Jak dlouho trvá Covid-19 a další otázky ke koronaviru

Koronavirus a s ním spojené onemocnění Covid-19 zasáhly miliardy lidí po celém světě. Pandemie trvá již přes rok, virus začal postupně mutovat, a ani odborníci si prozatím netroufají odhadnout, kdy to všechno skončí. Přesto existuje soubor základních informací o novém koronaviru, které je dobré znát a respektovat, aby se šíření onemocnění alespoň zpomalilo.

Covid-19 a karanténa

Karanténa je vedle testování a izolace prvním krokem ke zpomalení šíření onemocnění Covid-19. Smyslem karantény je oddělení osob, u nichž hrozí, že se u nich koronavirus projeví. Izolace se pak týká již nakažených pacientů. Pravidla jsou ovšem v zásadě stejná.

Jak dlouho trvá karanténa?

Délka karantény se liší na základě specifika nakažených. Pokud v rozmezí pátého až sedmého dne (ve výjimečných případech do desátého dne) podstoupíte PCR test, který vyjde negativně, a nebudete na sobě pozorovat příznaky onemocnění, tak budete muset zůstat v karanténě po dobu 14 dnů od posledního kontaktu s nakaženým.

Pokud test nepodstoupíte a nezaznamenáte na sobě žádné příznaky, tak musíte v karanténě zůstat rovněž 14 dnů.

nejčastější otázky covi-19
Zdroj: Pixabay

V případě, že s nakaženým sdílíte jednu domácnost, byste měli v rozmezí pátého až sedmého dne (opět nejpozději desátý den) od potvrzení nákazy absolvovat PCR test. Čtrnáctidenní karanténa se počítá ode dne zmíněného potvrzení nákazy onemocněním Covid-19.

Trochu odlišná situace vás čeká, pokud přijdete do kontaktu s osobou, u níž se objevila jihoafrická mutace viru. V tomto případě musíte po ukončení karantény absolvovat ještě jeden PCR test. Druhý test je možné absolvovat až po 14 dnech od posledního kontaktu s nakaženou osobou.

Jak se chovat v karanténě?

Během karantény byste měli zůstat doma, případně odjet na chatu nebo na jiné izolované místo. Neměli byste tedy chodit do práce (pokud je to možné, zkuste si zařídit homeoffice) ani na žádná veřejná místa. Pozorně sledujte výskyt příznaků onemocnění Covid-19, měřte si teplotu a snažte se monitorovat stav svého dýchání.

Pokud by se váš stav zhoršil, tak ihned kontaktujte svého lékaře, který vám nastíní další postup. Jestliže se ve vašem okolí pohybují ostatní členové domácnosti, tak mějte při jakémkoli kontaktu s nimi nasazenou roušku nebo jinou formu ochrany. Dbejte na hygienu a dezinfekci všech společných prostor i často využívaných povrchů.

Snažte se co možná nejvíce omezit kontakt s okolním světem. Požádejte některého ze známých, členů rodiny či souseda, aby vám došel na nákup a nechal ho před dveřmi. K dispozici jsou také sociální pracovníci a v některých městech i dobrovolníci, jež se o vše postarají za vás.

Nadále udržujte kontakt se svými blízkými prostřednictvím telefonu a sociálních sítí. Vaše okolí pro vás bude jistě oporou a pomůže vám přečkat či překonat pocity osamění a hodí vás do psychické podoby. Snažte se zůstat v klidu a zbytečně neohrožujte ostatní. Za porušení karantény by vás mohla čekat pokuta až do výše tří milionů korun.

Příznaky koronaviru a další známá fakta o Covidu-19

Koronavirus se v České republice poprvé objevil v březnu 2020. Již od prvního výskytu se mezi příznaky souvisejícího onemocnění Covid-19 počítá zvýšená teplota a zhoršené dýchání. Postupem času se začaly objevovat různé mutace viru a objevovat příznaky, které v první chvíli nebylo možné rozeznat. Stejně tak se změnily i doporučené postupy či prostředky, které v některých případech umožňují koronavirus mírnit.

Jak dlouho trvá Covid?

Odpověď na otázku, jak dlouho trvá Covid, se skládá z několika částí – délka inkubační doby, infekční období, interval od prvních příznaků po hospitalizaci a samotná délka hospitalizace.

Inkubační doba, tedy doba po nakažení, kdy na sobě nemusíte pozorovat žádné příznaky, se pohybuje v rozmezí od dvou do čtrnácti dnů – od toho se odvíjí i délka karantény. První příznaky koronaviru se ve většině případů projevují 4–6. den od nakažení.

Pravděpodobně nejzrádnější vlastností onemocnění Covid-19 je to, že se může šířit, ještě dříve, než na sobě původní nakažený začne pozorovat první známky onemocnění. Pacient totiž může být infekční již dva dny před propuknutím příznaků.

Příznaky se objevují v různých intervalech od nakažení, podle závažnosti průběhu. Lehčí případy na sobě mohou změny pozorovat až osmý den, kdy se začne projevovat kašel, horečka, bolest hlavy, únava nebo dušnost. Syndrom akutní dechové tísně se může objevit až 17 dní od nakažení.

Hospitalizace přichází v úvahu právě ve chvíli, kdy se objeví syndrom akutní dechové tísně. Pacienti pak v nemocnici tráví přibližně 10 až 13 dní. Celková délka výskytu koronaviru v těle se případ, od případu liší. Průměrně se s ním tělo vypořádává osm dní. Vyskytly se ovšem případy, kdy se virus v těle množil i dvacet dní.

Jak dlouho je covid infekční?

Covid-19 je infekční po celou dobu výskytu těle. Obvykle tedy dva dny před projevením prvních příznaků až do jejich vymizení. Průměrná délka rizika infekce je 10 dní.

Jak se projevuje koronavirus?

Hlavními příznaky koronaviru (Covidu-19) jsou:

  • vysoká, neustupující horečka,
  • kašel a dušnost,
  • únava,
  • bolesti svalů a kloubů,
  • bolest v krku,
  • průjem,
  • zánět spojivek,
  • bolest hlavy,
  • ztráta chuti nebo čichu,
  • vyrážka nebo barevné změny na prstech nohou a rukou,
  • bolest a tlak na hrudi.

Jak se léčí koronavirus?

V případě mírného průběhu onemocnění Covid-19 je nakaženým nařízena domácí karanténa a klid na lůžku. Při horším průběhu je nutné nastoupit na pobyt v nemocnici, kde jsou pacienti podrobeni terapii kyslíkem, případně napojeni na umělou plicní ventilaci.

Jak léčit covid doma?

Stoprocentně funkční, volně dostupný lék na koronavirus prozatím neexistuje. Tlumit příznaky a mírnit průběh onemocnění Covid-19 však můžete i doma, s využitím běžně dostupných léků. Mezi tyto léky patří analgetika a antipyretika, například ibalgin či paralen.

Alternativou je ibuprofen a látky jako paracetamol (panadol a paralen) nebo kyselina acetylsalicylová (aspirin, acylpirin). Od kašle mohou pomoci kapky užívané při chřipce nebo sirup na kašel. Doporučuje se také zvýšení přísunu vitamínu C a hlavně dostatek spánku.

V případě zhoršení příznaků je nutné neprodleně kontaktovat lékaře nebo navštívit nemocnici.

Jak správně nosit roušku?

Roušku, respirátor nebo jinou formu ochrany úst a nosu byste si měli vždy nasazovat čistýma rukama. Vždy si je tedy pečlivě umyjte, zabráníte tak přenosu viru na roušku. Ochranná pomůcka by měla zakrývat celý obličej od brady až po nos. Nemělo by se tedy stávat, že bude začínat až pod nosem.

V době, kdy máte roušku nasazenou, byste se jí neměli vůbec dotýkat. Hlídejte si, aby vám mezi rouškou a obličejem nevznikaly mezery. K sundávání roušky používejte šňůrky a chovejte se k ní, jako k infekčnímu materiálu. Po sundání si nezapomeňte opět omýt ruce.

Jak postupovat při covidu?

  1. Telefonicky kontaktujte svého lékaře.
  2. Dostanete žádanku na vyšetření detekující Covid-19.
  3. Vyhledáte si nejbližší odběrové místo.
  4. Absolvujete test.
  5. Do 48 hodin obdržíte výsledek.

Další postup se liší podle důvodu podstoupení testu. Pokud jste test podstoupili kvůli rizikovému kontaktu s nakaženou osobou, nastupujete karanténu. V případě, že jste pozitivní, jdete do izolace. Jestliže je výsledek negativní a nepřišli jste s nikým nakaženým do styku, tak se pro vás nic nemění.

Covid-19 a testování na koronavirus

Testování na koronavirus bylo až do příchodu vakcíny jediným sofistikovanějším prostředkem zpomalení šíření onemocnění Covid-19. Existují dva způsoby, kterými se můžete na koronavirus testovat. Prvním z nich jsou PCR testy, které dokáží rozpoznat výskyt viru v dýchacích cestách. Druhým jsou takzvané rychlotesty, jež zjišťují, zda máte v těle protilátky, které dokáží viru vzdorovat.

Jak probíhá test na koronavirus?

  1. Zavoláte svému obvodnímu lékaři.
  2. Vystaví vám žádanku.
  3. Navštívíte odběrové místo.
  4. Provedou vám odběr krve nebo výtěr dutiny ústní či nosní.
  5. Do 48 hodin vám přijdou výsledky testu.

Postup je stejný i v případě, kdy se chcete otestovat na vlastní náklady. Jen nekontaktujete lékaře, nýbrž přímo speciální odběrové centrum.

Jak dlouho trvá test na koronavirus?

Test na koronavirus trvá několik minut. Výsledek se dozvíte nejpozději do 48 hodin. Průměrně však vyhodnocení netrvá déle než 24 hodin.

3.4/5 - (5)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *