Začala na vás v autě svítit kontrolka, upozorňující na nedostatek AdBlue? Prozradíme vám, co to pro vás znamená i kde tento roztok můžete sehnat.
Co je AdBlue?
AdBlue je roztok syntetické močoviny a demineralizované vody, který se již od roku 2013 používá u dieselových motorů. Cílem AdBlue je snížit emise oxidů dusíku, jimiž jsou naftová vozidla typická. Močovina, jak bývá tento roztok lidově nazýván, tedy reaguje na emisní normu EURO 4 a vyšší, stejně jako na aktuální požadavky EU.
Roztok syntetické močoviny nejprve využívaly pouze nákladní auta a autobusy. Postupem času se však stal nedílnou součástí všech moderních vozidel s dieselovým motorem.
Princip AdBlue je postaven na redukci škodlivých oxidů dusíku. Ve chvíli, kdy se močovina dostane do výfukového systému, chemickou reakcí odstraňuje látky znečišťující ovzduší a ven vypouští pouze páru spolu s dusíkem, které již nejsou tolik škodlivé. AdBlue je tak prostředek ke snížení emisí u dieselů, a to až o 95 %.
Kontrolka AdBlue
Normy EU vyžadují, aby AdBlue bylo součástí všech dieselových vozidel. Ve chvíli, kdy se vám tedy v autě rozsvítí kontrolka láhve s kapalinou (indikátor stavu močoviny), je na místě roztok močoviny doplnit.
A proč si kontrolku pohlídat? Jakmile systém zaznamená nedostatek AdBlue, dochází ke snížení výkonnosti motoru. Pokud byste pak močovinu nedoplnili ani po několika upozorněních, dojde k zablokování motoru, v důsledku čehož už auto znovu nenastartujete, dokud roztok močoviny nedoplníte.
Upozornění na systémové zablokování motoru signalizuje kontrolka láhve s kapalinou, doplněná klíčem.
Kde sehnat AdBlue
Doplňování AdBlue za vás vyřeší servisní technici. Stejně tak ovšem můžete močovinu zakoupit v kanystrech na čerpacích stanicích a doplnit si ji sami. Některé čerpací stanice pak nabízejí k dispozici i oddělené stojany určené právě k doplňování močoviny.
AdBlue se lije do samostatné nádrže, která je u novějších vozidel umístěna vedle nádrže pro palivo. U starších modelů byla nádrž umístěna v zavazadlovém prostoru. Ve všech případech ji poznáte podle modrého víčka.
Deaktivace systému AdBlue
Systém AdBlue je možné softwarově deaktivovat. Jedná se o úpravu řídící jednotky, kterou lze v případě potřeby vrátit zpět. Důležité je ovšem upozornit na to, že s deaktivací systému vozidlo ztrácí způsobilost k provozu na pozemních komunikacích.
Deaktivaci AdBlue je proto vhodné provádět pouze u aut určených ke sportovním účelům.
Zdroj: Euro.cz
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.