Jak často máte nárok na rehabilitace?

Ať už máte dlouhodobé bolesti zad nebo se právě uzdravujete po nepříjemném úrazu, rehabilitace mohou být skvělou pomocí a často i jediným řešením, jak se dostat zpět do formy. Víte ale, jak často máte na rehabilitace nárok a co vše mohou zahrnovat?

Co je rehabilitace?

Rehabilitací, kterou často najdete také pod zkratkou RHB, je myšlena taková činnost, jejímž cílem je maximální možné znovuobnovení fyzických, psychických, sociálních nebo pracovních schopností jedince. 

Jaký je rozdíl mezi rehabilitací a fyzioterapií?

Spousta lidí rehabilitaci zaměňuje s fyzioterapií. Nejsou sice daleko od pravdy, fyzioterpaie je ale pouze součástí zdravotní rehabilitace, která zahrnuje celou řadu dalších odvětví. Fyzioterapie se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou pohybového aparátu a nervové soustavy.

Jaké jsou druhy léčebných rehabilitací?

Z hlediska zařízení, ve kterých je rehabilitační léčebná péče poskytována, můžeme rehabilitace rozdělit na 2 typy …

  1. Ambulantní rehabilitační péče

… je nejspíše první druh rehabilitací, který si pod tímto pojmem představíme. Jedná se o klasické rehabilitace, které vám předepíše praktický či odborný lékař, vy je pak absolvujete docházkově (ambulantně) v ordinacích rehabilitačního a fyzikálního lékařství, v ambulancích oddělení léčebné rehabilitace nebo v samostatných pracovištích fyzioterapeutů. 

Pacient tedy na ambulantní rehabilitace pravidelně dochází dle daného rozpisu, v ojedinělých případech jsou tyto rehabilitace spojeny s pobytem na lůžku.

  1. Lázeňská rehabilitační péče

… tedy všemi dobře známý pobyt v lázních, který vám může předepsat ošetřující lékař. Do lázní můžete jet rehabilitovat jako samoplátce a léčbu si hradit, pokud splňujete podmínky dané zákonem, může vám být léčba (při kompletní lázeňské péči také strava a pobyt) hrazena zdravotní pojišťovnou. 

Více o lázeňských rehabilitacích v článku: Jak často máte nárok na lázně?

Jak často mám nárok na rehabilitace?

Počet rehabilitací závisí vždy na ošetřujícím lékaři, který vám je dle svého uznání předepíše. Zákon ani pojišťovna nestanovují maximální počet rehabilitací, na které byste měli mít za kalendářní rok či jiné časové období právo. 

Nemusíte se tedy bát, že když už jste letos chodili na rehabilitace s bolavými zády, nebudete mít po úrazu nárok na bezplatné rozcvičení nohy v rámci rehabilitací. Také na opakující se problémy, které přetrvávají déle (například zmíněné problémy s páteří), vám může lékař rehabilitace předepsat opakovaně

Pokud bychom se bavili o rehabilitacích v rámci lázeňských pobytů, tam už je problematika složitější a v rámci jednoho zdravotního problémů můžete lázeňské rehabilitace využít maximálně jednou za kalendářní rok – a to pouze u některých diagnóz.

Přesto jsou ale výkony lehce omezeny – a to vyhláškou Ministerstva zdravotnictví, která v Seznamu zdravotních výkonů (dostupný také online) uvádí, kolikrát za den či jiné období máte nárok na daný zdravotní výkon

Např. elektroterapie, magnetoterapie, ultrazvuk nebo přístrojovou lymfodrenáž tak můžete v rámci zdravotního pojištění absolvovat na předepsaných rehabilitacích maximálně 2x za den v cyklech po 15 minutách … Což je ale naprosto v pořádku  a vyhláška pacienty nijak neomezuje a nabízí opravdu maximální limity, které je schopen ošetřující lékař využít. 

Horší už to může být například s masážemi, které bychom možná rádi zdarma v rámci rehabilitací využívali častěji – podle vyhlášky můžete v rámci pojištění využít 30minutovou reflexni a vazivovou masáž maximálně 10 x během jednoho čtvrtletí.

Mohlo by vás zajímat: Zdravotní pojištění pro psy a kočky – kdy se vyplatí?

Budu si při rehabilitacích něco doplácet?

Většina procedur v rámci rehabilitací je zdarma – resp. jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Spousta moderních zařízení ale kromě základních rehabilitací nabízí také nadstandardní služby nebo léčebné metody, které jsou nad rámec pojištění. 

Nejčastěji se jedná o doplatky za vodoléčbu, kdy si můžete dohradit namísto klasické koupele perličkovou koupel apod. O poplatcích by vás měl ale vždy ošetřující lékař či fyzioterapeut informovat předem.

Tip na cesty: Co si zabalit do lékárničky na dovolenou

Jaké jsou další druhy rehabilitací?

Jak už jsme si vysvětlili výše, rehabilitace bychom rozhodně neměli spojovat pouze s fyzickým zdravím. Kromě léčebných rehabilitací, které zahrnují například zmíněnou fyzioterapii, kinezioterapii, ergoterapii apod., existují také další rehabilitace:

  • Rehabilitace sociální (známá také jako resocializace) – zabývá se zejména problémy zdravotně postižených. Jejím cílem je usnadnit pacientům návrat původní tělesné, duševní nebo pracovní výkonnosti a začlenit je tak zpět do společnosti.
  • Rehabilitace pracovní – zaměřená na pomoc s vyhledáním a udržením vhodného pracovního místa zejména u jedinců se zdravotním postižením.
  • Rehabilitace pedagogické neboli výchovné jsou edukační činností pro osoby se získaným a vrozeným postižením. Jejich cílem je získání vhodné kvalifikace pro uplatnění v pracovní činnosti.

Zdroje: https://www.vovcr.cz/odz/zdrav/486/page02.html, https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/procedury-hrazene-zdravotni-pojistovnou-v-ramci-rehabilitace a https://szv.mzcr.cz/vyhlaska?page=4&cislovyhlasky=&kodvykonu=&nazevvykonu=&odbornost=&aktivni=true

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *