Co způsobuje fleky na jazyku a jak je léčit?

Zjistili jste, že váš jazyk není tak úplně v pořádku? Vidíte na něm hladké červené flíčky a skvrny a váš jazyk trochu připomíná mapu? Jazyk je citlivější, občas bolí a ani vaše chuť v ústech není stoprocentní? 

Máte fleky na jazyku?

Není to žádná katastrofa, jedná se nejčastěji o zánětlivé onemocnění ústní dutiny zvané mapovitý jazyk, latinsky Lingua geographica.

Obvykle se jedná jen o postižení jazyka, i když ve výjimečných případech se ohraničené červené fleky, které někdy mají modrou konturu, mohou objevit i v jiných částech ústní dutiny. U většiny pacientů se fleky tvoří v zadních dvou třetinách jazyka a na jeho okrajích.

Skvrny na jazyku průběžně mění svůj tvar. Je to přirozený průběh regenerace papil na jazyku a vzniku nových fleků po odírání.

Onemocnění se objevuje často u malých dětí, asi dvakrát více u holčiček než u chlapečků, ale nevyhýbá se ani ostatním věkovým kategoriím.

Náš tip: Zubní váček – jak vypadá, jak ho léčit i prasknout?

Na co si dát pozor?

I když to vypadá strašidelně, nemusíte se bát. Není to nakažlivé, není to zhoubné a obvykle stačí několik měsíců, a skvrny samy zmizí.

Kromě citlivosti na ostré kořeněné či kyselé pokrmy a sníženého vnímání chuti s jazykem žádné další problémy nejsou. Pouze malá část pacientů pociťuje bolest.

Proč skvrny na jazyku vznikají?

Při tomto onemocnění jazyka se hladké červené skvrny vytvářejí tam, kde chybí nitkovité papily. To jsou malé hrbolky, které dělají jazyk drsným a pomáhají nám rozeznat chuť, tvar, bolest i teplotu. Kromě toho mají papily za úkol zvětšit povrch jazyka, a díky tomu snadněji žvýkáme a polykáme potravu.

Není známý přesný důvod, proč tyto skvrny vznikají, ale hodně má na svědomí genetika, protože s onemocněním se čas od času potýkají celé generace příbuzných. 

Navíc jsou ve hře i rizikové faktory jako je astma, cukrovka, lupénka, alergie nebo hormonální výkyvy, nemalou měrou průběh onemocnění ovlivňuje stres. Onemocnění mohou způsobit i zažívací problémy nebo infekce trávicího traktu.

Nepřehlédněte: Permanentní make-up. Co byste měli vědět předem?

Jak na léčbu a její urychlení:

Pokud nemáte s onemocněním jazyka větší problémy, lékaři doporučují počkat, až samo odezní. Léky mají obvykle více nežádoucích účinků než samotný mapovitý jazyk. 

Pro hladký průběh samoléčby pro vás máme připravených několik rad:

1. Omezte kořeněná, ostrá a kyselá jídla, která mohou nemocný jazyk zbytečně dráždit. Při onemocnění sami rychle přijdete na to, které potraviny vám vadí nejvíce, a určitě se jim na nějaký čas vyhnete.

2. Špatný vliv na stav vaší ústní dutiny má kouření, takže je teď ideální čas jednou provždy s tímto zlozvykem přestat.

3. Je nutná pečlivá ústní hygiena. Každodenní ranní i večerní čištění zubů je samozřejmostí, ale je třeba denně pečovat i o jazyk. K jeho čištění postačí obyčejný zubní kartáček.

4. Výplach ústní dutiny ústní vodou pro vás určitě není nic nového a jeho pravidelným používáním přispějete k rychlejšímu návratu do normálu. 

Pokud upřednostňujete přírodní léčbu, vyzkoušejte následující tipy:

K výplachu a kloktání je výborný odvar ze šalvěje, která je známá svými antibakteriálními, protizánětlivými a fungicidními účinky.

Podobný účinek má i olej ze semínek grepu. Několik kapek do vody stačí k přípravě kloktadla, které potlačuje infekci ústní dutiny.

5. Na stav našeho těla mají nemalý vliv i vitamíny, takže není od věci doplnit svou stravu o vitamíny řady B, kyselinu listovou, zinek a železo. Také jejich nedostatek může mít za následek mapovitý jazyk.

Zdravotní rádce: Skříplý sedací nerv – příčiny + jak ho odblokovat?

Kdy je čas navštívit lékaře a co vám předepíše?

Obvykle onemocnění jazyka samo odezní, ale stejně jako při domácí léčbě jakýchkoliv chorob se ale může stát, že přes všechnu snahu se onemocnění nelepší a je nutná konzultace stavu s lékařem. Ten nejlépe vyhodnotí stav vaší ústní dutiny, vyloučí možnost jiné nemoci a při větších problémech vám může předepsat vhodný lék:

  • Pro zmírnění bolesti jazyka jsou vhodná topická anestetika, která způsobují znecitlivění.
  • Antihistaminika jsou léčiva, která tlumí alergické reakce.
  • Při případném zánětu se používají k léčení kortikoidy.
  • Pro potlačení úzkostných stavů, které mohou nemoc zhoršit, vám lékař může předepsat anxiolytika.

Zdroje: https://www.oralb.cz/cs-cz/dentalni-zdravi/problemy/jine-problemy/mapovity-jazyk, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jazyk-bily-nemoc-30000317.html, https://www.modrykonik.cz/zdravi/mapovity-jazyk/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *