Jak fotit Perseidy? Návod a potřebné vybavení k dokonalé fotografii

Každým rokem se profesionální i amatérští foto nadšenci těší na červenec, kdy noční oblohu ozáří meteorický jev Perseidy. Pokud se na lov své unikátní fotografie chystáte poprvé, poradíme vám, jak fotit Perseidy a kdy se objeví nebo jak získat dokonalý snímek.

Vybavení k focení Perseid

Pokud chcete dokonalý záběr Perseid, nejlépe vám poslouží zrcadlovka nebo bezzrcadlovka – zkrátka fotoaparát s možností manuálního nastavení expozice. Dále se vám bude hodit:

  • objektiv s širokým úhlem záběru a vysokou světelností
  • stativ pro stabilizaci obrazu
  • dálková spoušť (novější fotoaparáty můžete ale často obsluhovat i ze svého mobilu)
  • dostatečně nabitou baterii a náhradní baterie, případně grip na baterie
  • dostatečně velkou paměťovou kartu, případně notebook k propojení

Perseidy samozřejmě vyfotíte i mobilním telefonem, pokud ale umožňuje noční režim, příp. manuální nastavení expozice a režim dlouhé expozice, určitě se ale neobejdete bez stativu. 

Tip: Jak zjistit, kdo si prohlíží můj profil na Instagramu?

Postup focení Perseid

  1. Prvním úkolem bude upevnit fotoaparát s vhodným objektivem na stativ a nasměrovat jej k souhvězdí Persea – právě odtud budou hvězdy vylétávat, jak vysvětlujeme v článku níže. Stejně tak ale můžete zaostřit na nedaleký i vzdálený zajímavý objekt, který bude dominantou snímku.
  2. Sundáte veškeré filtry a clony, jedinou výjimkou může být CLS filtr k potlačení světelného znečištění.
  3. Manuálně zaostřete na nekonečno nebo pomocí živého náhledu na nejjasnější hvězdy. 
  4. Nastavte vysokou citlivost ISO (při objektivu s dobrou světelností f/1,4 postačí  ISO 1 600, u méně světelných objektivů zvolte ISO 6 400 nebo i více – záleží ale také na kompozici, zda fotíte jen oblohu nebo i blízké statické objekty). 
  5. Vypněte kompenzaci šumu ve fotoaparátu – Long exposure noise reduction, jinak by byl pohyb hvězd přerušovaný. Zapnutou kompenzaci poznáte tak, že po vyfocení snímku s alespoň 10 vteřinovou expozicí trvá jeho následné zobrazení ještě jednou tak dlouho. 
  6. Přepnete formát pořizovaných snímků z RAW na JPEG, který je pro focení Perseid dostatečný. JPEG snímky navíc ušetří paměť i baterii.
  7. Vše zkontrolujte a začněte pořizovat první snímky. 

Pokud chcete dosáhnout efektu, kdy se na snímku hvězdy objeví jako dlouhé putující čáry na obloze, je potřeba nastavit snímání nejdéle na každé 2 sekundy. Pohyb hvězd je viditelný už po několika snímcích – výraznější pohyb je vidět po 2 – 3 hodinách snímání

Tip: Jak anonymně sledovat Instastories

Co s pořízenými snímky Perseid?

Pořídili jste množství snímků pohybujících se hvězd ze stativu? Pak je nejvyšší čas je stáhnout do vašeho počítače a utvořit z nich jeden dokonalý snímek zaznamenávající pohyb hvězd

Existuje několik programů, ve kterých to zvládnete i jako naprostý začátečník:

  • Zoner Photo Studio – pokud máte jen několik snímků, můžete je ručně “naskládat na sebe” s prolínáním pomocí režimu Zesvětlit.
  • Sequator – volně dostupný program ke stažení, který dokáže sledovat hvězdy na více snímcích, zarovnávat hvězdy a skládat je. Je tedy ideální volbou v případě, kdy máte jen snímky noční oblohy bez pevného objektu v popředí.
  • Startrails – funguje podobně jako Sequator, ale nabízí také pokročilý režim „prolnutí zesvětlení obrazovky“ pro snížení mezer a režim „padající hvězdy“.

Tip: Jak změnit písmo na Instagramu?

Kde fotit perseidy? 

Základem je určitě výběr vhodného místa, odkud budete Perseidy fotit. To by mělo mít co nejmenší světelné znečištění, odjeďte tedy daleko od měst a civilizace. Mezi nejlepší místa, odkud v Česku fotit Perseidy patří: 

  • Jizerka – louka a osada v Jizerských horách nedaleko vodní nádrže Souš.
  • Gruň a Bílý kříž v Beskydech – v okolí se u příležitosti Perseid každoročně koná několik společných pozorování a akcí s přednáškami a tematickým programem.
  • Umíř a Třebouňský vrch – patří do Manětínské oblasti tmavé oblohy a leží nedaleko Toužimi (Karlovarský kraj).

Co jsou Perseidy?

Svůj vznešený název získaly podle souhvězdí Persea, z jehož směru jakoby tyto padající hvězdy – Perseidy – létaly. 

Ve skutečnosti se ale jedná o úlomky komety Swift-Tuttle, které se kvůli své malé velikosti při průniku atmosférou zcela rozpustí a zanechají za sebou zářivý efekt padající hvězdy. 

Perseidy 2022 – kdy je očekávat?

Meteorický roj Perseidy je každoročně činný od 17. července do 24. srpna, maximum roje ale přichází mezi 11. a 13. srpnem. A jinak tomu nebude ani letos. 

Nejideálnějším dnem pro focení Perseid je tak noc z 12. na 13. srpna, kdy kromě padajících hvězd bude možné pozorovat také planety Jupiter, Saturn a Mars.

Nevýhodou letošního roku je ale měsíc v úplňku, který bude po celou noc až do 5. hodiny ranní ozařovat noční oblohu. Pro pozorování je totiž samozřejmě nejvhodnější fáze měsíce Nov, která ale letos připadá až na konec srpna. 

Zdroje: https://www.fotoskoda.cz/2163-jak-fotit-meteoricky-roj-perseidy/ a https://www.milujemefotografii.cz/jak-fotografovat-pohyb-hvezd 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *