Máme samozřejmě na mysli vepřovou panenku, obdobu hovězí panenské svíčkové. To znamená, že před sebou máme váleček libového masa s jemnou svalovinou. Připravit panenku se mnozí bojí, odrazuje je cena a často také neblahé zkušenosti získané ochutnáním špatně udělaného a vysušeného masa. Pokud však panenku naložíte a následně připravíte správně, odmění se Vám šťavnatostí a lahodností.
Příprava vepřové panenky
Správně připravená panenka je uvnitř růžová, syrová je pak opravdu měkoučká a plná šťávy. Proto je nejlepší ji naložit a grilovat vcelku. U jednotlivých plátků musí být příprava blesková a stejně nikdy nebudou tak šťavnaté jako maso připravené vcelku.
Abychom dosáhli stejnoměrného výsledku v celém kusu, musíme mít váleček pokud možno na obou stranách stejně silný. Panenka se ale, pokud je prodávaná celá, zužuje do tenkého “ocásku“. Je lepší koupit raději kusů víc, tenké konce odkrojit a použít na jinou přípravu v kuchyni. Některá řeznictví už prodávají panenku takto upravenou rovnou, bývá však dražší.
Další věc, na kterou musíme dát při přípravě pozor, je tenká blanka na povrchu, nebo její zbytky. Tu je nutné zcela odstranit, protože při rychlé přípravě na grilu by nestihla změknout a zkazila by celkový dojem z křehkosti masa. Také by bránila proniknutí marinády.
Marinování vepřové panenky
Všeobecně u panenky platí, že méně je více. Maso je jemné a přemíra koření přebije jeho čistou chuť. Děláme tedy marinády méně výrazné než například u krkovičky. Marinádu do válečků co nejvíce vetřeme, zbytkem zalijeme a nakonec maso vložíme například do plastové nebo skleněné misky s víčkem nebo klidně do mrazícího sáčku se zipem. V lednici necháme marinovat několik hodin,. Nejlepší je však marinování přes noc.
Pro lepší výsledek panenku během této doby několikrát otočíme a můžeme znovu promasírovat, aby se koření lépe „vpilo“ do masa. Do marinády nepatří sůl, vytáhla by vodu z masa a to by pak bylo suché. Panenku osolíme až před přípravou nebo hned po ní během odpočívání. Na marinování použijeme kvalitní olej, hodně se používá olivový, ale může být i jiný, například řepkový.
Bylinky dáváme buď čerstvé nebo sušené, podle našich možností. Ostatní koření dávkujeme opatrně, abychom marinádu nepřekořenili. Můžeme také udělat marinádu jen z oleje a trochy pepře a k hotové panence pak nabízet různě ochucené zálivky, které si každý může dávkovat podle své chuti. Na rozdíl od jiných druhů mas do marinády na vepřovou panenku nemusíme dávat nic kyselého, aby maso zkřehlo, je měkké samo o sobě.
Zdroj: https://www.skrblik.cz/navod/jak-nalozit-panenku/
Marketér a SEO specialista, který pro odreagování a zábavu píše články hlavně o marketingu, zdravém životním stylu, fitness a life hackingu.
Zkušenosti “Jak a kdy naložit panenku na víkendové grilování?”