatelů finančních a pojišťovacích produktů. My se soustředíme na silné partnery a vyjednáváme s nimi ty nejlepší podmínky. Naši finanční poradci vám z tohoto výběru nabídnou ty nejlepší produkty.“ …

V nabídce OVB byste tak měli najít zabezpečení pro nejrůznější životní situace, obecně ale můžeme finanční produkty rozdělit do následujících kategorií

  • Zabezpečení na stáří – několik finančních produktů pro zajištění v důchodu nebo jejich kombinace na míru potřebám klienta. Většinou jsou zde zastoupeny doplňkové penzijní spoření, kapitálové investice, životní pojištění a další individuální investice.
  • Zdraví – zde spadá opět individuální zdravotní zabezpečení na míru klientovi. OVB nabízí pojištění pro úraz i vážné onemocnění, které zahrnuje např. pojištění denních dávek při pracovní neschopnosti, které doplňuje nebo nahrazuje dávky nemocenského ze systému sociálního zabezpečení, nebo o pojištění denních dávek při hospitalizaci.
  • Osobní finanční plán – od pojištění vás a majetku až po spoření, které by vás mělo v budoucnu zabezpečit.
  • Udržení životní úrovně – zejména tedy rizikové životní pojištění, které vás podrží ve chvílích, kdy nejste schopni vykonávat běžnou pracovní činnost a zajistit si tak dostatečné příjmy.
  • Budování majetku – dlouhodobé zhodnocování finančních prostředků, budování majetku, investice na míru – zejména pak podílové fondy.

Finanční poradenství OVB – jistota nebo podvod?

Je potřeba si uvědomit, že společnost OVB funguje jako MLM – tedy multi level marketing, který může být vnímán jako pyramida, určitě se ale nejedná o podvod. Finančním poradcem OVB se může stát téměř kdokoliv, kdo získá certifikát ČNB, často se tak objevují poradci, kteří nemají dostatek zkušeností ve finanční sféře.

To ale neznamená, že by OVB nenabízela kvalitní finanční produkty. Ty jsou vždy pod třetí stranou, kterou může být banka, pojišťovna nebo spořitelna a další instituce. Jen je potřeba si dát pozor na to, s kým své smlouvy projednáváte, ověřit si jeho reference, délku působení v oblasti finančního poradenství nebo jeho zkušenosti.

Nenechte se přesvědčit k uspěchanému podepisování smluv nebo rušení těch stávajících, nabídku si důkladně prostudujte, požádejte finančního poradce, aby vám vše vysvětlil nebo zodpověděl dotazy a nechte si několik dnů na porovnání s nabídkou konkurence, která může – ale nemusí – být výhodnější.

TIP: Tupperware zkušenosti a hodnocení produktů i MLM

Má cenu se stát finančním poradcem OVB?

Jak už jsme psali výše, OVB funguje na bázi MLM – multi level marketingu. A ten nemusí každému vyhovovat.

Kromě toho, že se tedy finančně vzděláte a budete moci na základě oprávnění ČNB uzavírat pojistky, spoření a další smlouvy pro sebe, své blízké i budoucí klienty, čeká vás také budování vlastní sítě poradců, které přesvědčíte, že se mají dát na stejnou cestu a registrovat k OVB pod vás.

Ze smluv, které poradci pod vámi uzavřou sobě nebo svým klientům pak opět získáváte další provize a finanční výhody a utvoříte tak tým podobný nechvalně známé pyramidě. Nejedná se ale o nic, co by zavánělo průšvihem, jedná se o legální obchodní schéma.

Na co si ale dát pozor? Zejména ve zmíněném kontroverzním dokumentu Rada nad zlato je zmiňován jeden problém, který často najdete i v internetových diskuzích, které se týkají OVB. Finanční poradci jsou motivováni finanční odměnou – provizí a vidina mnoha sjednaných smluv je pak pro ně na předním místě. Často tak sjednají pojistky, které pro klienty nemusí být výhodné a podmínky jim řádně nevysvětlí.

Takoví klienti pak smlouvy ruší předčasně. Pro finančního poradce to ale často znamená, že provize ze sjednaných smluv, které již dávno utratil, musí vrátit zpět. A nemálo lidí se tímto postupem dostalo do značných finančních problémů – navrácení provizí bývá tvrdě vymáháno a nezřídka i exekučně.

Přestože finanční provize bývají velmi lákavé a jste si vědomi toho, že se jedná o zodpovědnou činnost, kterou můžete druhým způsobit problémy – například pojistkou, která nepokrývá v dostatečné míře případné pojistné události – je třeba počítat i s vysokou konkurencí. Finančních poradců OBV je nemálo a to nemluvíme o ostatních finančních MLM nebo přímých nabídkách institucí.

Jak se přidat k OVB?

V ideálním případě můžete oslovit přímo blízkou pobočku OVB nebo finančního poradce (s dostatkem zkušeností), kteří vás rádi uvítají do svého týmu.

Pokud ale tuto možnost nemáte nebo nechcete riskovat, že se zaregistrujete pod nováčka, který se sám ještě ve finanční sféře dobře neorientuje, stačí navštívit oficiální web OVB na adrese www.ovb.cz. V nabídce pak vyberete možnost Kariéra a na stránce níže naleznete jednoduchý formulář. Na základě jeho vyplnění vás pak bude společnost nebo její zástupce kontaktovat.

OVB registrace poradce

TIP: Nejlepší termínované vklady srovnání

OVB zkušenosti a hodnocení klientů

Když pomineme přešlapy firmy a dokument Jakuba Charváta, který sděluje světu své negativní zkušenosti s OVB, můžeme v internetových diskuzích najít celou řadu názorů. Ať už jde o názory klientů, finančních poradců nebo konkurence. My jsme pro vás vybrali pár příkladů, ve kterých se objektivně opakují časté názory veřejnosti …

„My máme fin.poradkyni od OVB a jsme s ní moc spokojení! Jen ji všem doporučuju…
Zkoušela jsem u OVB taky dělat fin.poradentví, ale nebylo to nic pro mě, tak jsem s tím skončila. Firma je to ale výborná, žádný podvod… Hodně ale záleží na samotném fin.poradci, jak to umí podat, jaké má znalosti ve svém oboru… Za vyslechnutí nic nedáte… O podvod se skutečně nejedná. Pokud vám fin. poradce nebude příjemný, nesedne vám, tak s ním nemusíte nic řešit…“

Uživatelka lenula, emimino.cz

„Ahoj všichni kdo budete tento příspěvek číst. Je to už nějaký měsíc pryč, co nefunguji u společnosti OVB. I přesto, že už tam nejsem, zkušenost s těmito lidmi ve mně zanechala opravdu velmi špatný zážitek s zkušenosti. Naprosto se ztotožňuji s termínem SEKTA. Nastoupila jsem do této společnosti pod velkým tlakem, kdy jsem několikrát zmínila slečně, která mě rekrutovala, že nestojím o práci finančního poradce a že to vím bezpečně, že tohle dělat nechci. Nikdo si nedovede představit, jaký nátlak tito lidé dokážou vyvinout. V podstatě jsem byla narekrutována na základě lži a slibů, které se nikdy nestaly. Ve své najivitě a bezelstnosti jsem tomu věřila. Jediné na co jsem slyšela, byla slibovaná práce s klienty ohledně finančního světa. To mi přišlo smysluplné a dobré. Po nějaké době jsem zjistila, že to není o klientech. Hlavní účel OVB je rekrutovat nové lidi a vytvářet si svojí malou (firmičku). Od samého začátku jsem toto odmítala. Přičemž v tuto chvíli ¨moje vedoucí¨udělala krok zpátky a nechala mi nadechnout.Je to masáž od začátku do konce. Nazvala bych to NEUSTÁLE ZNÁSILŇOVÁNÍ VAŠÍ SOBNOSTI. Školení bylo o víkendech, kdy jste si ho museli sami hradit a školení bylo opravdu propracované. Přijeli další finanční poradci a běžně Vám ukazovali výpisy z účtu. Což není zcela běžná věc, že? Samozřejmě tento přístup a jejich vyprávění, jak a kdy se jim začalo dařit nás nakoplo k tomu, že to asi tedy funguje. Ale už člověku nedošlo za jakou cenu by to mělo fungovat. Tito lidé smýšlí stejně. Vždycky jde jenom o peníze. I když Vám budou tvrdit, že to pro peníze nedělají, ale že je ta práce neskutečně baví:D. Jedna velká lež od začátku do konce. Na školeních umí používat velmi emotivní videa, kdy se vše tváří, jak jsou to vlastně citově a emočně založení lidé. Tito lidé propadli zlu. Jsou vlastně sami politování hodni:/. Ti co vydrželi a nechali si ty palice vygumovat není vůbec možné cokoliv vyvrátit, nebo vysvětlit, že jsou opravdu mimo.CELÁ OVB JE JEDNA VELKÁ MANIPULACE. Kdybych měla vše vypsat, tak je to myslím na knihu. Ale tohle beru jako důležité. Třeba si to někdo přečte a zastaví ho to před životní chybou. Znám lidi, kteří díky OVB začali navštěvovat psychiatra, aby se z toho mohli dostat.Další věc je, že nemají přátelé. Tím myslím opravdový přátelé. Mezi sebou se samozřejmě všichni tváří jako velcí kamarádi. Ale v osobním životě zůstávají sami. A je to velmi jednoduché. Kdykoliv se s někým seznámí, tak vždycky jde o to ho zrekrutovat, takže vlastně o kamarády, který by mohli mít, následně přijdou. Alespoň toto je má zkušenost. PAMATUJTE SI, ŽE ODPOVĚĎ NE, PRO NĚ NENÍ ODPOVĚĎ…Znám lidi, kteří dali výpověď, aby se mohli naplno věnovat této práci a pak se dostali akorát do finančních problémů :(. Jsem ráda, že je možnost to někde napsat…“
Uživatelka Anna, Penize.cz

„Myslím si, že ta myšlenka není špatná – věřím, že v jiných zemích to funguje třeba docela dobře. Přeci jen nezávislý finanční poradce pro domácnost by se hodil skoro každému. Každá domácnost je taková malá, lépe či hůře fungující firma, a pokud by měla svého ekonoma, tak by mohla fungovat lépe.
ALE jde o to, že společnost OVB si zde udělala hrozně špatné jméno na trhu tím, jakým způsobem to podchytili. Je fakt, že spousta „finančních poradců“ se pohybuje ve věkovém rozmezí, které zde zaznělo 18-20 let a přeci jen, jak může někdo radit v oblasti financí, pokud nemá řádné vzdělání v této oblasti?
Pokud by se OVB opravdu zaměřila na špičkové konzultanty a nebylo to z valné většiny pouze o uzavírání pojistek, tak by to bylo podstatně lepší. Špatnou publicitu si zavinili sami.
Koukal jsem, že je zde přirovnání k sektě. V podstatě máte pravdu, naverbují si prakticky každého, nehledě na věk, vzdělání cokoliv. Berou všechno. A co se týče ošálení smyslů jejich konzultantů, tak je to v zásadě také pravda.
Osobní zkušenost z třídního srazu. Po asi 5 letech jsem viděl lidi ze své střední, přičemž jeden byl právě „finanční poradce“ společnosti OVB, chvíli jsme se bavili normálně a najednou hele a co ty a důchod, přemýšlíš nad tím už nějak? Mohli bychom se někdy sejít třeba na kafe a podívat se na to, jak bys mohl být v důchodu zajištěný. Je to otravné a celkem neprofesionální. Myslím, že by si měli nejdříve určit nějaké firemní hodnoty a následně nejdříve každého z nich je učit ctít, protože lámat to přes koleno nikdy nepomůže.“

escape6, webtrh.cz

Často kladené dotazy

Co je OBV Allfinanz a OVB Holding?

Jedná se o finanční společnost, která na českém trhu funguje již od roku 1993, a patří pod evropskou centrálu holdingu OVB, která sídlí v Kolíně nad Rýnem a funguje od roku 1970. V rámci svého MLM prostřednictvím finančních poradců nabízí produkty známých institucí od pojistek až po spoření či investice.

Je OVB důvěryhodnou společností nebo jde o podvod?

Přestože se svým síťovým (MLM) marketingem může podobat nebezpečné pyramidě či letadlu, jedná se o legální firmu nabízející výdělek svým finančním poradcům. Jejich pověst je ale lehce pošramocena kauzou Helvag i nakonec zakázaným dokumentárním filmem Rada nad zlato. V roce 2016 OVB Allfinanz také dostala od České národní banky pokutu za užívání tzv. klamavých obchodních praktik ve výši 5 milionů Kč. Přesto ale mají spoustu finančních poradců, kteří fungují na vysoké úrovni a pověst celé společnosti pozvedávají svou orientací ve finanční sféře.

Co nabízí společnost OVB?

Finanční poradci OVB vám mohou nabídnout běžné finanční produkty, které by měli umět přizpůsobit na míru vašim potřebám či požadavkům. Od běžných pojistek, přes spoření až po investice. Stejně tak se i vy můžete stát finančním poradcem a na základě oprávnění ČNB nabízet v rámci MLM svým klientům produkty společnosti OVB.

Můžu s OVB vydělat?

Společnost OVB vám coby finančnímu poradci bude vyplácet provize za sjednané smlouvy. Nejedná se o podvod, letadlo ani pyramidu. Je ale potřeba si uvědomit, že finančním poradcem se nestanete zde dne na den a budování kariéry ve velmi konkurenčním odvětví nebude procházka růžovým sadem.

Z na rozmyšlenou a srovnali si také nabídky konkurenčních finančních institucí či společností.

Zdroje: https://www.ovb.cz, https://webtrh.cz/168367-nazor-ovb, https://www.emimino.cz/diskuse/ovb-allfinanz-as-12860/, https://www.penize.cz/diskuze/17882-test-financnich-poradcu-dalsi-sance-pro-ovb, https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/dokument-jakuba-charvata-kritizuje-praktiky-ovb.A160826_101149_test_nio, https://www.youtube.com/watch?v=rRloFqCiZsQ

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *