Některé nápoje a potraviny jsou v těhotenství i během kojení obecně známým tabu. Existuje však celá řada potravin, které miminku neublíží, mohou jim ale individuálně způsobovat zažívací problémy nebo snížit výživnost mateřského mléka.
- Alkohol a kofein patří samozřejmě do skupiny nevhodných potravin, které všichni známe. Alkohol může mít zásadní negativní vliv na vývoj našeho miminka. Kofein může zase i v maličké míře způsobit neklid či nespavost miminka. Pozor tedy na to, že často bývá obsažen i v čokoládách, Coca-Cole nebo v čaji – tein.
- Nadýmavé potraviny mohou zajistit bezesnou noc vám i miminku. Vyhýbejte se tedy tomu, o čem víte, že vás nadýmá. Mezi nadýmavé potraviny obecně patří luštěniny, čerstvé pečivo, košťálová zelenina nebo sója. Pozor si ale dejte i na sycené nápoje.
- Alergeny jsou další zapovězenou kategorií. Názory na alergeny i zkušenosti se liší, dávejte si ale pozor na mořské plody, ořechy nebo mléko a exotické ovoce. Nebo na potraviny, na které jste alergická. Ty ostatní rizikové zkoušejte po malém množství a postupně zjišťujte, zda miminku nevadí.
- Dráždivé potraviny by mohly s bříškem miminka pěkně zamávat. Určitě si tedy po dobu kojení dejte pauzu od konzumace ostrých a pálivých jídel, které dráždí žaludek. Koření s glutamáty vyměňte za voňavé bylinky a křen nechte partnerovi.
- Cukr, barviva a konzervanty konzumujte jen v nezbytné míře. Nesprospívají vám a miminku už vůbec ne. Tyto chemické látky jsou častým spouštěčem alergií či ekzémů.
Tip: V těhotenství pozor na kávu, sushi, ale třeba i zázvor a paralen.
Vyvážený jídelníček pro kojící maminky
Přestože je na trhu celá řada sušených mlék a příkrmů pro miminka, která obsahují důležité živiny, je mateřské mléko to nejcennější, co můžeme našemu miminku dát. A na jeho kvalitě se promítá právě naše životospráva.
Pokud i vy patříte mezi kojící maminky, dbejte na pravidelný přísun potravin. Jíst byste měla 5 – 6x denně. A to samozřejmě vyváženou stravu, která bude obsahovat vše důležité. Svůj jídelníček obohaťte o:
- Bílkoviny – ty získáte z masa, mléka, luštěnin nebo vajec a zakysaných mléčných výrobků. Jedná se o nezbytný prvek pro správný vývoj dítěte.
- Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou důležité pro vývoj zraku, mozku a nervové soustavy. Nejjednodušeji je získáte z mořských ryb (sardinky, volně lovený losos, makrela, tresčí játra), oříšků (makadamové, pekanové) nebo olejích (olej z tresčích jater, olivový, lněný – čerstvě vylisovaný!)
- Železo potřebuje nejen miminko k tvorbě červených krvinek. Najdeme jej v mase, mléčných výrobcích nebo vejcích.
- Sacharidy jsou v přiměřeném množství nezbytné. Zdravou cestou je můžete získat z ovoce, zeleniny a cereálií.
- Kyselina listová je důležitá nejen v těhotenství, ale také při kojení. Najít ji můžete v listové zelenině, kvasnicích nebo kuřecích játrech.
- Jód je znám pro svou úlohu ve správné funkci štítné žlázy. Je hojně obsažen v mořských plodech. Ty ovšem spadají mezi časté alergeny, s jejich konzumací tak velmi opatrně.
- Vitamín D je pro miminka nezbytný. Díky němu mohou vstřebat vápník a přispívá i ke správné funkci imunitního systému. Můžeme ho přirozeně získat ze sluníčka, v zimních měsících jej nejlépe doplníme konzumací ryb a zakysaných mléčných výrobků (ideálně z mléka od zvířat pasoucích se venku)
Další tipy pro kojící maminky
Seznam zakázaných potravin máme za sebou a také víme, ze kterých potravin získat nejdůležitější živiny či vitaminy. Tímto ale určitě zdravá strava pro kojící maminky nekončí a je potřeba dodržovat další důležité zásady.
Pravidelný pitný režim
Dostatečný přísun tekutin je při kojení opravdu zásadní a přímo ovlivňuje tvorbu mateřského mléka a jeho množství. Nezapomeňte tedy na pravidelný pitný režim, přesný objem tekutin vám jen stěží někdo poradí, jedná se o opravdu individuální hodnotu.
Co pít při kojení?
Jak už jsme si prozradili, zapomeňte na alkoholické, kofeinové a perlivé nápoje, čaje s obsahem teinu nebo přeslazené limonády s rafinovaným cukrem. Důležitá je ovšem i teplota nápojů, dejte přednost vlažné vodě, bylinkovému čaji nebo ředěné ovocné šťávě (ideálně čerstvě vylisované, nikoliv pasterované džusy) pokojové teploty.
Tip: Byliny na snížení vysokého tlaku – které si vybrat?
Jezte pravidelně a v klidu
Častým problémem novopečených maminek je nedostatek času a klidu na jídlo. Pokud se ovšem v tomto ohledu budete odbývat, odskáče to právě miminko, kterému pak nebudete moci dát mateřské mléko v dostatečném množství a kvalitě.
Na jídlo si udělejte čas, jezte v klidu a pravidelně. Nepřejídejte se a přemýšlejte nad složením a vyvážeností každého chodu.
Nespěchejte s hubnutím
Trápí vás poporodní kila navíc? Nezoufejte a hlavně nezačínejte s drastickými dietami nebo fyzicky náročným tréninkem. O mléko byste tak mohla zcela přijít. Samotná tvorba mléka je pro tělo náročná a většina žen během kojení přirozeně zhubne.
Namísto vyčerpávajícího cvičení choďte na delší procházky s kočárkem, nebo můžete zkusit běhat s kočárkem. Vyčistíte si hlavu a miminku čerstvý vzduch jen prospěje. Pokud navíc při procházce popřemýšlíte nad zdravým jídelníčkem, přebytečná kila půjdou dolů téměř sama.
Zdroj:
https://www.maminka.cz/clanek/co-nejist-pri-kojeni
https://www.hipp.cz/mleko/pruvodce/tipy-pro-kojeni/jak-se-spravne-stravovat-pri-kojeni/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.