Vaření květáku není žádná alchymie – a může se obejít i bez nepříjemného odéru. Uvařte ho tak, aby byl dokonalý na zkus i na chuť.
Všichni to určitě známe. Zajdeme do obchodu koupit rohlíky a najednou na nás směje nádherný bělostný květák v zeleném lůžku z listů. No, kdo by odolal? A tak si domů neseme obrovskou růžici květáku (vybrali jsme samozřejmě ten největší a nejkrásnější). Co teď s ním? Samozřejmě uděláme smažený v trojobalu. Na ten má chuť každý a rodina by nám neodpustila, kdybychom navrhli třeba nákyp, že? Ale protože je tak veliký, zbude nám i na polévku. Tak se ozbrojíme nožem a odvážně se do něj pustíme.
Příprava a porcování květáku
Květák zbavíme vrchních listů, ale vyhodíme jen ty opravdu oschlé, zvadlé nebo jinak ošklivé (mimochodem, abychom takové poškození oddálili, je nejlepší ho uchovávat v lednici ve sklenici s vodou – jde totiž vlastně o zdužnatělé květenství). Pěkné vnitřní listy si necháme na vývar a do polévky. Potom buď růžici celou ponoříme na chvíli do vody, aby vyplavaly nečistoty a případný hmyz. Nebo ji rovnou rozporcujeme na jednotlivé růžičky a ty pak omyjeme.
Tip: Potraviny snižující kyselinu močovou. Které jsou vhodné pro purinovou dietu?
Vaření květáku
Pro další úpravu je květák lepší předvařit, a to buď vcelku nebo jednotlivé růžičky. Vaříme ho však jen krátce, aby se nám nerozpadal a zachoval si chuť. Výjimkou je polévka nebo květák jako mozeček, kde ho můžeme použít syrový.
Vaření vcelku
- Do hrnce dáme vařit vodu. Jakmile se vaří, osolíme ji a vložíme celý květák růžičkami dolů.
- Vaříme 15-20 minut podle velikosti květáku do poloměkka. Na míse ještě trochu dojde.
- Celý květák pak rozdělíme na 4 porce a přeléváme různými omáčkami, například holandskou, nebo jen máslem a sypeme osmaženou strouhankou. Podáváme s brambory jako lehký oběd.
Tip: Zahustěte guláš konečně správně. Nedělejte stále stejnou chybu s moukou
Vaření růžiček
- Do vyššího hrnce nalijeme vodu, přivedeme ji k varu a osolíme, vložíme část růžiček a vaříme podle velikosti 3-5 minut.
- Pak květák vybereme a dáme odkapat. Postupně dovaříme zbytek.
- Necháme ho vychladnout a použijeme do dalších receptů.
- Vodu z květáku můžeme použít na polévku. V tom případě vaříme květák v menším množství vody po malých částech a vodu příliš nesolíme, raději dosolíme květák a vajíčka na obalování.
Zdroj: https://www.skrblik.cz/navod/jak-uvarit-kvetak/, https://www.recepty.cz/rady-a-tipy/priprava-a-vareni-kvetaku
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.
Zkušenosti “Jak uvařit květák, aby nebyl rozvařený, získal skvělou chuť a zbavil se svého nepříjemného aroma”