Jak co nejrychleji vystřízlivět?

Pokud nejste zapřísáhlým abstinentem, určitě jste to někdy zažili. Večírek, je v plném proudu, vy se skvěle bavíte a o alkohol není nouze. Někdy ale nastanou chvíle, kdy potřebujete rychle vystřízlivět. Je ale vůbec možné činnost jater urychlit? 

Jak probíhá střízlivění? 

Nejprve se mrkneme na to, jak vlastně samotný proces střízlivění probíhá. Při požití alkoholu se nám do krevního oběhu dostává ethanol (ethylalkohol), a to už pár minut po prvním doušku

Jeho odbourávání či eliminaci z krve zajišťují naše játra a je bohužel mnohem, mnohem pomalejší. V závislosti na několika faktorech může kompletní vystřízlivění trvat i desítky hodin.  

Tip: Jak připravit Aperol Spritz

Co způsobuje kocovinu? 

Vzbudili jste se ráno s bolestí hlavy, nevolností a máte sucho v ústech? Vadí vám světlo, jste podráždění a tak slabí, že byste nejraději ani nevstali z postele? 

Může za to zbytkový alkohol, který stále proudí ve vašich žilách, ale také dehydratace, kterou alkohol způsobuje stejně jako ztrátu důležitých minerálů hořčíku a draslíku. K tomu se může přidat nedostatek vitamínu B12 nebo nízká hladina cukru v krvi – hypoglykémie, která může za třes rukou druhý den po mejdanu. 

Jak rychle vystřízlivět?

Naše játra pracují pořád stejně rychle a jejich funkci samozřejmě můžete podpořit, těžko však urychlit. Můžete tedy zkusit urychlit svůj metabolismus, zmírnit příznaky kocoviny nebo zklidnit svůj žaludek. 

Skutečné odbourávání alkoholu z krve ale můžete zrychlit maximálně o pár minut. Často už mohou být všechny příznaky kocoviny pryč, vy se cítíte v pořádku, ale alkoholtester má na váš stav zcela jiný názor. Proto by měl být nezbytnou výbavou všech motoristů. 

Otázkou tedy zůstává, zda chcete rychleji vystřízlivět kvůli povinnostem či řízení nebo chcete jen zmírnit svou kocovinu. V tom druhém případě bychom pro vás pár rad měli …

Pomáhá káva po alkoholu?

Asi nejdiskutovanějším pomocníkem při střízlivění je kofein. Někteří nedají na kávu po večírku dopustit, jiní se jí naopak straní. Pomůže káva se střízlivěním?

Po probdělé noci vás kofein jednoznačně probere, o tom žádná. Zároveň ale může prohlubovat dehydrataci, dráždit žaludek nebo způsobit průjem a tím další ztrátu nezbytných minerálů. Pocit zlepšení tak bývá spíše krátkodobý. 

Mastné dobroty a alkohol

Další známou radou spojenou s alkoholem je dát si něco mastného či tučného. Tuky skutečně umí zpomalit vstřebávání alkoholu do krevního oběhu, jak už ale tušíte je potřeba si tyto dobroty dopřát ještě před samotným pitím.

Na druhý den už vám tuky nijak nepomohou, naopak by ale mohly způsobit nepříjemné průjmy, které stejně jako káva prohloubí dehydrataci. 

Doplňte tekutiny a minerály

Jak už jsme několikrát zmínili, hlavním problémem alkoholu je následná dehydratace a úbytek minerálů. Proto je potřeba během pití i následující den pravidelně doplňovat tekutiny

Ideální je čistá voda nebo neslazená minerální voda s dostatkem hořčíku a draslíku, případně iontový nápoj. Na podrážděný žaludek ale zase nejlépe zabírají nejrůznější bylinné čaje, pozor ale na černý a zelený čaj, které obsahují tein (čajový kofein). 

Tip: Antibiotika a alkohol. Jaká rizika přináší?

Nedržte hladovku a pořádně se najezte

Přestože váš žaludek na druhý den není v ideální kondici, dopřejte mu dávku vyváženého jídla bohatého na vitamíny a živiny. První sousta nemusí být moc příjemná, bude vám ale lépe mnohem dříve. 

Na snídani si můžete dát ovocné smoothie, vajíčka v oblíbené úpravě nebo ovesnou kaši. Mnoha lidem na kocovinu pomáhají i kyselé okurky, pickles nebo kvašené zelí a nakládaná zelenina, která obsahuje mnoho vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek.

Pohyb, čerstvý vzduch nebo studená sprcha

Vstaňte z gauče a běžte se projít na čerstvý vzduch, určitě vám udělá dobře. Ideální je jakýkoliv pohyb, který rozproudí metabolismus. Kocovina, kterou “rozchodíte” je rozhodně kratší a příjemnější než ta, kterou strávíte u televize. 

Studená sprcha může být také příjemným osvěžením, probere vás a nakopne k dalším aktivitám. Pokud ale ještě nejste dostatečně střízliví pozor na případný šok. 

Na kocovinu myslete už cestou na večírek

Pokud budete při pití alkoholu dodržovat několik zásad, může být ráno mnohem příjemnější…

  1. Pořádně se před večírkem najezte – ideálně tučnějších potravin, nezapomeňte na jídlo ani v průběhu večera
  2. Stejně jako jídlo doplňujte během večírku i nealko tekutiny. Například na každou skleničku vína si dejte alespoň jednu sklenici vody. 
  3. Nemíchejte různé druhy alkoholu. Pivo, víno a tvrdý alkohol nejdou moc dohromady. Ani druhy tvrdého alkoholu ale nemixujte. 
  4. Vyberte si správný alkohol – například čirý alkohol jako vodka a gin je pro organismus šetrnější než ten tmavý (bourbon či whisky). Ideálním večerním společníkem je ale pivo. Díky tomu, že obsahuje větší množství tekutin, se neopijete tak rychle a ani kocovina z něj nebývá příliš náročná. 

Zdroje: https://www.plnezdravi.cz/jak-rychle-vystrizlivet-vyhnete-se-mytum-o-kocovine-a-jdete-na-to-ucinne/ a https://www.wikihow.cz/Jak-rychle-vyst%C5%99%C3%ADzliv%C4%9Bt 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *