Kdo jednou ochutnal dobře připravený grilovaný lilek, už se k němu bude jen vracet. Lilek pochází z Indie, kde je zván králem zeleniny, ač je to vlastně ovoce. Zcela zdomácněl ve Středomoří, tam je součástí mnoha národních pokrmů. I u nás již se stal poměrně běžným účastníkem v mnohé kuchyni, přesto se ovšem stále najdou tací, kteří jej v obchodě obcházejí velkým obloukem. Pokud k takovým patříte, věřte, že o mnohé přicházíte.
Jak vybrat správný lilek na grilování?
Abyste si pochutnali, lilek musí být především zralý a nepoškozený, bez skvrn, jizev a modřin, s lesklou slupkou. Zralý lilek je těžký a pevný, když na jeho povrch jemně přimáčknete prst, důlek se hned vyrovná. Pokud zůstane, lilek není dozrálý. Skladujte ho v lednici, zabalený v sáčku nebo v krabici, ale jen několik dní, snadno se kazí.
Nejběžnější úpravy lilku
Lilek můžete péct, dusit, zapékat, neobejde se bez něj mnoho pokrmů, jako třeba musaka, ratatouille nebo baba ganoush. Nejvíce ale vynikne samotný a grilovaný je opravdu skvělý. Zrovna tak jako maso jej můžete předem marinovat, nebo jej ogrilovat samotný a pak dochutit zálivkou, dipem či pestem nebo bylinkovým máslem, stejně jako steak.
TIP: Čím nahradit mascarpone i ricottu v různých typech receptů. I když se chutí trochu liší, můžete je v případě nouze mezi sebou prohodit.
Nechat lilek potit – ano nebo ne?
Většinou se doporučuje nechat lilek před přípravou takzvaně vypotit: lilek nakrájejte na kolečka nebo plátky asi 1-1,5 cm tlusté, lehce je posolte z obou stran a rozložte v jedné vrstvě. Po chvíli se začne potit – vyroní kapičky tekutiny, kterou setřete ubrouskem. Někdo tento krok vynechává, ale lilek takto jednak zbavíte případné hořkosti, a jednak bude lépe přijímat marinádu nebo olej. Nevypocený lilek je nutné grilovat prudčeji, jinak se bude spíše dusit než opékat.
Před položením lilků na gril se ujistěte, že je gril dostatečně předehřátý. Teplota by měla být střední až vysoká. Dbejte také na to, aby byl grilovací rošt čistý a dobře pomazaný olejem. To pomůže zabránit přilnavosti lilků ke grilu. Poté jednoduše položte lilkové plátky na předehřátý gril a pečte je asi 3-4 minuty na každé straně, dokud nejsou zlatavě hnědé a měkké. Zkuste je otočit jen jednou, abyste dosáhli křehké vnější struktury. Po grilování můžete lilkům přidat poslední dochucení, například citronovou šťávu, sůl, pepř nebo čerstvé bylinky.
TIP: Jak udělat světlou a tmavou jíšku – návod i pro začátečníky. Vhodným upravením receptu snížíte množství tuku, lze použít i mouku bezlepkovou se stejným účinkem
Lilek s česnekovou marinádou
Ingredience:
- lilek 2 ks olivový olej 150 ml
- česnek 4 velké stroužky
- bazalka 1 svazek
- sůl
Postup:
- Omytý a osušený lilek nakrájejte na kolečka nebo plátky 0,5-1 cm. Osolte, nechte vypotit a otřete.
- Utřete česnek s trochou soli, vložte do misky, přidejte olej a nasekanou bazalku.
- Plátky lilku vložte do marinády a důkladně promíchejte, aby se stejnoměrně obalily. Nechte 15 minut marinovat.
- Grilujte na mírnějším ohni 5-10 minut, než je lilek měkký a má zlatavou mřížku. Během grilování jej potírejte zbylou marinádou.
- Takto upravený lilek je vhodný jako příloha k masu, nebo spolu s fetou a opečeným toustem jako samostatný pokrm.
Před grilováním lilky očistěte a omyjte. Odstraňte vnější vrstvy, pokud jsou poškozené nebo nečisté. Můžete také odříznout stonky a vrcholy. Lilkům můžete dodat výraznější chuť pomocí marinády. Použijte tu, která obsahuje bylinky, olivový olej, citronovou šťávu nebo jiné vhodné ingredience podle vašeho gusta. Nechte lilek v marinádě odležet alespoň 30 minut, aby se chuť dostatečně vstřebala. Pokud plánujete grilovat celé lilky, nakrájejte je na stejně tlusté kusy, aby se rovnoměrně připravily.
TIP: Jak nejrychleji rozmrazit maso, když opravdu nestíháte. Naučte se, jak rychle rozmrazit maso ve chvíli, kdy nestíháte, aniž by jakkoliv ztratilo na chuti
Grilovaný lilek s rajčatovou omáčkou
Ingredience:
- lilek 600 g
- rajčata 100 g
- bílý jogurt 100 g
- olivový olej 2 lžíce
- sůl
- pepř
Postup:
- Lilky nakrájejte na silné plátky zhruba 1,5 cm. Potřete je z obou stran olejem a prudce grilujte z každé strany asi 3 minuty.
- Na omáčku si nakrájejte rajčata na kolečka , osolte je, opepřete a poduste. Jakmile se rozpadnou a oddělí se slupky, je hotovo. Slupky vyberte a omáčku nechte vychladnout.
- Do studené omáčky přimíchejte jogurt a přelijte jí ogrilované plátky lilku.
- Omáčku lze dochutit ještě česnekem, kari, šafránem nebo jiným kořením či bylinkami.
TIP: Jak uvařit květák, aby nebyl rozvařený, získal skvělou chuť a zbavil se svého nepříjemného aroma
Co byste ještě měli vědět
Po dokončení celého procesu se vyplatí ještě chvíli počkat. Než podáte grilované lilky, nechte je chvíli odpočinout. To pomůže, aby se do nich dostatečně vsákly šťávy a měly lepší chuť.
Zdroje: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-lilek-prospiva-zdravi.html, https://vitalweb.cz/1153/lilek-vejcoplody-k-cemu-je-dobry-a-jak-s-nim-nakladat-v-kuchyni, https://www.grilykrby.cz/recepty-na-grilovani/grilovana-zelenina/grilovany-lilek-s-cesnekem/, https://www.recepty.cz/recept/grilovany-lilek-9056
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.