Pořízení čtyřnohého kamaráda, který s vámi bude sdílet domácnost nebo zahradu, není radno podceňovat. Pejsek s vámi stráví velkou část života a jen těžko jej vyměníte za vhodnější model.
Pořízení pejska si pořádně rozmyslete
Nechat se zlákat roztomilými štěňátky v inzerci je velice snadné. Pejska bychom ale vždy měli pořizovat s chladnou hlavou a bez emocí si střízlivě odpovědět na několik otázek…
Můžeme čtyřnohému příteli poskytnout dostatek času, pozornosti a potřebného pohybu? Souhlasí s pořízením pejska celá rodina? Budeme mít čas věnovat se jeho výchově? Máme prostory vhodné pro jeho bydlení? Máme dostatek financí na další hladový krk a možné veterinární výdaje?
To jsou jen první a základní otázky, které by nám před pořízením pejska měly projít hlavou. Nechtěných čtyřnohých dárků je bohužel v útulku dost. Pokud jsme ale na příchod nového člena rodiny připraveni, můžeme se pustit do výběru …
Podle čeho vybírat pejska?
Zkušení pejskaři už asi dobře ví, co od pejska čekají a co mu jsou naopak schopni poskytnout. Pro všechny ostatní máme několik faktorů, které by při rozhodování neměli podcenit…
Dům vs. zahrada…
Prvním faktorem při výběru pejska je naše vlastní obydlí. Pokud žijeme v bytě a víme, že zde pejsek kromě procházek bude trávit většinu dne, rozhodně musíme volit plemeno, které se do bytu hodí. A to jsou většinou menší psi, pro které bude prostor dostačující nebo také plemena, která nevyžadují příliš fyzické aktivity.
Pokud máme rodinný domek se zahrádkou, většinou se touto otázkou zabývat nemusíme. Ani celodenní pobyt na zahradě ale aktivnějším plemenům nemusí být dostačující a do jejich aktivit se budete muset zapojit.
Štěně nebo dospělý pes?
Je nám jasné, že štěňátka jsou prostě okouzlující. Jsou sladká a roztomilá. Ale zároveň jsou velmi náročná na čas, pozornost a péči. A samozřejmě na nezbytný výcvik, který jako začátečník nemusíte dokonale zvládnout.
Pokud byste tedy měli možnost ujmout se vycvičeného pejska, který je socializovaný a vyhovuje vašim podmínkám, máte vyhráno. Jedná se o ideální variantu pro začátečníky, ale také časově vytížené jedince.
V případě, že ale naopak nevíte nic o původu, výcviku, zdraví nebo čistotnosti a socializaci pejska, který se vám v inzerci zalíbil, zbystřete. Potřebné informace nezjistíte lépe než osobním setkáním s pejskem, ale také s jeho majitelem.
Náš tip: Zdravotní pojištění pro psy a kočky – kdy se vyplatí?
A co pejsci z útulků?
Netrváte na tom, že budete svého nového kamaráda vychovávat od štěněcích let? Útulky jsou plné úžasných chlupáčů, kteří už vás vyhlížejí. Můžete poskytnout láskyplný domov pejskům bez stálého domova a udělat dobrý skutek.
Pejsci jsou zde navíc pravidelně kontrolováni veterinářem, takže o jejich zdraví víte ihned vše. Stejně jako o jejich chování a případných problémech. Zaměstnanci útulků vám většinou sdělí narovinu klady i neduhy pejska. Tak, aby se vyhnuli tomu, že jej opět uvidí a přinesou mu i vám zbytečný stres z nevydařeného umístění.
Psa nebo fenu?
Psí chlapci jsou většinou sebevědomější a méně ustrašení, což ale nemusí být vždy výhodou. Zejména pokud potkají hárající fenu a hormony převládnou nad poslušností. Problémem může být také teritoriální značkování zahrady nebo třeba i vašeho bytu.
Fenky naopak bývají submisivnější a také poslušnější. Počítejte ale s tím, že 2x ročně hárají. Projevy hárání mohou trvat 14 – 21 dní. Budete tak muset řešit hárací kalhotky a potřebnou hygienu, ale také ochranu před psími nápadníky nebo falešnou březost.
Může se hodit: Bitiba recenze – spolehlivý obchod s chovatelskými potřebami?
Plemena psů pro začátečníky
Konečně se dostáváme k samotnému výběru plemene psa vhodného pro začínající chovatele. Přestože bychom se rádi rozhodovali mezi tím, které štěňátko je roztomilejší, je opět potřeba brát tuto otázku zodpovědně. Proto jsme připravili několik plemen, která by vám, jako začátečníkům, mohla vyhovovat …
Čivava do bytu i do kapsy
Nejmenší plemeno psa na světě, o kterém už zpíval i DJ Bobo. Čivavy jsou nenáročnými společníky, kteří se skvěle hodí pro začínající chovatele. Díky své velikosti čivavy netrpí ani v menších bytech a postačí jim kratší procházky.
Čivavy umí být velmi přítulným společníkem, na druhou stranu jsou však často bojácné. A právě bojácnost umí vyjádřit poměrně hlasitě. Jedná se ale o ideálního kamaráda, který s vámi zvládne i letní dny – teplo a sluníčko snášejí snad nejlépe ze všech plemen.
Přestože jsou čivavy často uváděny jako ideální plemeno pro začátečníky, musíme upozornit, že je u nich velmi důležitá socializace od útlého štěněcího věku. Čivavy mohou být jinak agresivní a ignorovat vaše povely.
Vzhledem k jejich velikosti nejsou ale ideálním společníkem pro nejmenší děti, které by je mohly snadno zranit.
Labrador a zlatý retrívr
Pokud chcete spíše většího pejska, který nutně nepotřebuje zahrádu, ale zvládne i život v bytě, je ideální volbou labradorský nebo zlatý retrívr. Samozřejmě mu ale musíte zajistit dostatek pravidelného pohybu.
Labradoři se vyznačují krátkou hustou srstí a o něco energetičtější povahou, zatímco zlatí retrívři mají srst dlouhou, ale jemnější a jsou spíše klidnějšími společníky.
Obě plemena jsou ale poměrně snadno cvičitelná, klidná a vhodná k dětem. Sami a bez dostatku pohybu ale budou v bytě trpět a jsou tak náročnější na čas. Pozor si dejte také na stravu a pamlsky, obě plemena mají tendenci k nežádoucí nadváze.
Kavalír king Charles španěl
Podobnou povahu jako labrador a zlatý retrívr má i toto plemeno. Výhodou je, že díky své velikosti nejsou tak nároční na potřebný prostor. A také procházky či aktivity nemusíte řešit v tak velké míře.
Skvěle zvládají socializaci, hodí se k dětem, jsou hraví a přítulní. Také se dokážou lépe přizpůsobit podmínkám.
Mezi možné nevýhody chovu patří náchylnost k srdečním chorobám, ale také srst náročnější na péči.
Jorkšírský teriér
Opět jedno z menších plemen, které zvládne i život v bytě. Přesto se ale jedná o pejsky temperamentní, energické a často i rázné. Jejich (ne)bojácnost se často odvíjí od socializace, kterou není radno stejně jako u čivava podceňovat.
Své rodině bude oddaným a loajálním mazlíčkem, k okolí ale většinou přistupuje nedůvěřivě až odtažitě. S dětmi nemívá problém a nejedná se o plemeno, které by bylo náchylné k onemocněním.
Jorkšíři mají moc rádi pohyb a jsou ideálním parťákem pro agility, cvičí se poměrně snadno a mají rádi aktivitu, které byste ale měli pravidelně věnovat svůj čas. Ten vám může zabrat i péče o jejich dlouhou srst.
Nepřehlédněte: Pracovat z domova: Jaké to má dopady na naši psychiku a jak se s nimi vypořádat
Pudl
Pes, který může pokaždé vypadat jinak. A to díky střihům a účesům jeho bujné hřívy. Kromě kadeřavé srsti je pudl ale znám také jako jedno z nejinteligentnějších psích plemen.
Pudl je velmi rychle a snadno vycvičitelný pes, který je ale vhodný spíše pro začátečníky s dostatkem času. Jeho energická povaha vám učaruje, zároveň mu ale budete muset obětovat více než krátké procházky.
Jedná se o plemeno vhodné k agility a dalším psím sportům, zároveň ale dokáže respektovat i nejmenší členy rodiny a být jim něžným společníkem. Nezapomínejte ale ani na čas, který bude nutné věnovat péči o srst a jejímu pravidelnému stříhání.
Francouzský buldoček
Přestože vypadá jako zmenšenina bull plemen, která pro začátečníky vhodné zrovna nejsou, je buldoček velmi vděčný společník.
Má veselou a nekomplikovanou povahu, rád si hraje zároveň se s vámi bude mazlit večer u televize. Rozumí si také s dětmi nebo se staršími lidmi a díky robustní povaze je méně zranitelný než menší plemena – jako například zmiňovaná čivava.
Pozor si ale dejte na sklony k obezitě. Buldoček potřebuje pohyb, i když se k němu zrovna nemá. A vyváženou stravu. Francouzští buldočci jsou také velmi hákliví na přehřátí, proto na ně v létě dávejte pozor.
Jack Russel teriér
Velice atraktivní plemeno, které po celém světě patří k nejchovanějším. Jedná se o malého pejska, který se snadno učí a také si skvěle rozumí s dětmi.
Ke své rodině je Jack Russel přítulný, loajální a milující. Jeho aktivní povaze ale budete muset věnovat dostatek času. Jedná se o energického pejska, který nezapře lovecké pudy. Proto může hůře vycházet s dalšími mazlíčky, ať už se jedná o kočky nebo malé hlodavce.
Je u něj velmi důležitá socializace od raného věku, ale také zmíněná aktivita od agility až po norování, hodí se také k myslivosti. Jack Russel je ideální plemeno, které ovšem svým majitelům zabere poměrně hodně času.
Další plemena vhodná pro začátečníky
Těžko vám v jednom článku představíme všechna plemena, která by mohla být vhodná právě pro vás. Při výběru pejska se jedná o velmi individuální výsledek mnoha otázek a kritérií. Přesto vám ale ještě doporučíme pár plemen, ke kterým si jistě snadno zjistíte více informací …
- Bišonek – malý a velmi roztomilý chlupáč do bytu s veselou povahou. Ideální pejsek do rodiny s dětmi, který i přes svou hustou srst téměř nelíná.
- Boloňský psík – opět menší plemeno vhodné do bytu. Velmi společenský psík, který svou rodinu miluje, k cizím se ale chová odtažitě. Vhodný pro začátečníky i canisterapii.
- Mops – za svým zádumčivým obličejem schovává silného parťáka, který je zřídka bývá agresivní. Velice přátelské a klidné plemeno vhodné k dětem. Namísto sportovních aktivit vítá důvěrný kontakt s rodinou. Pozor jen na obezitu. A časté chrápání a funění, které je ale u mopsů kvůli zkrácenému čenichu běžné.
Každý, kdo má doma svého čtyřnohého parťáka, by jej za nic nevyměnil. Pokud máte také zkušenost s plemeny pro začátečníky, podělte se o ni s námi i dalšími čtenáři v komentářích níže …
Zdroje: https://cs.wikipedia.org/, https://www.alza.cz/pet/jak-vybrat-psa#vyber, https://www.4doxskladem.cz/blog/jake-plemeno-je-vhodne-pro-zacatecniky/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.