Naraženina vs. zlomenina – rozdíly, jak dlouho bolí a léčba

Téměř všichni sportovci a také většina zbylé populace se během svého života setkala, ať již při sportu nebo v běžných situacích, se zlomeninou kosti nebo naražením. Ne vždy je však lehké tyto dva stavy od sebe odlišit. Zjistěte, jak dlouho bolí naraženina a co na to pomáhá nebo jak jak ji poznat od zlomeniny?

Stačí při sportu nedávat pozor, přecenit své síly nebo být naopak příliš aktivní a přetěžovat tělo. Další problém může nastat ve chvíli, kdy máte tzv. sedavé zaměstnání a rozhodnete se najednou začít sportovat. K úrazu totiž v takovém případě dojde s mnohem větší pravděpodobností, protože tělo zkrátka a dobře není na takovou zátěž zvyklé.

Co je to sedavé zaměstnání

Sedavé zaměstnání je typ práce, který zahrnuje dlouhodobé sezení na místě, jako například práci v kanceláři, řízení vozidla nebo jiné činnosti, které nevyžadují mnoho pohybu a zatížení svalů. Takové zaměstnání může mít negativní dopad na zdraví, protože sedavý životní styl může zvýšit riziko výskytu řady zdravotních problémů, jako je například obezita, svalové napětí, bolesti zad, kardiovaskulární onemocnění a diabetes.

TIP: Jak ležet při bolesti kyčlí? Neležte na zádech

Jak omezit negativní dopady sedavého zaměstnání na organismus?

Zdravotní dopady sedavého zaměstnání lze minimalizovat pravidelným cvičením, správným držením těla a pravidelnými přestávkami během práce, během kterých se můžete protáhnout, projít se a změnit polohu těla.

Když je to zlomené

Jak poznáte zlomeninu? Těžko. Na rozdíl od obecně rozšířených „pravd“ zlomenina totiž nemusí vůbec bolet ani otéct. Dokonce s ní můžete několik dnů nebo týdnů chodit a cítit bolest pouze trochu.

Jednoznačně pozná zlomeninu nebo nalomeninu pouze lékař. Máte-li tedy podezření, že jste si něco nalomili nebo zlomili, je nutná návštěva lékaře a rentgen.

Většina zlomenin stačí zafixovat sádrou nebo ortézou a naordinovat klid k hojení. Někdy je nutné zlomeninu srovnat a zpevnit při operaci. Po sejmutí sádry nebo ortézy je vhodná rehabilitace pod vedením zkušeného fyzioterapeuta. Vhodné cvičení nebo procedury vám doporučí lékař. Období hojení se pohybuje u dospělých od čtyř do čtrnácti týdnů (u dětí je situace individuální).

TIP: Důvody oteklých prstů na rukou a léčba. Proč se to stává a jak tomu předejít?

Co ovlivňuje délku hojení zlomeniny

Především typ zlomeniny: některé typy zlomenin se lépe hojí než jiné. Například otevřené zlomeniny (kdy kost vyčnívá z kůže) mohou vyžadovat více času na hojení než uzavřené zlomeniny. Svou roli hraje i umístění zlomeniny: zlomeniny na místech s menším prokrvením, jako jsou kosti nohou, se obvykle lépe hojí s větším časovým intervalem. Naopak kosti v oblastech s větším prokrvením, jako jsou například ruce, se hojí mnohem lépe.

Také mladším lidem se obvykle hojí zlomeniny o něco snadněji než u starších osob, protože mají rychlejší metabolismus a lepší krevní oběh. Pomoci může také vyvážená strava bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály, které pomáhá tělu rychleji se zotavit. Svou věk hraje také zdravotní stav: léčba zlomenin u pacientů s chronickými onemocněními nebo kardiovaskulárními chorobami může být obtížnější a zdlouhavější. A pozor si musíte dávat i na svou aktivitu – příliš rychlý návrat ke sportovní činnosti nebo těžké fyzické práci může zpomalit hojení zlomenin a co hůř, také způsobit další zranění.

Jak poznat naraženinu

V nemocnici nebo na rentgenu vám řekli, že máte pouze naraženinu nebo zhmožděninu? Moc se neradujte. Ve valné většině případů totiž bolí naraženiny mnohem více než zlomeniny.

TIP: Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů

Stejně jako zlomenina může naraženina otéct. Je vhodné postižené místo chladit např. chladícími polštářky, mokrým kusem látky, mrazicím sprejem nebo ledem. Nezapomeňte, že chladit pokožku musíte přes kus látky nebo obvazu. Nikdy ne napřímo.

Bolest můžete zahánět různě. Od perorálně podávaných analgetik na bázi paracetamolu nebo iboprufenu po krémy a gely s analgetickými, případně chladivými účinky. Záleží také, jestli je poškozena kůže. Pokud ano, krém ani gel, byť analgetický aplikovat nelze.

Tip: Diclofenac Duo složení, recenze a zkušenosti

Vlastní zkušenost nade vše

Není nad vlastní zkušenost. A za mě vám mohu říci, že mám zlomený malíček na ruce. Upřímně vůbec nevím, kdy se mi to stalo. Určitě jsem byla dítě, ale nepamatuji si bolest ani otok. Nicméně výsledkem je malíček ve tvaru se zatáčkou u posledního článku prstu, neschopnost ho narovnat a zvednout přemykač (znalci psaní na stroji chápou).

Naraženinu jsem si vyrobila vlastní hloupostí. Jako dítě jsem věšela prádlo mezi stolem a klikou u dveří. Skvělý nápad se na šňůře pohoupat jsem okamžitě realizovala. Bohužel má váha překotila stůl a ten mi přistál na nártu u nohy. Na rentgenu nebylo nic a tedy „jenom“ naražené. Bolelo to jako čert a pár dnů jsem se nevešla do boty. Pajdala jsem asi deset dnů.

TIP: Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená? Nehty mohou být závažným ukazatelem nejrůznějších zdravotních problémů

Babské rady na naraženiny

Co se týká naraženin a otoků z nich plynoucích, dostala jsem nejlepší radu od své babičky. Do misky do lednice dejte mléko. Větší kapesník nebo nejlépe dva namočte do chladného mléka a střídavě přikládejte na postižené místo.

Shrnutí zlomenina vs. naraženina

Zlomenina i naraženina bolí a otéká. Oba úrazy se chovají a vypadají obdobně a rozliší je pouze odborník.

O zlomeninu se může jednat v těchto případech:

  1. Kosti nejsou v přirozené poloze
  2. Postižené místo je bolestivé a bolest neustupuje
  3. Končetinou není možné hýbat
  4. Tvoří se otok
  5. V místě zlomeniny je krvácející rána

TIP: Jak zastavit průjem: jak můžete průjem zastavit doma, i kdy byste už měli navštívit lékaře

Máte-li podezření na zlomeninu vyhledejte lékaře. Pouze z rentgenu lékař pozná, zda je kost zlomená, nalomená nebo se jedná pouze o naraženinu.

Zdroje: https://www.chytralekarna.cz/urazy-pri-sportu-nejcastejsi-poraneni-pri-pohybovych-aktivitach-a-jak-je-lecit, https://www.drmax.cz/clanky/zlomenina-jak-se-pozna-a-jak-se-leci, https://www.dudlu.cz/pro-zdravi/jak-dlouho-boli-a-jak-lecit-narazeniny/, https://www.sport.cz/clanek/behani-narazene-nebo-nalomene-aneb-bezcovy-trampoty-s-narazenym-ramenem-859940

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *