Jak vyčistit mosaz – prostředky i lidové metody k navrácení lesku

Spousta z vás má doma různé mosazné předměty, ať už věšáky, hmoždíře, různé karafy či zvonky. Většinou se jedná o starožitnosti po předcích, které jsou nejen krásné, ale mnohdy ještě také užitečné. Naučte se, jak vyčistit mosaz, aby byla zase jako nová a nijak se nepoškodila.

Poměrně častým problémem těchto pokladů v domácnosti je jejich blyštivá krása, respektive její postupná ztráta. Ačkoliv se to může zdát nemožné a náročné, jsou různé způsoby jak zoxidovanou mosaz vyčistit a vrátit jí zpět zašlou slávu.

Co je to mosaz

Mosaz je slitina zinku a mědi a nepřetržitě se používá již přes 3 tisíce let. V dobách dávno minulých byla její výroba složitá, ale s technologickým postupem začalo mosazných předmětů přibývat. Nejprve se měď používala na výrobu mincí a šperků. Průmyslová výroba a tudíž i její masové rozšíření započala až v 19. století. Dnes se mosaz používá především v průmyslových odvětvích.

TIP: Jak vyčistit zažloutlý plast? Babské rady, které fungují

Kde se nejlépe uplatní mosaz?

Má dobré korozní odolnosti a mechanické vlastnosti, jako je pevnost a tvrdost, a také dobrou schopnost přenášet teplo. Proto je nepostradatelná například při výrobě měřicích přístrojů, potrubí a klempířských prvků.

Proč mosaz ztrácí lesk

Mosaz je měkký kov, který má nízkou odolnost proti kyselinám a louhům. Na vzduchu má surová mosaz schopnost rychle oxidovat a na povrchu tmavnout. Pot, kyseliny či další agresivní látky tento proces výrazně urychlují.

Mosaz tímto způsobem získává tmavě hnědý odstín. Taková mosaz nebyla původně ošetřena lakem proti oxidaci, nicméně i tato zoxidovaná vrstva ji chrání před další korozí. Pokud je mosaz ošetřena lakem, pak k další oxidaci nedochází, ale daný předmět je náchylný na poničení lakované vrstvy a poškrábání třeba od prstýnku.

TIP: Jak si doma vyčistit stříbro?

Co se zoxidovanou mosazí?

Způsobů jak vyčistit mosaz je poměrně hodně. Nutností je pravidelně odstraňovat zoxidovanou vrstvu nebo jak již bylo řečeno, ošetřete předmět lakem.

K tomuto účelu můžete použít jak různé domácí prostředky, tak lze v drogeriích zakoupit přípravky již přímo na čištění mosazi dostupné. Mezi takto dostupné prostředky patří např.

  1. Sitol leštidlo (dřívější pojmenování Sidol)
  2. Aurex čisticí přípravek na barevné kovy
  3. Alori Ochrana nerezu, hliníku a mosazi
  4. Poliboy Péče o mosaz a měď
  5. Elchemco Čisticí kapalina na mosaz

Takové přípravky jsou určeny k přímému použití. Tekutinu naneste na určené místo a k vyčištění mosazi použijte měkký hadřík, abyste mosazný předmět nepoškrábali.

TIP: Jak vyčistit zlaté šperky?

Jak se projevuje alergie na mosaz?

Alergie na mosaz (známá také jako alergie na nikl) může být pro některé lidi velmi bolestivá a závažná. Tato alergie se může objevit po kontaktu s mosazí nebo jinými materiály, které obsahují nikl. Mezi první příznaky patří vyrážka, svědění, zarudnutí, pálení apod. Aby se předešlo jejich vzniku, doporučuje se minimalizovat kontakt s materiály obsahujícími nikl, jako jsou mosaz, zlaté a stříbrné šperky, mince, hodinky a další. Je také důležité si pečlivě myslet na to, čeho se dotýkáte a co používáte, abyste se vyhnuli kontaktu s těmito materiály. Pokud už jste alergií na nikl postiženi, můžete se obrátit na svého lékaře, který vám pomůže s nalezením vhodné léčby. To může zahrnovat léky, jako jsou antihistaminika, kortikosteroidy nebo jiné léky na předpis.

Jak na vyčištění mosazi domácími prostředky

Pokud nejste fanda chemických prostředků, existuje také mnoho způsobů, jak pomocí toho, co najdete v domácnosti, vyčistit zoxidovanou mosaz.

Mezi ověřené pomocníky v tomto boji patří:

  1. Zubní pasta a starý zubní kartáček
  2. Roztok kyseliny citrónové a vody
  3. Roztok vody, soli a octa (ponechte v roztoku cca 24 hodin)
  4. Coca-Cola
  5. Kečup
  6. Olivový olej

Roztoky nalijte do přiměřeně velké nádoby a mosazný předmět do něj ponořte. Ponořený jej nechte den namočený, posléze „vydrbejte“ např. starým zubním kartáčkem a vyleštěte hadříkem. Kečup, zubní pastu případně olivový olej můžete na předmět „pouze“ nanést, ale jen za předpokladu, že čistič nebude stékat. A poté opět vyleštěte měkkým hadříkem.

TIP: Jaký motor je pro auto nejlepší? Srovnání: Benzínový x dieselový x LPG x elektrický

Čím nikdy nečistit mosaz?

Mosaz patří mezi citlivé materiály, proto by se nikdy neměla čistit abrazivními čisticími prostředky jejichž tvrdé částice mohou poškodit povrch mosazi. Nedotýkejte se jí ani kovy s vyšší korozivitou: Mosaz totiž při styku s těmito kovy snadno koroduje. Navíc mohou železo, nikl či měď na povrchu mosazi vytvářet stopy.

Zapovězena je i horká voda. Ta může způsobit, že se mosaz změní barvu nebo se na jejím povrchu objeví skvrny. A zapomeňte i na čištění slanou vodou, jež může zrychlit proces korozi na mosazi. Na čištění mosazi je vždy lepší použít jemný čisticí prostředek určený přímo na mosaz (tedy především bez abrazivních částic.

Co ještě vědět o čištění mosazi

Ať už se rozhodnete použít jakékoli čistidlo, tak vždy po jeho použití mosaz vždy omyjte vodou, a teprve poté usušte. I stopové množství použité látky totiž může časem mosaz začít poškozovat (například vlivem oxidace).

Zdroje: https://www.dudlu.cz/rady-pro-kutily/jak-vycistit-mosaz/, https://primanapady.cz/clanek-295491-mosaz-neni-jednoduche-cistit-presto-ji-muzete-vratit-puvodni-krasu-a-lesk-i-bez-chemiem, https://zabradli-schodiste-kovovyroba.cz/mosaz/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *