Zašedlé prádlo dokáže potrápit i tu nejšikovnější hospodyňku. Pokud i vaše dříve zářivě bílé prádlo ztratilo svůj původní odstín, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Mrkněte se s námi na několik tipů, které vám napoví jak vybělit prádlo šetrně a efektivně.
Dejte chemii košem
Pokud také nejste zastáncem chemických bělících prostředků, které mohou dráždit vaši pokožku a navíc škodí životnímu prostředí, sáhněte po lety osvědčených receptech. Prozradíme vám, čím bělily prádlo už naše babičky. A jedná se o běžné věci, které najdete i ve vaší domácnosti.
Bělení prádla pomocí jedlé sody
Určitě nemusíme připomínat, jak užitečným pomocníkem v domácnosti je právě jedlá soda. A pomoci vám může i s bělením prádla. Poradí si se zašednutím, ale také se skvrnami a nepříjemným zápachem. Nejprve se ale ujistěte, jestli máte dobře vyčištěnou pračku.
Některé hospodyňky přidávají lžíci jedlé sody přímo do pračky, jiné rozmíchají lžíci sody v lavoru a namočí do něj prádlo na několik hodin či přes noc. Jako prevence či k odstranění menších skvrn jsou tyto metody naprosto dostačující.
Pokud ale chcete vybělit skutečně zašedlé prádlo, v jedlé sodě jej vyvařte. Vezměte tedy velký hrnec, vodu s pracím práškem a jedlou sodou přiveďte k varu a v této vodě prádlo vařte dokud skvrny či zašednutí nezmizí. Občas jej promíchejte vařečkou a po vyvaření prádlo ještě vložte do pračky na běžný prací cyklus, ke kterému můžete opět trošku sody přidat.
Proč přidávat k praní ocet?
Dalším všestranným pomocníkem v naší domácnosti je určitě ocet, který se používá třeba i na čištění zašlých stříbrných věcí a nebo i žehličky. Dnes je při úklidu nebo praní využíván spíše bílý vinný ocet, naše babičky ale celá léta úspěšně používaly ten klasický, kvasný. Ať už ale při praní využijete ocet kterýkoliv, vašemu prádlu i pračce to jednoznačně prospěje.
Ocet stačí využívat namísto aviváže. Změkčuje totiž prádlo, pomáhá jeho bělení a dezinfekci a změkčuje samozřejmě také vodu – chrání tak zároveň i vaši pračku. Skvěle si umí poradit se skvrnami od potu a rozhodně se nemusíte bát, že by prádlo bylo nepříjemně cítit. Po usušení prádla z něj ocet rozhodně neucítíte, můžete si ovšem vyrobit i voňavou octovou aviváž s přírodními esenciálními přísadami.
Bělící síla citronu
Skvělé bělící účinky má také šťáva z citronu. Jedná se o další ekologickou cestu, na jejímž konci najdete zářivě bílé prádlo. Vzhledem k vysokým cenám citronů je ekonomicky výhodnější variantou také použití rozpustné kyseliny citronové.
Zašedlé nebo špinavé prádlo před praním na několik hodin namočte do horké vody s citronovou šťávou či kyselinou citronovou a občas promíchejte. Pak prádlo vyperte na běžný prací cyklus. Pokud na tom není prádlo příliš zle a nechcete se zdržovat namáčením, přidejte cca 100 ml citronové šťávy přímo do bubnu pračky.
Další bělící pomocníci
Některé z našich babiček používaly k bělení prádla také prášek do pečiva, který by měl mít obdobné vlastnosti jako soda. Prádlo v něm tedy můžete také namáčet, vyvařovat nebo prášek přidávat do pračky.
A pokud chcete přírodní cestou odstranit opravdu odolné skvrny na prádle, zkuste vlastnosti jednotlivých pomocníků jednoduše nakombinovat. Nejčastěji se takto používá hustá pasta z octu a jedlé sody, které spolu aktivně reagují. Ingredience tedy smíchejte a skvrny pastou ihned potřete. Na žluté skvrny od potu zase podobně zabírá kombinace jedlé sody s citronem.
V zásobách našich babiček se ovšem hojně vyskytoval také peroxid vodíku, ve kterém můžete prádlo předmáčet nebo jej použít jako účinnou přísadu do výše zmíněné bělící pasty. Modernější alternativou je pak perkarbonát sodný, který koupíte ve většině drogerií.
Nemusíte se ale děsit chemických názvů, oproti běžným bělidlům jde pořád ještě o velice ekologickou metodu. Peroxid vodíku i perkarbonát jsou šetrné nejen k přírodě, ale i k naší pokožce. Nedráždí, nezpůsobuje nepříjemné alergické reakce a je tak vhodný i k praní kojeneckého oblečení. Mějte však na paměti, že perkarbonát své bělící účinky aktivuje až při vyšších teplotách, prádlo je tak potřeba prát alespoň na 60°C.
Zdroje: instory.cz, bydlimekvalitne.cz
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.