Bylinky na čištění cév – které jsou nejlepší?

Kardiovaskulární problémy se řadí mezi nejčastější nemoci tzv. moderní civilizace Pokud jsou však teprve v počátku. Mohou vám s jejich odstraněním pomoci bylinky na čištění cév. Které jsou nejlepší a co se o nich vyplatí vědět?

Existuje několik bylin, které se tradičně používají k čištění cév a podpůrnému léčení kardiovaskulárních onemocnění.

Jak fungují bylinky na čištění cév?

Některé z nich mohou snižovat hladinu cholesterolu v krvi, podporovat krevní oběh a pomáhat snižovat záněty.

TIP: 6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma Postačí vám běžně divoce rostoucí bylinky

Nejúčinnější bylinky pro čištění cév

Bylinek vhodných pro tyto účel existuje opravdu hodně. Dominuje jim však pětice těch nejsilnějších:

  • Česnek kuchyňský (Allium sativum), též česnek setý – Obsahuje látky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a zlepšovat krevní oběh.
  • Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) – Má silné protizánětlivé a antioxidační účinky, které podporují zdraví jater a snižují hladinu cholesterolu v krvi.
  • Zázvor obecný (Zingiber officinale) – Má protizánětlivé účinky a pomáhá snižovat hladinu triglyceridů v krvi.
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – Má protizánětlivé účinky a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
  • Artyčok kardový (Cynara cardunculus var. Scolymus) – Obsahuje látky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a podporovat krevní oběh.

Pojďme si je představit jednotlivě a zjistit, co mohou našemu zdraví nabídnout.

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

Jeden z hlavních zdravotních přínosů česneku je jeho antimikrobiální a protizánětlivé působení. Česnek obsahuje látku nazývanou allicin, která je zodpovědná za jeho charakteristickou vůni a má také silné antimikrobiální účinky. Allicin může pomoci snížit zánět a riziko infekce. V lidové medicíně se česnek používá k léčbě různých zdravotních problémů (například nachlazení, kašel, bolesti hlavy, zažívací potíže a vysoký krevní tlak). Některé studie naznačují, že konzumace česneku může také pomoci snížit riziko vzniku srdečních onemocnění.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Jak užívat česnek na čištění cév?

Nejlepší je namočit česnek na několik hodin v olivovém oleji, aby se zvýšila jeho účinnost. Můžete také přidat do oleje další byliny (např. bazalku, tymián nebo rozmarýn), které mají také pozitivní vliv na cévy. Konzumujte česnek vždy ráno před jídlem. Lze jej přidat do salátů, omáček, smoothies nebo sníst přímo. Pokud máte citlivé zažívání, můžete si česnek namazat na chléb nebo ho spolknout s vodou.

Při používání česneku je však třeba dbát na opatrnost a konzultovat ho s lékařem, zejména pokud užíváte nějaké léky, trpíte nějakým zdravotním problémem nebo máte alergii na česnek. Příliš velké množství česneku může také způsobit zažívací potíže.

Jaké bylinky použít proti stresu a úzkosti?

Perfektní je například třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), meduňka lékařská (Melissa officinalis), kozlík lékařský (Valeriana officinalis), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), levandule lékařská (Lavandula officinalis) či dobromysl obecná (Origanum vulgare).

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský je rostlina, která má dlouhou historii v lidové medicíně. Je známý také pod názvem mariánský ořech či mariánský bodlák a vyznačuje se výraznými fialovými květy a bílými skvrnami na listech. V lidové medicíně se využívá především pro své hepatoprotektivní účinky, což znamená, že pomáhá chránit játra před poškozením a podporuje jejich regeneraci. Rostlina obsahuje silymarin, což je složka, která účinně chrání játra a má také protizánětlivé a antioxidační účinky.

Ovšem pomáhá i na čištění cév – některé složky v rostlině mají protizánětlivé a antibakteriální účinky a mohou pomoci snížit záněty a infekce.

Jak připravit čaj z ostropestřce?

Tato bylinka se nejčastěji používá v podobě extraktu nebo doplňku stravy v kapslích, nikoliv jako čaj. Pokud však přesto chcete připravit oblíbený čaj z ostropestřce, následujte následující postup: Vezměte 1-2 lžíce semen a jeden šálek vody. Převařte vodu a nechte ji trochu vychladnout na teplotu kolem 80-90 °C. Poté do ní vsypte semena a nechte louhovat asi 5-10 minut. Poté čaj sceďte a můžete ho sladit medem nebo cukrem, pokud si přejete. Užívejte třikrát denně nejméně po dobu jednoho měsíce.

TIP: Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví. Co vám hrozí, pokud to s oblibou toho nápoje přeženete?

Je třeba poznamenat, že chuť čaje z ostropestřce může být velmi hořká až nepříjemná, protože rostlina obsahuje silné látky, které jsou léčivé, ale ne vždy chutnají dobře. Pokud tedy hledáte způsob, jak užívat ostropestřec, doporučujeme spíše užívat přípravky na bázi extraktu nebo doplňky stravy v kapslích.

Zázvor obecný (Zingiber officinale)

Zázvor obecně je velmi populární rostlina v lidové medicíně po celém světě, zejména v Asii. Jeho léčivé účinky jsou dány především účinnými látkami, jako jsou gingeroly, které mají protizánětlivé, antioxidační, protirakovinné a antimikrobiální účinky.

V lidové medicíně se zázvor využívá na řadu zdravotních problémů, jako jsou:

  • zažívací potíže, jako jsou nadýmání, průjem a nevolnost
  • bolesti hlavy a migrény
  • záněty a bolesti kloubů
  • nachlazení, kašel a horečka
  • snížení krevního tlaku a cholesterolu
  • podpora imunitního systému

TIP: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou? Základem je pravidelná očista organismu

Jak připravit čaj ze zázvoru?

Recept na čaj ze zázvoru je velmi jednoduchý. Potřebujete jen několik základních surovin a pár minut času. Potřebujete 1-2 cm kousek čerstvého zázvoru, 2 šálky vody a 1 lžičku medu nebo citronové šťávy (podle chuti). Nejdříve oloupejte a nastrouhejte zázvor najemno. V hrnci přiveďte vodu k varu a přidejte nastrouhaný zázvor. Vařte zázvor asi 5-10 minut, poté odeberte hrnec z ohně a nechte čaj chvíli vychladnout. Přidejte med nebo citronovou šťávu podle chuti, přeceďte a vypijte. Pijte třikrát denně po dobu 6 týdnů.

Je důležité poznamenat, že při užívání zázvoru jako léku je vždy třeba se poradit s lékařem, zejména pokud máte nějaké chronické zdravotní obtíže nebo užíváte léky na recept.

Jaké bylinky použít na ředění krve?

Pokud máte potíže s příliš „hustou“ krví, může se vám hodit například zázvor obecný (Zingiber officinale), hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum) alias hřebíček, artyčok zeleninový (Cynara scolymus L.), česnek kuchyňský (Allium sativum), zvaný též česnek setý, pelargonie růžová (Pelargonium graveolens) , přeslička rolní (Equisetum arvense) a kotvičník zemní (Tribulus terrestris L.). nikdy je však nekombinujte s léky určenými na tentýž problém bez konzultace s lékařem.

TIP: Otok obličeje – jaké jsou jeho příčiny a jak se s ním vypořádat? Nejčastěji ho lze pozorovat v oblasti tváří, očních víček a dolní čelisti

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Šalvěj lékařská se tradičně používá k léčbě různých zažívacích potíží, jako jsou průjmy, křeče v břiše a nadýmání. Lze ji užívat jako čaj, tinkturu nebo ve formě tablet. Pomáhá také při stabilizaci menopauzálních příznaků, jako jsou návaly horka a pocení a zevně se hodí i jako pomocník při řešení různých kožních problémů, jako jsou akné, ekzémy a lupénka. V tomto případě ji lze použít jako mast nebo tinkturu. Požívá se však i k čištěné cév, a to obvykle jako čaj.

Jak připravit čaj ze šalvěje?

Budete potřebovat 1 lžíci sušených listů šalvěje a 500 ml vody. Nejdříve přiveďte vodu k varu. Poté do ní vhoďte sušené listy šalvěje a nechte je vařit 5 až 10 minut. Stáhněte čaj z ohně a nechte ho louhovat dalších 5 až 10 minut. Poté přeceďte a vypijte (podle chuti můžete přidat med nebo citronovou šťávu). Doporučuje se užívat jeden šálek šalvějového čaje dvakrát až třikrát denně.

Je důležité si uvědomit, že i když jsou některé z těchto použití šalvěje lékařské podporovány vědeckými studiemi, většina těchto účinků nebyla dostatečně prozkoumána. Pokud máte zdravotní problémy, vždy byste se měli poradit se svým lékařem před použitím šalvěje lékařské nebo jakýchkoli dalších bylinných léků.

TIP: Nezávislá recenze Hairburst – skutečně vám pomůže? Zjistěte, zda skutečně funguje, nebo se jedná o další reklamní tahák

Artyčok kardový (Cynara cardunculus var. Scolymus)

Artyčok je rostlina, která se již dlouho používá v lidové medicíně pro své léčebné účinky. Skvěle podporuje trávení, protože obsahuje látky, které podporují produkci žluči, což může pomoci při trávení tuků a snížení nadýmání. Také podporuje játra, obsahuje totiž antioxidanty a jiné látky, které mohou pomoci při detoxikaci jater a podpoře jejich zdraví a zapomenout nelze ani na jeho diuretický účinek (pomáhá odplavovat nadbytečnou vodu z těla a může být užitečný pro lidi trpící otoky).

Při péči o kardiovaskulární systém je důležité především to, že přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a pečuje a zdraví srdce. Artyčok totiž obsahuje látky, které mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob tím, že snižují hladinu cholesterolu a tlaku krve.

Jak připravit čaj z artyčoku

Artyčokový čaj může být zdravým a osvěžujícím nápojem, který může pomoci při nejrůznějších zdravotních obtížích. Základní recept na výrobu artyčokového čaje vypadá takto: 1 artyčok, 4 šálky vody, med nebo jiné sladidlo dle chuti a citronová šťáva dle libosti. A jak na přípravu?

TIP: Wow Tea recenze – fungují čaje pro hubnutí a detoxikaci těla? Nebo jde jen o další vějičku na důvěřivce?

Jaký je recept na přípravu artyčokového čaje?

Artyčok omyjte a nakrájejte na malé kousky. Ve velkém hrnci dejte vařit vodu (4 šálky), přidejte nakrájený artyčok a snižte plamen. Nechte artyčok vařit asi 20-30 minut, dokud se voda nezredukuje na polovinu. Nakonec sejměte nádobu ze sporáku a nechte čaj vychladnout. Poté čaj sceďte a podávejte v šálcích (podle potřeby přidejte med nebo jiné sladidlo a citronovou šťávu) užívejte třikrát denně po dobu nejméně dvou měsíců.

Pokud trvale užíváte nějaké léky, měli byste využití artyčoku vždy konzultovat s lékařem.

Je důležité si uvědomit, že bylinky samy o sobě nejsou lékem na cévní onemocnění a před jakýmkoliv použitím bylinek byste měli konzultovat s odborníkem na zdravotnictví. Kromě toho byste měli dodržovat zdravý životní styl, jako je pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava, aby se minimalizovalo riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj: https://www.herbalista.cz/recepty/salvejovy-caj-nejen-pri-angine-a-nachlazeni/, https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/salvej-lekarska-zazehna-bolest-v-krku-i-zaludecni-problemy.html, https://www.salviaparadise.cz/herbar-rostlin-zazvor-zingiber-officinale-c-736_1052.html, https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/ostropestrec-mariansky-ucinny-pomocnik-v-boji-proti-jaternim-nemocem.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *