Jak pěstovat jiřiny – návod pro začátečníky i pokročilé milovníky květin

Jiřiny, známé pod svým vědeckým názvem Dahlia, jsou živé a nádherné květiny pocházející z Jižní Ameriky, kde se většina druhů vyskytuje dodnes. Tyto úchvatné květy si získaly srdce zahrádkářů po celém světě svou širokou škálou barev, tvarů a velikostí.

Chcete-li tyto nádherné květiny úspěšně pěstovat na své zahradě, je důležité znát jejich specifické požadavky a nejlepší postupy pro pěstování jiřinek.

Výběr správného stanoviště

Jiřinkám se daří na plném slunci, proto je nezbytné vybrat místo pro výsadbu, na které dopadá denně alespoň šest až osm hodin přímého slunečního světla. I když milují slunce, mohou být citlivé na silný vítr, který může poškodit jejich vysoké stonky a velké, křehké květy. Chcete-li jiřiny ochránit před větrem, zvažte jejich vysazení v blízkosti plotu, zdi nebo jiné větrné zábrany. To pomůže vytvořit stabilní mikroklima.

TIP: Jak na jaře zastřihnout okrasné keře, které kvetou v létě a na podzim? A kterých druhů se tento jarní úkon týká?

Příprava půdy

Jiřiny mají specifické půdní preference. Nejlépe rostou v dobře propustné, hlinité půdě obohacené organickou hmotou. Ideální půda pro jiřinky by měla být mírně kyselá, s pH v rozmezí 6,5 až 7,0. Pro zlepšení kvality půdy můžete do výsadbové plochy zapravit organické látky, například kompost nebo dobře shnilé hnojivo. Dodáte tak jiřinkám potřebné živiny a zlepšíte zadržování vody. Přidáním písku do půdy navíc zlepšíte odvodnění a zabráníte přemokření, které může být pro kořeny jiřinek škodlivé.

Požadavky na zavlažování

Správné zavlažování je pro zdraví a růst jiřinek zásadní. Tyto rostliny dávají přednost trvale vlhké půdě, ale při přemokření mohou trpět hnilobou kořenů. Pro udržení správné rovnováhy zalévejte jiřiny důkladně a trvale, aby půda zůstávala mírně vlhká, ale ne přemokřená. Při výsadbě jiřinek do nádob dbejte zejména na jejich potřebu vody, protože zahrady v nádobách mají tendenci rychleji vysychat. Dbejte na povětrnostní podmínky a podle toho upravte plán zalévání.

Hnojení jiřinek

Aby jiřiny dobře prospívaly a bohatě kvetly, potřebují správnou výživu. Začněte tím, že na podzim obohatíte půdu o organické látky a přidáte do ní dobře shnilý kompost nebo hnůj. Tím získáte základní živiny, které jiřinkám prospějí při jejich zakládání během vegetačního období.

TIP: Správné hnojení vápenatým ledkem. Jak a kdy s ním hnojit? Kterým rostlinám nejvíce prospívá?

Na jaře, když jiřiny začnou rašit, je čas poskytnout jim další výživu. Vyberte vyvážené hnojivo s pomalým uvolňováním nebo specializované hnojivo pro jiřinky, které splní jejich specifické potřeby. Hnojivo můžete použít během výsadby nebo později v průběhu sezóny, kdy jiřiny rostou. Účinná jsou také hnojiva rozpustná ve vodě, pokud je naředíte a aplikujete v rámci pravidelné zálivky.

Hlízy jiřin – srdce rostliny

Jiřiny lze pěstovat ze semen nebo řízků, ale nejčastějším způsobem množení jsou hlízy. Hlízy jsou nabobtnalé podzemní zásobní struktury, které uchovávají živiny a energii pro přežití a prosperitu rostliny.

 • Nákup hlíz: Hlízy jiřinek můžete získat v místních školkách, u online dodavatelů nebo u kolegů zahrádkářů. Při nákupu hlíz vybírejte zdravé, pevné hlízy s viditelnými očky (malými pupeny), ze kterých vyraší výhonky.
 • Skladování a výsadba: Jakmile hlízy získáte, uložte je na chladném a tmavém místě, dokud nenastane čas je zasadit. Hlízy jiřinek by se měly vysazovat po posledním mrazu, až se půda prohřeje. Při sázení dbejte na to, aby očka směřovala vzhůru a byla v půdě asi 2 až 4 cm hluboko.
 • Přezimování: Na konci vegetačního období, když udeří první mrazy a listy zčernají, je čas hlízy jiřinek vykopat. Hlízy opatrně vyjměte z půdy a dávejte pozor, abyste je nepoškodili.
 • Odstraňte přebytečnou zeminu a zbytky a nechte je několik dní oschnout: Jakmile uschnou, můžete je uložit na chladném, tmavém a suchém místě, ideálně při teplotě 5 až 8 stupňů Celsia. Mnoho zahrádkářů skladuje hlízy jiřinek v rašelinovém mechu nebo vermikulitu, aby si udržely správnou vlhkost.

TIP: Jak pěstovat vřes? Nenáročná rostlina, která ale nemá ráda přesazování – poradí si s ním i začátečník

Jak správně vysazovat hlízy jiřin

Před výsadbou je třeba hlízy řádně připravit. Pro podporu růstu namočte hlízy přes noc do vody. Tím se hlízy hydratují, což podpoří zdravé klíčení. Pokud chcete předstihnout vegetační období, můžete hlízy nechat klíčit i v místnosti. Než je však přenesete ven, nezapomeňte je postupně aklimatizovat na venkovní prostředí.

Když je čas jiřinky zasadit, postupujte podle následujících kroků:

 • Hlízy sázejte tak, aby očka (růstové body) směřovala vzhůru.
 • Umístěte je přibližně 5 cm pod povrch půdy.
 • Hlízy zasypte zeminou a dbejte na to, aby byly dobře zahrabané.
 • Půdu pravidelně zalévejte, aby se udržovala vlhkost.
 • Pokud pěstujete vysoké odrůdy jiřinek, nezapomeňte rostlinám na zahradě zajistit oporu, aby se nepřevrátily.

Rozmístění a uspořádání

Jiřiny mají tendenci se hojně rozvětvovat, proto je velmi důležité vysadit je s dostatečným prostorem. Doporučené rozestupy mezi jednotlivými hlízami by měly být 40 až 60 centimetrů. Tento dostatečný rozestup umožňuje rostlinám růst, aniž by si konkurovaly v boji o živiny a sluneční světlo.

TIP: Jak na jaře zastřihnout okrasné keře, které kvetou v létě a na podzim? A kterých druhů se tento jarní úkon týká?

Načasování výsadby

Načasování výsadby jiřinek je zásadní, protože tyto květiny jsou citlivé na mráz. Měli byste se snažit zasadit hlízy koncem dubna, nejlépe po odeznění posledních mrazů, které obvykle připadají na polovinu května. Příliš časná výsadba může květiny vystavit riziku poškození mrazem.

Kde pěstovat jiřiny?

Jiřiny preferují slunné nebo polostinné místo s dobře propustnou půdou. Půda by měla být bohatá na živiny a mírně vlhká.

Jak na správné hnojení jiřin?

Jiřiny potřebují pravidelné zalévání. Zemina by neměla vyschnout, ale zároveň by neměla být příliš mokrá, aby se zabránilo hnilobě kořenů.

TIP: Jak pečovat o rododendron po celý rok, aby prosperoval a dobře se mu dařilo?

Pěstování jiřinek v nádobách

Pokud chcete jiřiny pěstovat v nádobách nebo květináčích, postup je docela podobný jako při výsadbě na záhony.

 • Použijte kvalitní, dobře propustnou zeminu do květináčů smíchanou s kompostem.
 • Namočené hlízy umístěte do nádoby očky nahoru.
 • Pravidelně je zalévejte; pro větší pohodlí můžete použít samozavlažovací nádoby.
 • Dbejte na to, aby byly hlízy v nádobě od sebe vzdáleny alespoň 40 cm.
 • Pro pěstování v nádobách vybírejte kompaktní odrůdy jiřinek a květináče umístěte na slunné, chráněné místo.

Jiřiny jsou zkrátka a dobře úžasné a všestranné květiny a poměrně snadno se pěstují, takže jsou oblíbené mezi zahradními nadšenci. Pokud jim poskytnete správné podmínky pro pěstování, půdu, vodu a výživu, můžete se těšit ze zahrady hýřící změť barev a různých tvarů a velikostí.

Zdroj: https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/jak-pestovat-jiriny-jejich-vysadba-sklizen-i-zazimovani-maji-jasna-pravidla/, https://living.iprima.cz/zahrada/jiriny-jsou-nenarocne-kvetiny-bez-jedne-veci-ale-nepreziji, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-jirinky-tradicni-kvetiny-s-nespoctem-novych-tvari.html, https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/jiriny-pestovani, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/kompletni-pruvodce-pestovanim-jirin/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *