Bolest v uchu při polknutí. Co to způsobuje a jak se jí zbavit?

Bolest ucha dokáže být velmi nepříjemná a to tím spíše, pokud se dostaví nečekaně. Jestliže vás ucho bolí při polknutí, může to poukazovat na celou řadu zdravotních problémů – od zánětu zubů až po bolest způsobenou nachladnutí svalů a kloubů kvůli průvanu. Naučte se od sebe jednotlivé druhy bolestí odlišovat a zakročte proti nim včas.

Zánět středního ucha jako nejčastější příčina

Toto onemocnění se netýká jen malých dětí – naopak, může postihnout opravdu kohokoliv. Zánět středního ucha nebo také středouší může mít dvě formy: akutní a chronickou. Akutní potíže trvají obvykle jen několik dní, zatímco chronické obtíže se mohou táhnout i několik měsíců. Vše obvykle začíná nějakým virovým onemocněním, které se ovšem později zkomplikuje díky výskytu bakterií.

Hlavním příznakem je silný tlak (obvykle jenom v levém nebo v pravém uchu), který se sice zpočátku projevuje pouze při polknutí, ovšem v rámci hodin až dní přejde v bolest neustávající. Mezi další příznaky patří také teplota, ztráta sluchu, zvracení nebo průjem. Pokud není tento stav léčen, může dojít až k protržení ušního bubínku. Vždy je proto vhodné navštívit lékaře.

Zánět zevního zvukovodu

Na první pohled se další příčina bolesti ucha při polknutí zánětu středouší velmi podobá. Také se obvykle vyskytuje pouze na jedné straně a její intenzita se zvyšuje v průběhu času. K běžným obtížím se však přidává i bolest pod uchem, zvětšení uzlin v místě potíží, zarudnutí kůže nebo dokonce výtok z ucha.

Tento stav obvykle nastává, je-li ucho zaneseno nečistotami (což si obvykle lidé způsobí sami špatným čištěním uší, jímž naopak maz zatlačují ještě hlouběji dovnitř). Vznik se však může pojit i s pobytem ve znečištěném prostředí (například koupání ve špinavé vodě), uvíznutí cizího předmětu v uchu, nastydnutí vlivem průvanu apod. I tento stav vyžaduje zásah lékaře.

Za bolest ucha mohou i zuby

Pokud zánět středního ucha i zvukovodu lékař vyloučí, může se příčina vašich potíží ukrývat i jinde. Na problémy se zuby ukazuje především fakt, že bolest z postiženého místa jakoby vystřeluje, a to v nepravidelných intervalech. K tomu dochází ve chvíli, kdy se zubní kaz dostane až k živé dřeni zubu a způsobí tu zánět. Pokud není tento stav léčen, změní se vystřelující bolest časem v problém trvalý a neustále se stupňující.

Obdobné potíže je však někdy možné pozorovat i po vytržení zubu (nejčastěji v případě preparace horních osmiček, které jsou uším nejblíže). V obou případech je nutný zásah lékaře, jenž ošetří případný zubní kaz a jako bonus předepíše antibiotika, která si se vzniklým zánětem poradí.

Tip: Jak najít zubaře? Rady, zkušenosti a diskuze

Akutní zánět v krku

Poslední běžnou příčinou může být i akutní zánět probíhající v krku. Ten dokáže způsobit zablokování krční páteře (například neustálými otřesy a křečovitými stahy svalstva při kašli). Pokud tedy u vás právě toto onemocnění probíhá, zaměřte se vyjma užívání předepsaných léků i na velmi jemné uvolnění krční páteře. Pomalu ji protahujte do stran (vyhněte se komplexním krouživým pohybům, povoleny jsou nanejvýš půloblouky). Pomoci může také teplý obklad na bolestivá místa, přikládaný několikrát denně. Pokud potíže neustoupí ani po odeznění onemocnění, vyhledejte pomoc fyzioterapeuta.

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/bolest-v-uchu-priciny-priznaky-lecba/, https://nemoci.vitalion.cz/zanet-stredniho-ucha/

4.3/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *