Jak má vypadat rána po extrakci zubu?

Většina z vás se setkala u zubaře se situací, kdy bylo nutné vytrhnout zub. Není to příjemná procedura ani pro pacienta ani pro zubaře. Pokud si však chcete být jistí, že všechno proběhlo tak, jak mělo, zjistěte, jak má vypadat rána po extrakci zubu.

Nicméně šikovný lékař si s extrakcí poradí. Výhodou pro pacienta, pokud to takto vnímáte také, je anestezie. A to buď lokální nebo v ojedinělých případech celková. Malé píchnutí jehlou vám zajistí bezbolestnou proceduru, při které budete pouze držet ústa otevřená.

Jak vypadá rána po extrakci zubu

Po extrakci má rána sytě červenou barvu. Jedná se o krevní sraženinu. Posléze se na jejím místě vytvoří granulační tkáň, která znamená, že započal proces hojení. Tvoří ji krevní cévy, bílé krvinky a kolagen. Má bílou barvu.

TIP: Jak najít zubaře? Rady, zkušenosti a diskuze. Skutečně vám najde zubaře pojišťovna?

Co dělat po vytržení zubu?

Po vytržení zubu vás lékař vyzve, ať si „vypláchnete ústa“. Tím se vyplaví krev, která při extrakci zůstala v ústech. Poté již není vhodné ránu vyplachovat, protože to nejlepší vytvoří vaše tělo. Tzv. krevní koláč je sražená krev, která uzavře ránu a tím započne její hojení. Zhruba půl hodiny po extrakci není vhodné cokoliv jíst či pít. Vášniví kuřáci by měli svůj zlozvyk co nejvíce omezit, neboť nikotin a cigaretový kouř mohou ránu poškodit a narušit přirozený průběh hojení.

Když rána krvácí

Někdy se může stát, že rána znovu začne krvácet. To se může stát i po několika hodinách. Pokud jste doma, tak můžete přežehlit např. kapesník a silně jej stiskněte v místě rány zuby. Pokud budete po 15 minutách i přesto krvácet, je nutné vyhledat lékařské ošetření. Ideálně s doprovodem. Krev nepolykejte a raději vyplivujte. Pokud spolykáte větší množství krve, může vám to způsobit zdravotní obtíže jako je zvracení, mdloby, nevolnost a průjem.

TIP: Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů. A co jsou zuby moudrosti?

Co dělat, když rána po vytrženém zubu bolí?

Po odeznění lokálního anestetika začne rána přirozeně bolet. Pokud nejsou jiné komplikace, můžete si pomoci jednou nebo dvěma tabletami analgetika. Prášek rozpusťte ve vodě, tabletu je ideální rozdrtit na menší kousky popř. také rozpustit ve vodě (vyplatí se však číst návody, některé léky takovou aplikaci vysloveně zakazují). Rána může také začít bolet přibližně třetí den a to tak intenzivně, že budete muset navštívit lékaře. Předem se s ním však domluvte a svůj stav zkonzultujte. Někdy totiž postačí k vyřešení potíží i pouhé studené obklad nebo jiné triky, které dobrý zubní lékař dobře zná.

Když rána po vytržení zubu oteče

Otok po extrakci je poměrně běžná věc. Po vytažení zubu je vhodná zvýšená hygiena v dutině ústní (první vyčištění zubů by však mělo proběhnout až po 24 hodinách – a to kvůli vyplachování, které není dříve kvůli vytvoření krevního koláče vhodné). Zuby si čistěte po každém jídle a zvláštní péči věnujte čištění chrupu před spaním. Otok může vzniknout po úraze, po vytažení zubu, ale také jako alergická reakce. Otok bývá největší druhý nebo třetí den po výkonu. Pokud otok nebolí, tak se není nutné zneklidňovat. Je to normální proces. Otok pár hodin chlaďte v polosedě nebo zvyšte polohu hlavy.

TIP: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků? Co použít k zmírnění bolesti a za jak dlouho odezní?

Jak na bolestivý otok v ústech?

Pokud se po extrakci dostaví otok, které začne bolet nebo se objeví škubavá bolest, dané místo je teplejší nebo červenější, je na místě navštívit lékaře. V tomto případě se jedná o zánět. Lékař posoudí stav rány a zajistí odbornou pomoc. Domácí léčba zánětů v ústech může mít v krajním případě neblahé následky ohrožující váš život.

Zdroj: https://extrafit.cz/jak-ma-vypadat-rana-po-extrakci-zubu/, https://www.schill.cz/hojeni-dasne-po-extrakci-zubu/, https://www.profimed.cz/clanek/co-delat-po-vytrzeni-zubu-116, https://www.hojeni-ran.cz/clanky/jak-usnadnit-hojeni-po-trhani-zubu-675

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *