Jak správně uvařit zázvorový čaj

Zázvor v různých podobách konzumují lidé od nepaměti. Je doloženo, že v Indii a v Číně jej znají už 3 000 let. Používá se pro své chuťové vlastnosti i léčivé účinky. U nás se dříve vyskytoval jen sušený, naše babičky s ním kořenily maso nebo jej používaly do vánočního cukroví či jiných sladkých moučníků. Nyní je běžně k dostání čerstvý oddenek a tak je hitem zázvorový čaj nebo limonáda. V nakládané formě se s ním můžete potkat v sushi restauracích, prodává se i kandovaný, sušený nebo ve formě bonbónů.

Co je zázvor

Zázvor lékařský je vytrvalá bylina, jako koření se používají její oddenky, někdy nesprávně zvané kořeny. Ty obsahují olej s aromatickými látkami, nejvýraznější je zingiberen a bisabolen, které dodávají zázvoru typickou vůni. Za štiplavou chuť je zodpovědný gingerol, podobný kapsaicinu v chilli papričkách. Při vaření se promění na zingeron, jež se pak používá v potravinářském průmyslu i při výrobě parfémů.

Proč pít zázvorový čaj

Kromě toho, že je chutný, nás zázvorový čaj v zimě zahřeje, má antiseptické a protizánětlivé účinky, takže pomůže při bolestech v krku nebo nachlazení. Proto je nejvíce oblíben v období chřipek a viróz, ale oceníte ho i v případě letní angíny. Také snižuje cholesterol, stimuluje krevní oběh a podporuje hubnutí povzbuzením metabolismu. Rovněž pomáhá při žaludečních nevolnostech a to cestovních i v těhotenství, účinkuje i proti nadýmání a plynatosti. Používá se též jako afrodisiakum, především mladé oddenky v kombinaci s medem.

TIP: 6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma. Postačí vám běžně divoce rostoucí bylinky

Jak na domácí čaj

Máte-li chuť připravit si zázvorový čaj doma, není to nic složitého. Musíte jen dodržet několik zásad, aby byl nejen dobrý, ale uchoval si své zdraví prospěšné složky.

  1. Vše začíná nákupem

Zázvor najdete v oddělení ovoce a zeleniny, ač je to vlastně koření. Vybírejte pokud možno čerstvý, mladý, nijak neporušený oddenek. A jak jej poznáte? Má jemnou kůru, na omak není měkký ani mokrý a krásně svěže voní. Pátrejte i po nejmenším poškození, napadení plísní nebo hnilobou. Takový oddenek již není použitelný, plíseň prorostla do celého kusu, i když to na oko není vidět.

  1. Vyberte si způsob přípravy

První způsob zázvor opravdu vaří. Buďte ale důslední a dobu varu počítejte na vteřiny. Druhý způsob spočívá v zalití zázvoru horkou vodou. Na oboje provedení budete potřebovat:

  • 2-5 cm zázvorového oddenku (podle tloušťky a intenzity, jakou máte rádi)
  • 1 l vody
  • citrón, pomeranč, limetku na dochucení
  • med (případně javorový nebo jiný sirup pro ty, kdo med nemohou) na oslazení
  • 1 svitek skořice a 5 hřebíčků (chcete-li kořeněnou variantu, zvláště v zimě)

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Při prvním způsobu zázvor nastrouhejte na hrubém struhadle, loupat můžete a nemusíte. Vsypte jej do studené vody, přidejte koření, chcete-li, vše přiveďte k varu a pak stopněte 30 vteřin. Poté hrnec odstavte, přikryjte a nechte louhovat asi 10-15 minut. Nakonec čaj přeceďte. Kousky zázvoru nikdy nekonzumujte, mohly by vám popálit sliznice.

Druhým způsobem získáte krásně čirý čaj a je i jednodušší na přípravu. Zázvor oloupejte a nakrájejte na tenké plátky nebo nastrouhejte. Můžete jej vložit přímo do sklenic nebo do konvičky. Zalijte jej vroucí vodou (asi 90 °C), přikryjte a louhujte alespoň 5 minut. Kousky zázvoru vypadají ve skleničce dekorativně, opět je ale nekonzumujte.

  1. Ochucujte podle libosti, ale…

Většinou se doporučuje ochutit zázvorový čaj medem a citrónem. Tím se zmírní i jeho štiplavost a čaj je lahodnější. Má to však svá úskalí.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Především pokud nechcete, aby se citrón a med staly jen ochucující složkou, přidávejte je až do poněkud vychladlého čaje. Med snese teplotu do 60 °C, jinak v něm zničíte vše zdraví prospěšné a citrón v příliš horkém čaji zase pozbude vitamín C.

Pokud se podíváte na skladbu jídelníčku v letních a zimních měsících, všimnete si, že v zimě převažují potraviny zahřívající a v létě zase ochlazující. V tom může být problém, pokud zkombinujete ochlazující citrusy s hřejivým zázvorem a některé studie to nedoporučují. Vzhledem k tomu, že u nás jsou citrusy v obchodech v nejlepší formě v zimě, je většina lidí vesele konzumuje a na jejich ochlazující účinky nic nedá. Takže pokud nejste vyloženě zimomřivý typ, citrónu v zázvorovém čaji se bát nemusíte, nebo jej nedávejte přílišné množství, abyste nepřebili hřejivý účinek zázvoru.

Jak uchovat zázvor v kondici

Zázvor není zrovna levný a nikdy nekoupíte jen malý kousek, který potřebujete na čaj. Rovněž je zázrak, podaří-li se ho sehnat úplně čerstvý a v některých měsících není téměř k dostání.

TIP: Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví. Co vám hrozí, pokud to s oblibou toho nápoje přeženete?

Pokud jste milovníci zázvoru, jistě se ho snažíte uchovat co nejdéle v kondici, mnozí však dělají zásadní chybu: zázvor nechají volně ležet v lednici, neboť se domnívají, že na vzduchu se nebude kazit. To je ale omyl. Zázvor na vzduchu oxiduje a tím se znehodnocuje a navíc ho mohou nechráněný napadnout spóry plísní, které se v lednici často vyskytují. A co si sním tedy počít?

Jak uchovat zázvor v lednici?

Zázvor dobře a co nejtěsněji zabalte například do potravinové fólie nebo do ubrousku a pak vložte buď do sáčku se zipem, nebo ekologičtěji do papírového pytlíku a co nejvíce z něj vytlačte vzduch. Pak jej pevně uzavřete. Papír přece jen trochu vzduchu propouští a tak je vhodné vložit sáček ještě do krabičky. Můžete také použít vzduchotěsnou krabičku a nebo přímo nádobu k vakuovačce, do té vložte zázvor přímo, bez zabalení, a odsajte vzduch. Takto zázvor vydrží až 3 týdny bez újmy, po každém odebrání ho zase důkladně zabalte a zbavte vzduchu.

Jak uchovat zázvor v mrazničce?

Zde platí totéž, zamezte přístupu vzduchu. Opět jsou nejvhodnější sáčky se zipem nebo vzduchotěsná krabička. Pokud ho potřebujete, nerozmrazujte ho, ale jednoduše ho zmrzlý nastrouhejte v potřebném množství, znovu vložte do obalu a ihned vraťte zpět do mrazáku. Zázvor můžete také zamrazit už nastrouhaný nebo nakrájený přímo v jednotlivých porcích. Mražený vydrží několik měsíců.

Jak uchovat zázvor v alkoholu?

Nejlepší je vodka pro svou neutrální chuť. Dobře očištěný celý kousek zázvoru vložte do vysterilizované sklenice a zalijte vodkou. Dobře uzavřete. Uchovávejte v lednici, pokud by zázvor nebyl v chladu, louhoval by se do alkoholu a postupně by přicházel o chuť i jiné látky. Před použitím ho vyjměte a nechte dobře okapat, případně otřete ubrouskem. Tak bude množství vodky na něm minimální a v pokrmech nebo čaji nebude vůbec znát. Navíc působením tepla se alkohol vypaří, takže je mohou konzumovat i děti. Zbytek zázvoru vraťte ihned do sklenice.

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky? Jedna rada a jeden tip na závěr

A co tedy říci závěrem? Zázvor je koření s dlouhou historií používání v tradiční medicíně kvůli svým léčivým účinkům. Obsahuje řadu bioaktivních látek, které mu poskytují jeho terapeutické vlastnosti. Je však důležité mít na paměti, že zázvor není lékem na všechny problémy a že výsledky se mohou u jednotlivých osob lišit. Před zahájením dlouhodobého užívání zázvoru nebo jeho vysokých dávek je vždy vhodné konzultovat to s lékařem, zejména pokud trpíte nějakým komplikovaným zdravotním stavem nebo pravidelně užíváte jakékoliv léky.

Zdroje: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/554-11-domaci-zazvorovy-caj.html#gref, https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1zvor, https://pikant.cz/267-zakladni-pravidla-pri-skladovani-zazvoru-aby-co-nejdele-vydrzel-rada-lidi-dela-stejnou-chybu.html, https://bylinkopedie.cz/zazvor-skladovani/, https://www.jaktak.cz/jak-uvarit-zazvorovy-caj-recept.html, https://www.cajovydychanek.cz/a/zazvorovy-caj-priprava-a-ucinky-na-zdravi-1

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *