Laktace je v životě ženy neodmyslitelně spojná s péčí o dítě. Zjistěte, jak podpořit laktaci a jak ji zastavit, když je to třeba. Nejprve si řekněme, co to ta laktace vlastně je. Jedná se o období kojení, kdy je vylučováno mléko z mléčné žlázy. Po porodu se nastartuje tvorba mateřského mléka, což může trvat 2 až 3 dny.
Nejprve již během těhotenství vzniká mlezivo a poté je pomocí prolaktinu a oxytocinu stimulována tvorba mateřského mléka. Většina maminek má obavy, jestli bude mléko dostatečně výživné a bude k dispozici dítěti v dostatečném množství.
Jak podpořit laktaci
Začněme dobrou zprávou. Nebojte se, vaše tělo je připravené a umí vyrobit mateřské mléko. Podpořit laktaci může i dobrá nálada a hlavně váš vlastní klid a trpělivost. Pokud není hned všechno podle příruček, nepropadejte panice.
TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma
Několik rad, jak nastartovat nebo podpořit tvorbu mateřského mléka:
- Nestresujte se. Stres a únava vedou ke ztrátě mléka
- Dbejte na dostatek tekutin. Vhodné jsou kojící čaje, melta nebo čistá voda
- Mazlete se nahá s miminkem. Kontakt holé kůže je důležitý
- Dbejte na kvalitní a vyváženou stravu. Dobrý je silný vývar, kysané výrobky ovoce, zelenina nebo ořechy
- Pozor na polohu při kojení, miminko se musí dobře přisát. Časté kojení podporuje laktaci
- Homeopatika jsou také vhodný pomocník. Ricinus communis 5CH. 30 minut před každým kojením rozpusťte pod jazykem 5 kuliček
- Pomoci a poradit vám může také certifikovaná laktační poradkyně
Podporování laktace je důležité pro matky, které chtějí kojit své dítě. Následující kroky mohou pomoci podpořit laktaci: Časté kojení, správné přisátí dítěte, dodržování zdravé výživy a hydratace a odpočinek s co největším důrazem na snižování míry stresu.
Vlastní zkušenost
Z vlastní zkušenosti vám mohu říci, že nejvíce mi pomohl humor a výdrž. Rodila jsem předčasně, císařským řezem a ještě jsem měla miminko na JIRP. Musela jsem odsávat. Celou dobu v porodnici jsem se smála, že nekojím, ale že se dojím. Nakazila jsem tím všechny na pokoji.
TIP: Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem – vytvořte si z koupele příjemný rituál pro celou rodinu
Další test výdrže mě čekal po návratu domů. Na klasickém převažování u pediatra moje miminko přibíralo málo. Doporučení znělo „kojit dle chuti“, což v podání mého děťátka znamenalo kojit každé dvě hodiny a při růstovém spurtu ve 3 a 6 týdnu v podstatě nonstop.
Po dvou a půl měsících nastal zlom a moje mléko nabylo na kvalitě a prcek začal přibírat tak, že mě lékařka podezírala, že dávám umělé mléko. Jako sorry, ale mateřské mléko je připravené hned a ve správné teplotě i složení. Prostě mi pomohla dobrá nálada, humor a vydržet.
Podpora laktace – babské rady
Rodí se a kojí už docela dost dlouho. Naše babičky, neznalé a nemajíce internet, si prostě musely pomoci samy.
TIP: Co je to prolaktin a jak může ovlivnit plodnost? Vysoká hladina toho hormonu může o obou pohlaví způsobit neplodnost a přispět ke snížení libida
A co je to za zázrak z domácích zdrojů, který podporuje kojení?
- Bylinky jako kmín, anýz, jestřabina
- Neloupané mandle
- Pivovarské kvasnice
- Černé pivo
- Silný slepičí vývar
- Maso holoubat
Holt i naše babičky si musely umět pomoci, když se přírodě úplně nechtělo.
Existuje několik bylin, které mohou podporovat kojení. Tyto bylinky mohou pomoci zvýšit produkci mléka a také mohou pomoci zmírnit některé běžné kojenecké problémy. Jde například o fenykl (obsahuje látky, které podporují produkci mléka a také pomáhají zmírnit křeče a nadýmání u kojenců), oves (obsahuje látky, které mohou zvýšit produkci prolaktinu, hormonu zodpovědného za tvorbu mléka), ženšen (obsahuje fytoestrogeny, které mohou podpořit produkci mléka), kopřiva (obsahuje látky, které mohou zvýšit produkci mléka a také pomáhají zlepšovat kvalitu mléka a máta (mátový čaj může pomoci také zmírnit nadýmání a křeče u kojenců, což může pomoci zlepšit kojení).
Proč zastavit laktaci – důvody
Naopak mohou nastat situace, kdy je nutné laktaci zastavit. Není to vždy pouze odstavení potomka, ale jsou to i tyto důvody:
- Porod mrtvého dítěte nebo jeho brzké úmrtí po porodu
- Potrat ve 2. Trimestru těhotenství
- Adopce
- Zdravotní důvody matky
Dalšími důvody bývají například návrat do zaměstnání nebo kariéra ve sportu.
TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?
Jak zastavit laktaci po porodu
Pro zastavení laktace po porodu jsou nutné léky. Ideální totiž je, aby laktace vůbec nezačala. Lékař v porodnici může předepsat lék Dostinex, což je neužívanější preparát k zastavení tvorby mateřského mléka.
Lékař může zvolit také další možnost v podobě hormonů na bázi estrogenu. Nejen léky jsou zapotřebí, vhodné je také pevně svazovat prsy kusem látky a používat studené obklady.
Jak zastavit laktaci při odstavení dítěte
Pokud již kojíte, nelze laktaci zastavit, takříkajíc, ze dne na den. Mléko se bude tvořit ještě několik měsíců po odstavu. Nebudete mít již tak nalité prsy, ale je možné z bradavky vymáčknout mléko. Také je vhodné laktaci ukončovat, a tedy děťátko odstavovat, postupně a nikoliv okamžitě. Čím méně budete nabízet mateřské mléko, tedy snižovat frekvenci kojení, tím méně se jej bude tvořit.
Pokud bylo kojení dlouhé, může být mléčná žláza aktivní po celý váš život, protože kojení funguje, tak trochu jako trh. Můžete tedy kojit i po menopauze, pokud trvá poptávka, mléčná žláza bude tvořit nabídku.
TIP: Hemoroid po porodu – je to normální? Za jak dlouho zmizí? Zjistěte vše potřebné o tomto nepříjemném problému
Přirozeným způsobem lze zastavit laktaci takto:
- Prsa zavazujte pruhem látky a chlaďte obklady
- Dávejte si mátový nebo šalvějový čaj
- Zkuste homeopatika Ricinus Communis 30CH a Lac Caninum 30CH
- Snižte postupně počet kojení
- Do úlevy odstříkejte mléko, pokud se vám nalévají prsa
Jestliže delší dobu žádná z výše uvedených rad nezabírá, je na místě porada s gynekologem nebo laktační poradkyní.
Zdroje: https://vegmart.cz/jak-podporit-laktaci?gclid=Cj0KCQiAxbefBhDfARIsAL4XLRobeYSMt6QxyiiBoGlXL0nyplig7kpG8GqK76a_px1hsyBZTnNdaewaAnbOEALw_wcB, https://www.dudlu.cz/blog-o-kojeni/jak-zastavit-laktaci/, https://www.sunar.cz/laktace-jak-ji-podporit-a-jak-zastavit
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.