Čím nahradit podmáslí v teplé i studené kuchyni

Pravé podmáslí je vlastně vedlejší produkt po stlučení másla. Téměř čirá tekutina bez výrazné chuti se dříve konzumovala čerstvá, například k bramborám na loupačku. Již naši předkové totiž věděli, že má blahodárný vliv na zdraví. Ne vždy je však dostupné. Čím nahradit podmáslí, aby to v receptech nebylo patrné?

Podmáslí má nízký obsah tuku, zato je nabité vitamíny a minerály a také mléčné bílkoviny. Za zmínku stojí hlavně lecitin, který potřebuje mozek pro svou dobrou funkci a podmáslí ho obsahuje dvakrát více než mléko. Vysoký obsah vápníku zase pomáhá proti osteoporóze a buduje silné zuby a kosti. Mléčné bílkoviny patří mezi ty nejlépe zpracovatelné pro lidské tělo, takže jsou velmi hodnotné.

Kysané podmáslí

Tohle klasické podmáslí dnes v obchodech prakticky neseženete, snad jen někde na farmě nebo na trhu. Koupíte kysané nebo šlehané kysané podmáslí, které se vyrábí s přídavkem mléka nebo smetany a bakterií mléčného kvašení Lactococcus. Toto podmáslí je bílé, husté a má pikantní nakyslou chuť.

TIP: Recept na pravé italské gnocchi. Stačí tyto 4 základní suroviny a vše zvládnete hravě i doma

Čím je prospěšné kysané podmáslí?

Díky mléčnému kysání je velmi prospěšné při střevních onemocněních a vůbec k celkovému správnému fungování trávicího ústrojí. Také se doporučuje při kožních problémech a různých zánětech v těle, na podporu imunity nebo po léčbě antibiotiky na ozdravení střevní mikroflóry.

Recepty s podmáslím

V receptech s podmáslím se jedná takřka výlučně o kysané podmáslí. Těsto totiž krásně nakypří a zvláční. Pokud jej doma nemáte a zrovna máte chuť na nějaký koláč s ním, můžete jej lehce nahradit a to zejména jinými kysanými výrobky v různých poměrech. Rozdíl v těstě ani na konečné chuti vůbec nepoznáte.

Náhražky mléčnými výrobky

  • Nejvhodnějšími náhradami jsou acidofilní mléko, kefír nebo řídký bílý jogurt. Ty použijte ve stejném množství jako kysané podmáslí.
  • Pokud použijete kysaný produkt s hustší konzistencí, jako je hustý bílý jogurt (například řeckého typu) nebo zakysanou smetanu, pak je smíchejte s mlékem v poměru 1:1.

Tip: Čím nahradit mascarpone i ricottu v různých typech receptů

Jak vyrobit náhradu za podmáslí?

Kysané podmáslí se obvykle nahrazuje jiných kysaným produktem. Pokud zrovna žádný zakysaný výrobek nemáte po ruce, vyrobte si náhradu z plnotučného mléka nebo 12% smetany a citrónové šťávy nebo bílého octa. Šťáva může být klidně z koncentrátu. Do 1 šálku mléka nebo smetany dejte 1 lžíci šťávy nebo octa a počkejte 5-10 minut, než se tekutina srazí (zhoustne). Pak použijte ve stejném poměru jako podmáslí.

Náhražky podmáslí nemléčnými výrobky

  • Použijte jakékoli rostlinné mléko, například mandlové, kokosové nebo sójové. Postup je stejný jako u klasického mléka.
  • Máte-li doma silken tofu, rozmixujte jej na pyré. Pak jím naplňte půl šálku, přidejte lžíci citrónové šťávy nebo octa a doplňte vodou a špetkou soli. Rozmixujte a použijte místo podmáslí v poměru 1:1.

Sušené podmáslí a jak ho použít

Za zmínku stojí také sušené podmáslí, které seženete v obchodech se zdravou výživou. Prášek musí být uskladněn ve vzduchotěsné nádobě v lednici, zato je ale vždy po ruce, když jej potřebujete. Rozmíchejte ¼ šálku prášku s 1 šálkem vody a rozmixujte do hladka. Napoprvé může být práce s ním trochu překvapující a nezvyklá. Proto ho pro začátek použijte v něčem jednodušším, jako jsou například lívance.

TIP: Jak správně zamrazit vývar (masový, zeleninový, houbový)? Zachovejte jeho unikátní vůni i chuť

Lívance z podmáslí se skořicovým medovým máslem

Na těsto:

  • 250 ml podmáslí (nebo náhražky)
  • 2 vejce (oddělte žloutky a bílky)
  • 60 ml medu (tekutého)
  • 25 g másla (povoleného)
  • 160 g hladké mouky
  • 1 lžíce citrónové kůry
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • 1 prášek do pečiva
  • máslo na smažení (nejlépe přepuštěné)

Na skořicové máslo:

  • 100 g másla (povoleného)
  • 60 ml medu (tekutého)
  • 1 lžičku skořice

Postup:

  1. Nejprve si udělejte medové skořicové máslo: ušlehejte máslo s medem a skořicí do hladkého nadýchaného krému. Odložte zatím stranou.
  2. Ušlehejte sníh z bílků.

TIP: Jak se vaří čočka? Které druhy namáčet a jak dlouho vařit? Přestaňte dělat triviální chyby a naučte se správný postup

  1. Na těsto utřete žloutky s cukrem a medem, přidejte citrónovou kůru a vanilkový extrakt. Pak po částech vmíchávejte podmáslí střídavě s moukou smíchanou s práškem do pečiva. Nakonec zapracujte sníh s bílků – těsto jen lehce obracejte.
  2. Lívanečník rozpalte a vymažte rozpuštěným máslem. Do každého důlku dejte asi 2 lžíce těsta a z obou stran usmažte. Před dalším vložením těsta znovu vymažte máslem.
  3. Podávejte horké spolu se skořicovým máslem, případně ovocem, například podušenými jablky.

Zdroje: https://cs.bakeitwithlove.com/buttermilk-substitute/, https://www.apetitonline.cz/recept/medove-livanecky-se-skoricovym-maslem, https://www.idnes.cz/hobby/domov/nahrady-pri-peceni-zijemehomemade.A200331_122811_hobby-domov_bma, https://kuchynelidlu.cz/clanek/pomoc-doslo-mi-1-dil-

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *