Byliny na snížení vysokého tlaku – které si vybrat?

Vysoký krevní tlak může pro organismus znamenat vážné problémy. I když nebolí, může poškozovat vnitřní orgány a časem vést k závažným onemocněním. Pokud nechcete ihned sahat po lécích, vyzkoušejte byliny na snížení tlaku. Které druhy se k tomuto účelu hodí nejlépe?

Vysoký krevní tlak si můžete změřit buď doma s pomocí jednoduchého tlakoměru nebo o tutéž službu požádat v lékárně nebo třeba u svého praktického lékaře. A jak poznat, že máte vysoký krevní tlak?

Hodnoty krevního tlaku a jejich interpretace

Stačí se podívat na to, jakou hodnotu najdete na tlakoměru.

  • Tlak 120/80 nebo o něco málo nižší je považován za normální.
  • Tlak naměřený v rozmezí 120/80 – 139/89 ještě není nebezpečný, ale považuje se za tlak, který předchází vysokému krevnímu tlaku.
  • Hodnota 140/90 a vyšší ukazuje jednoznačně na to, že máte vysoký krevní tlak.

TIP: Křeče nohou – jak vznikají a co si pohlídat? Nenechte se tímto nepříjemným stavem zaskočit

Bylinky na vysoký tlak

Všeobecně platí, že léčba tohoto onemocnění patří do rukou lékaře. Ovšem pokud máte teprve na vysoký tlak náběh, můžete vsadit právě na pomoc nejrůznějších bylin. I tak je však třeba přihlédnout k vašemu zdravotnímu stavu a první kroky, pokud možno, konzultovat se zkušeným bylinkářem nebo jiným odborníkem. I proto informace uvedené níže mají pouze informativní charakter a v žádném případě nenahrazují odbornou lékařskou péči nebo radu lékaře. Nemohou ani posloužit k určování diagnózy či jako návod k přesné léčbě jakýchkoliv zdravotních problémů.

Jaké jsou nejúčinnější byliny na snížení tlaku?

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), ptačinec prostřední (Stellaria media), kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens), temnoplodec (Aronia melanocarpa), lípa malolistá, též srdčitá (Tilia cordata), hloh obecný (Crataegus oxyacantha), česnek kuchyňský (Allium sativum), kalina obecná (Viburnum opulus), sezam indický (Sesamum indicum), ibišek zahradní (Hibiscus sabdariffa), pomeranč alias plod pomerančovníku čínského (Citrus sinensis) či řimbaba obecná (Tanacetum parthenium).

Pampeliška lékařská na vysoký tlak

Botanicky už není pojmenování pampeliška lékařská neboli smetánka lékařská (Taraxacum officinale) zcela přesné (ve skutečněji se rostliny, rostoucí na našich loukách, řadí do rozsáhlého komplexu apomiktických druhů z rodu pampeliška), ovšem pro přehlednost se ho přidržíme

Čaj z pampelišky na vysoký tlak

Poku chcete touto bylinkou zabojovat proti svému neduhu, pak budete potřebovat kořen. Návod na přípravu čaje je snadný. 3 lžičky nadrobno nasekaného sušeného kořene vhoďte do 250 ml vody. Přiveďte k varu a nechte 15 minut vylouhovat, poté přeceďte. Rozdělte do dvou dávek a vypijte během dne.

TIP: 6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma Postačí vám běžně divoce rostoucí bylinky

Jaké účinky má pampeliška?

Velmi známá je kvůli svému pozitivnímu působení na vysoký krevní tlak, ale nabídne i další pozitivní účinky. Jako kořen posilňuje funkci jater, ledvin a žlučníku, je močopudná, zlepšuje chuť k jídlu a pozitivně působí na správné zažívání, pomáhá se žlučovými kameny a stimuluje látkovou výměnu. Používá se i při léčbě diabetu, v takovém případě je však třeba sáhnout po listu pampelišky.

Pampeliška kontraindikace

Tato bylina by se neměla užívat u osob trpících neprůchodností střev nebo žlučových cest, a nehodí se ani pro těhotné a kojící ženy a malé děti.

Ptačinec prostřední na vysoký tlak

Další oblíbenou bylinkou je ptačinec prostřední (Stellaria media), který budou zahrádkáři znát spíše jako úporný plevel. Stejně jako pampeliška lékařská neboli smetánka lékařská působí diureticky, čímž ke snížení krevního tlaku přispívá.

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Čaj na tlak z ptačince

Potřebujete 1 lžičku sušené byliny. Tu zalijte v šálku horkou vodou a nechte pod pokličkou nebo talířkem 10 minut vylouhovat. Poté přeceďte a vypijte. Opakujte dvakrát denně.

Účinky ptačince na organismus

Častěji se však tato bylinka používá v kombinaci s jinými bylinami, například ve formě tinktury nebo léčivého elixíru. Tvoří například součást jaterního čaje, a to spolu s koprem, světlíkem lékařským, měsíčkem a pampeliškou. Má totiž mimo jiné i protizánětlivé účinky a pomáhá při podráždění.

Kdy neužívat ptačinec prostřední (Stellaria media)?

Bylina není vhodná pro děti do věku 12 let a pro ženy během období těhotenství a kojení. Při sběru je rovněž nutné dávat pozor na to, aby šlo opravdu o ptačinec prostřední (Stellaria media). Na zahrádkách je totiž možné potkat i ptačinec velkokvětý (Stellaria holostea) a ptačinec hajní (Stellaria nemorum), u nichž však zatím není složení účinných látek náležitě prozkoumáno.

Kopřiva dvoudomá na vysoký krevní tlak

Poslední ze silné trojice močopudně působcích bylin je i kopřiva dvoudomá (Urtica dioica), stejné látky má ale i kopřiva žahavka (Urtica urens). S oblibou se používá zejména při jarní očistě organismu.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat

Jak připravit čaj z kopřivy

Na přípravu čaje na vysoký tlak budou zapotřebí 2 lžičky čerstvých listů nebo 1 lžička. Ty přelijte šálkem vody a nechte v hrnci přejít varem ve 250 ml vody. 10 minut nechte vylouhovat a poté sceďte. Čaj užívejte po doušcích, a to každé ráno a večer jeden šálek.

Kontraindikace kopřivy – kdo by neměl užívat kopřivu?

Kopřiva – ať už kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) či kopřiva žahavka (Urtica urens) – je tak účinná, že ji řada lidí jednoduše kvůli nejrůznějším zdravotním problémům nesnese. Vyhýbat by se jí proto měly těhotné a kojící ženy, děti do 12 let, osoby užívající antikoagulanty a léky snižující krevní tlak a diabetici s nestabilizovanou nemocí.

Na co je dobrá kopřiva

Kromě čistění organismu a působení proti vysokému krevnímu tlaku má také lehké antibiotické účinky, pomáhá proti otokům a zánětům močových cest a dokáže zmírni i revma. Ještě účinnější než list je kořen kopřivy. Z výživových látek jsou důležité především vitamíny A, B, C, E, ovšem nelze zapomínat ani na minerály v čele se železem, vápníkem a draslíkem).

TIP: Hemoroid po porodu – je to normální? Za jak dlouho zmizí? Zjistěte vše potřebné o tomto nepříjemném problému

Temnoplodec alias aronie na snížení tlaku

Temnoplodec (Aronia melanocarpa) můžete znát také jako aronii nebo černý jeřáb. Ceněny jsou především jeho tmavé plody, a to kvůli vysokému obsahu tříslovin a vitamínů

Čaj z aronie na tlak

Pokud chcete aronii použít ke snížení krevního tlaku, pak si dvakrát denně připravte tento čaj: 1 vrchovatou lžičku plodů přelijte 200 ml horké vody. Nechte 10 minut vylouhovat a poté čaj vypijte (lze konzumovat i plody).

Jaké účinky má aronie na organismus?

Jde o bohatý zdroj antioxidantů, takže se hodí při onemocněních způsobených oxidačním stresem. Vliv může mít i na kardiovaskulární choroby, chronické záněty, žaludeční poruchy, záněty očí a jaterní selhání. Z účinných látek je třeba v aronii alias temnoplodci vypíchnout především vysoký obsah vitamínu C a antioxidantů, ale také prospěšné polyfenolické sloučeniny, zejména antokyany a další aktivní složky, jako například cyanidin-3-galaktosid, epikatechin, quercetin, pelargonidin a malvidin. Jde o flavonoidy resp. fenolické antioxidanty.

Lípa malolistá pro zvládání vysokého tlaku

Lípa malolistá, též srdčitá (Tilia cordata) si s tímto zdravotním problémem poradí také velmi dobře. Používá se samostatně, ale i v čajových směsích nebo ve formě tinktury.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Jaká je nejstarší lípa v ČR?

Slovanské národy si lípy cenily už odpradávna pro její léčivé účinky. Mnohde byla proto vysazována uměle (v přírodě naopak roste spíše vzácně). Za nejstarší lípu u nás je považována Žeberská lípa (Vysoká pec), která se podle posledních studií pyšní stářím přes 700 let.

Likér z lípy na vysoký tlak

Pro kontrolu krevního tlaku je možné použít lipový likér, který se vyrábí z květů. Je potřeba nasbírat plnou sklenici čerstvých květů. Následně je třeba je zalít vysokoprocentním lihem a nechat 14 dní louhvoat. Po této době se nálev přecedí a odměří – na každý litr se přidá 700 gramů kvalitní medu, který se dobře rozmíchá. Likér z lípy na vysoký tlak je pak nutné přelít do čisté nádoby a nechat ještě 3 týdny odležet. Následně se užívá v množství 2 až 4 lžičky dvakrát denně

Lípa srdčitá kontraindikace – kdo by ji neměl užívat?

Jde o bylinku velmi účinnou, a proto by někteří lidé měli být s její aplikací raději opatrnější. Nehodí se pro ženy v období těhotenství a kojení a žádný z přípravků by se neměl užívat ani při známé přecitlivělosti na lipový květ.

TIP: Wow Tea recenze – fungují čaje pro hubnutí a detoxikaci těla? Nebo jde jen o další vějičku na důvěřivce?

Účinky lípy na organismus

Lípa malolistá, též srdčitá má však i mnoho dalších významných zdravotních účinků. Například vyvolává pocení, zamezuje křečím, má uklidňující účinky, rozpouští hleny, pomáhá při potížích s ledvinami či močovým měchýřem, přispívá k uvolnění dýchacího ústrojí, účinně pomáhá při nachlazení či kašli a v neposlední řadě také snižuje cholesterol a zpevňuje cévy.

Hloh obecný pro nižší krevní tlak

Hloh obecný (Crataegus oxyacantha) je keř či strom, jež se ke snížení krevního tlaku také používá již odedávna. Používají se jeho květy i plody, a to podle potřeby.

Jak připravit odvar z hlohu?

Pro snížení krevního tlaku se nejčastěji používá odvar z plodů. Na ten budete potřebovat 2 lžíce sušených plodů. Ty povařte v 0,5 l vody 10 minut. Poté přeceďte a vypijte. Užívají se 2 šálky denně. Kromě léčby vysokého krevního tlaku je tento odvar také vhodný proti ledvinovým kamenům.

Tinktura z hlohu na vysoký tlak

Velmi účinná je také tinktura, k její přípravě se však používají květy. Potřebujete malou lahvičku sušených květů. Ty zalijte kvalitním alkoholem a nechte 14 dní odpočívat na tmavém místě. Poté přeceďte a uskladněte v čisté nádobě. Užívejte 3krát denně 20 kapek, a to nejlépe rozpuštěných ve sklence vody.

TIP: Wobenzym recenze – při jakých stavech pomáhá? Podívejte se na to, jak vlastně působí a co od něj čekat

Účinné látky hlohu obecného

A jaké ceněné látky se v této bylině skrývají? Jde především o flavonoidy, triterpenové deriváty, aminopuriny, dále třísloviny, saponiny a anthokyanidy. U plodů pak také nelze zapomenout ani na ceněné karoteny, cukry, pektiny, a vitamíny (jde především o vitamíny C a B).

Účinky hlohu na organismus

Vysoký tlak však není jedinou oblastí, v níž může tato bylinka pomoci. Skvěle také uvolňuje stres, působí proti přecitlivělosti, pomáhá při bušení a slabosti srdce a působí proti nespavosti. A podle lidových bylinářů také pomáhá při těžkém dechu.

Česnek kuchyňský na krevní tlak

Pro snížení krevního tlaku se v lidové medicíně používá česnek kuchyňský (Allium sativum), zvaný též česnek setý. Často se doporučuje jeho konzumace přímo po stroužcích, nakrájených například na chleba, ovšem ne každý může mít na takovou léčebnou kúru žaludek. Proto je i z česneku samozřejmě možné vyrobit léčivé přípravky.

Česneková tinktura na vysoký krevní tlak

Velmi často se užívá například tinktura z česneku, kterou si opravdu snadno můžete vyrobit i doma. Oloupané stroužky česneku vložte do sklenice a zalijte kvalitní vodkou nebo jiným alkoholem. Na tmavém místě nechte 120 dní odpočívat a každý den protřepte. Následně přeceďte a stroužky ještě prolisujte, abyste z nich dostali maximum tekutiny. Přecezenou tinkturu uskladněte v tmavých lahvičkách na chladnějším místě a každý den užijte 25 kapek ve dvou dávkách, a to nejlépe přede jídlem.

TIP: Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená? Nehty mohou být závažným ukazatelem nejrůznějších zdravotních problémů

Jaké účinné látky má česnek

Při použití česneku jako léčiva jsou ceněny především flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, a steroidní a triterpenové saponiny. Dále je třeba jmenovat i lektiny, a samozřejmě také nejrůznější vitamíny jako například A, B, C a další výživové látky – selen, vápník a jód.

Česnek kontraindikace – kdo by neměl užívat česnek?

Jako léčivo je česnek natolik silný, že by si na něj měla dát pozor celá řada lidí. Nehodí se pro soby, které trpí problémy s ledvinami, zánětem žaludku a střev, onemocněním jater nebo těžkou hypotonií. Žádné přípravky by neměly být podávány ani nejmenším dětem do 10 měsíců věku a osobám, trpícím podrážděním žlučníku. Kojící ženy by pak měly vědět, že česnek ve větším množství mění chuť mléka a děti ho poté mohou odmítat.

Léčebné účinky česneku

Tato oblíbená zelenina se však zdaleka nehodí jen na vysoký krevní tlak. Působí také jako antiseptikum a antibiotikum, zlepšuje funkci srdce a obranyschopnost organismu, působí proti nadýmání, pročišťuje cévy, podporuje trávení a snižuje cholesterol v krvi.

TIP: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou? Základem je pravidelná očista organismu

Další bylinky pro snížení krevního tlaku

Výčet bylin vhodný na vysoký krevní tlak tímto samozřejmě není úplný. Mezi další velmi účinné druhy patří také:

  • kalina obecná (Viburnum opulus),
  • sezam indický (Sesamum indicum),
  • ibišek zahradní (Hibiscus sabdariffa),
  • pomeranč alias plod pomerančovníku čínského (Citrus sinensis)
  • či řimbaba obecná (Tanacetum parthenium).

Snadno si tak můžete vybrat bylinku, která se právě pro váš zdravotní stav bude hodit nejlépe.

Zdroj: https://bylinkopedie.cz/vysoky-krevni-tlak/, https://www.prozeny.cz/clanek/7-bylinek-ktere-dokazou-snizit-vysoky-krevni-tlak-54373, https://www.naturway.cz/rady-postupy/prirodni-lecba-krevniho-tlaku, https://www.ireceptar.cz/zdravi/bylinky-krevni-tlak-30000816.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *