Co je TikTok a jak funguje?

co je tiktok

Sociální sítě se za poslední dvě desetiletí staly nedílnou součástí společnosti. Mezi ty nejpopulárnější se vedle Facebooku nebo Instagramu dnes bezpochyby řadí i TikTok, který cílí na mladší generace. Prozradíme vám, co TikTok může nabídnout, jak funguje i jaká nebezpečí se s ním pojí.

Co je TikTok?

TikTok je sociální síť, určená ke sledování a publikování krátkých (30–60 s) videí. Videa jsou zde doplněna o hudební podkres, filtry nebo efekty. K jejich vytváření a úpravám slouží mobilní aplikace TikToku, která podobně jako Instagram vyjma sdíleného obsahu nabídne také editor.

Právě tento koncept videí a propracovaná aplikace TikTok vyšvihly na pozici nejrychleji rostoucí sociální sítě, která v roce 2022 čítá stovky milionů uživatelů. Převážnou část uživatelské základny přitom tvoří teenageři a mladší třiceti let.

Za vývojem aplikace stojí čínská společnost ByteDance, která v roce 2017 koupila platformu Musica.ly. Aplikace Musica.ly byla založena na velmi podobném konceptu jako TikTok – sdílení krátkých videí. Na rozdíl od TikToku svůj obsah však specializovala pouze na lip sync (videa, jejichž tvůrci předstírají zpěv nebo mluvené slovo a snaží se pohyb rtů synchronizovat do hudby / podkresu).

TikTok původní pole působnosti Musica.ly rozšířil a doplnil o další formáty. Můžete zde tak narazit na nejrůznější výzvy, trendy, návody, vtipná videa, tipy na vaření či cvičení apod.

Jak funguje TikTok

K používání čínské sociální sítě nutně nepotřebujete mobilní aplikaci ani účet. Stačí, když navštívíte domovskou stránku TikToku a můžete začít prohlížet jednotlivá videa. Ta jsou členěná do dvou sekcí – Pro tebe a Sleduje. V sekci „Pro tebe“ uvidíte příspěvky vybrané TikTok algoritmem.

Jejich povaha se mění na základě toho, na jaký obsah budete koukat. Pokud tedy například nejvíce času strávíte u příspěvků o vaření, tak zde pravděpodobně najdete hlavně videa na toto téma.

V sekci „Sleduje“ pak uvidíte pouze příspěvky uživatelů, které začnete sledovat (v jazyce Facebooku – přidáte si je mezi přátele).

TikTok videa

Příspěvky na TikToku jsou členěny do dvou kategorií – soukromé a veřejné. Soukromá videa se pojí se soukromým účtem, který je typický tím, že vaše videa uvidí pouze uživatelé, kterým povolíte sledování. Zobrazují se tedy v sekci „Sleduje“.

Do sekce „Pro tebe“ se vaše videa dostanou pouze pokud budou veřejná. K přidávání příspěvků opět můžete využít jak webovou, tak mobilní aplikaci TikToku. Mobilní aplikace je samozřejmě jednodušší, jelikož s její pomocí můžete video natočit a rovnou sestříhat.

Stejně tak ovšem můžete video sestříhat pomocí jakéhokoli jiného programu/aplikace a následně ho na sociální síť nahrát.

Jednotlivé příspěvky jsou hodnoceny srdíčky, jejichž konečný součet uvidíte na profilu daného uživatele. Spolu s počtem sledujících jsou tedy určitým symbolem popularity. Videa můžete také komentovat a označovat hashtagy.

Hashtagy zde fungují trochu jinak než třeba na Instagramu. Nevyhledávají totiž pouze naprosto shodné fráze, ale i příspěvky zařazené do stejného kontextu. Kromě toho můžete využít klasické vyhledávání prostřednictvím zadání názvu profilu nebo konkrétní písničky, která se ve videu objevuje.

Čím je TikTok nebezpečný?

S TikTokem se podobně jako s dalšími sítěmi pojí mnoho kontroverzních témat. Tím nejhlavnějším je nakládání se soukromými daty uživatelů, s nímž souhlasíte už jen tím, že začnete sociální síť používat.

Druhým bodem je nevhodný obsah pro mladistvé (násilí, brutalita, rasismus, sexuální obtěžování, …), na které sociální síť paradoxně cílí. Algoritmus totiž nedokáže vždy rozeznat potenciální škodlivost obsahu.

Problémem bývají i samotné příspěvky nezletilých uživatelů, které mohou „nalákat“ potenciální predátory.

TikTok v tomto ohledu již několikrát zasáhl a nastavil nová pravidla pro uživatele ve věku mezi 13–17 roky. Uživatelé do 15 let tak mají například již v základu nastavený účet jako soukromý, díky čemuž se jejich videa nedostanou k potenciálním delikventům a mohou je kontaktovat pouze lidé, kteří je sledují. Videa publikovaná dětmi do 15 let navíc nejdou stahovat a uživatelé mezi 16–17 rokem k tomu musí dát souhlas.

Problém je v tom, že TikTok pochopitelně nezná skutečný věk uživatelů a řídí se údaji zadanými při registraci.

Proto je dobré mladším dětem vysvětlit základní pravidla publikování na internetu, například že by nikdy neměly zveřejňovat to, co nemohou vidět jejich rodiče. Dále pak upravit nastavení aplikace, přehodit veřejný účet na soukromý, omezit přístup k zjišťování polohy zařízení apod.

1/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *