Ať je léto nebo zima, zánět močových cest se neptá. V létě se s ním setkáváme často při pobytu u vody, v zimě zase přichází po prochladnutí. Zjistěte společně s námi, jak se vyhnout zánětu močových cest, co použít k jeho zmírnění i za jak dlouho odezní zánět močových cest.
Délka léčby zánětu močových cest
Pokud s léčbou začnete co nejdříve po tom, co se u vás objeví první příznaky, můžete mít vyhráno i za jediný den. A pokud se pak budete šetřit, dodržovat hygienu a držet se v teple, je po problému. Běžně ale léčba močového měchýře trvá okolo 3 až 7 dnů.
Pokud se domácí léčba nedaří a chystáte se na návštěvu lékaře, nemusíte se bát ani dlouhé antibiotické léčby. Antibiotika většinou stačí nasadit na 3 – 5 dní.
V případě, že záněty močových cest trpíte více než 3x ročně, hovoříme už o chronickém zánětu. V tomto případě už určitě máte po ruce léčivé přípravky a víte, co vám nejlépe pomáhá i jakým rizikovým faktorům byste se měla vyhýbat. Chronické záněty močového ústrojí již sice nemívají tak silný průběh, zato vás ale dokážou potrápit o pár dní déle.
Jak vzniká zánět močových cest?
Se zánětem močových cest se ve svém životě setká téměř každá žena. A některé trápí také opakovaně. U mužů je to pouze každý pátý, což je dáno naší rozdílnou anatomií. Ženy mají kratší močovou trubici, v jejíž blízkosti se navíc nachází pohlavní orgány a konečník.
Jelikož je zánět močových cest způsobován bakteriální infekcí, mohou se právě tyto bakterie do močového ústrojí žen dostat snadněji. Bakterie zkrátka ulpí na stěnách močové trubice, odkud se dále dostávají do močového měchýře.
Tip: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky?
A pokud se k bakteriím přidají ještě stres, prochladnutí nebo další rizikové faktory, mají bakterie ideální podmínky k rychlému množení. Zánět močových cest často vyvolá také
- zadržování moči a nedostatečný přísun tekutin
- nedostatečná hygiena (často po pohlavním styku nebo při menstruaci)
- prochladnutí a dlouhý pobyt v mokrých plavkách
- cukrovka nebo vrozené vady močového ústrojí
Příznaky zánětu močových cest
Přestože se většinou nejedná o příliš vážné onemocnění, umí zánět močových cest pořádně potrápit. Mezi jeho nejčastější příznaky patří zejména:
- častější chození na toaletu, nutkavá potřeba močení a zároveň malé množství moči
- bolestivé močení, které provází pálení či řezání
- bolest v podbřišku
- zkalená nebo zapáchající moč, někdy se stopami krve (v tomto případě už je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc)
- zvýšená teplota a zimnice
- únava, bolest zad nebo celková slabost
- v pokročilém stavu zánětu se objevuje i urgentní inkontinence, tedy samovolný únik moči
Tip: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve?
Léčba zánětu močových cest
U zánětů močového ústrojí není vždy návštěva lékaře nezbytná. Při mírných příznacích vystačíte s urologickým čajem a brusinkami, které efektivně čistí močové cesty.
Samozřejmostí by měl být zvýšený pitný režim, skvěle fungují také volně dostupné přípravky pro léčbu zánětů močových cest, které většinou obsahují právě zmíněné brusinky nebo D-mannózu v kombinaci s bylinkami, probiotika nebo bakteriální lyzáty.
Obecně je doporučováno také suché teplo. Zapomeňte tedy na horkou vanu a raději si nahřejte polštářek, využijte termofor a zabalte se do teplé deky. V teple udržujte především také chodidla.
Pokud vás ovšem zánět trápí déle než tři dny, často se opakuje nebo se v moči objevila krev, přidaly se bolesti zad nebo horečka, návštěvu lékaře už byste odkládat neměli. S největší pravděpodobností vám budou nasazena antibiotika, která si s bakteriemi hravě poradí.
Zdroje: https://www.agel.cz/media/blogy/170904-mocove-cesty.html a https://zdravi.euro.cz/leky/zanet-mocovych-cest-lecba-a-priznaky/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.