Těhotné ženy může postihnout mnoho nepříjemných problémů. Jedním z nich je i zácpa v těhotenství. Jak vlastně vzniká, co na ni pomáhá a jak postupovat v případě prevence?
Zácpa během těhotenství je častým problémem, který může být způsoben několika faktory. Netrpí jí všechny těhotné ženy, ani nemusí trvat po celou dobu.
Na vině mohou být například hormonální změny, snížená fyzická aktivita nebo změny ve stravě.
Jaké jsou příznaky zácpy
Tento nepříjemný problém se může projevovat celo řadou příznaků (ty se nemusí vyskytnout u všech postižených žen a mohou mít různou intenzitu):
- stálé nucení na stolici,
- bolest během vyprazdňování,
- neúplné vyprázdnění,
- suchá a tvrdá stolice,
- méně časté vyprazdňování
Někdy mohou být přítomny i bolesti břicha, plynatost a nadýmání.
TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma
Jak se bránit proti zácpě
Pro zmírnění zácpy během těhotenství se doporučuje pít hodně vody, jíst potraviny bohaté na vlákninu, věnovat se fyzické aktivitě a vyhýbat se potravinám, které mohou způsobit zácpu. V některých případech může lékař doporučit volně prodejné vlákninové doplňky nebo mírná projímadla. Před užitím jakýchkoli léků (i těch volně dostupných) je však velmi důležité poradit se s poskytovatelem zdravotní péče – těhotné ženy mají totiž v tomto směru některá specifická omezení.
Tip: Projímavé potraviny, které vám pomohou při zácpě
Tučné a smažené potraviny, bílý chléb a pečivo z rafinované mouky či sladkosti a sladké nápoje.
Bylinky na zácpu
Zácpa může být způsobena mnoha faktory, jako je nedostatek vlákniny, nedostatečný příjem tekutin, sedavý způsob života apod. Některé druhy bylin s ní však mohou pomoci. Jde například o listy seny, semena anýzu, kořen lékořice, krušina nebo třeba zeměžluč.
TIP: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve, díky tomu, jak se chová vaše tělo?
Tipy proti zácpě v těhotenství
A co dělat, když vás tento nepříjemný problém trápí? Vyzkoušet můžete několik postupů (vždy je však lepší kombinovat jich více najednou).
- Pijte dostatek vody – voda pomáhá udržovat stolici měkkou, což vám umožní snadno se vyprázdnit.
- Zajistěte si dostatečný příjem vlákniny – jezte potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty a luštěniny.
- Vyhněte se potravinám, které dráždí střeva (alkohol, káva, mléčné výrobky či tučná jídla).
- Pravidelně cvičte – pohyb pomáhá podporovat trávení a zlepšuje pohyblivost střev.
- Zkuste použít laxativum nebo projímadlo – ale jen v případě nouze. Předtím se vždy poraďte se svým lékařem.
TIP: Jak se chovat na začátku těhotenství? Co dělat a nedělat, abyste si nechtěně neublížila?
Co ještě vědět
Pamatujte, že zácpa nepatří k těhotenství automaticky – může být známkou vážnějšího zdravotního problému. Pokud se tedy váš stav do několika dní nezlepší (nebo se dokonce zhorší), navštivte svého lékaře.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/bylinky-proti-zacpe-30000102.html, https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-jak-pomoci-bylinek-prelstit-zacpu-40064326, https://www.prozeny.cz/clanek/mate-zacpu-temto-potravinam-se-radeji-vyhnete-14655
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.