Postřik na mšice z octa – osvědčený recept, který funguje

Mšice jsou velmi nepříjemnými škůdci rostlin – a to venkovních i pokojových. Naštěstí není třeba kvůli jejich hubení vždy sahat po chemii. Naopak – pomoci vám může i postřik na mšice z octa

Mšice jsou polokřídlý hmyz, který parazituje na rostlinách. Živí se rostlinnými šťávami, tedy jejich sáním. Tímto způsobem škodí rostlinám. Mšice je velká přibližně 4-6 milimetrů.

Jak škodí mšice?

Škodí na všech částech rostliny, nejen na těch nad zemí, ale také pod zemí. Také přenáší různé virózy a vylučuje medovici, na které mohou růst různé houby. Proto je vhodné napadené rostliny mšic zbavit.

Tip: Jak se zbavit mšic bez zbytečné chemie?

Mšice v přírodě

Mšice mohou žít v přírodě v symbióze s jedním jiným živočišným druhem. A to s mravenci. Určitě jste si někdy všimli, že se kolem mšic na rostlinách pohybují mravenci a nijak jim neubližují, spíš je naopak chrání. Bohužel pokud takové „soužití“ objevíte na své zahradě, nezbude vám nic jiného než zlikvidovat mšice i mravence. Mravenci si mšice chovají, mšice lépe prospívají a z mšic mají medovici.

Které rostliny odpuzují mšice?

Některé rostliny mohou odpuzovat mšice díky svému pachu nebo chemickým látkám, které obsahují. Tyto rostliny tak mohou být vhodným řešením pro ochranu vaší zahrady před mšicemi, a to bez nutnosti používat chemické pesticidy. Mezi druhy známé odpuzováním mšic patří: máta, yzop, pelyněk, šalvěj, tymián a levandule.

Rostlina napadená mšicemi zmírá. Je deformovaná v růstu a na listech. Rostlina může také snáze onemocnět nebo dostat plísňovou chorobu.

TIP: Zavíječ zimostrázový v buxusech. Jde o nenápadného motýlka, jehož housenkám nejvíce chutná právě buxus – jak se ho zbavit?

Mšice doma

Stejně jako na zahradě, mohou se mšice objevit i u vás doma. Na jaře mohou přiletět okřídlené samičky mšic nebo si je donesete se zakoupenou případně darovanou rostlinou jako nežádoucí bonus.

TIP: Jak na jaře zastřihnout okrasné keře, které kvetou v létě a na podzim? A kterých druhů se tento jarní úkon týká?

Velkou nevýhodou je, že pokud máte doma více rostlin mohou mšice přelézt a v nejhorším případě i přeletět na ostatní. Ideální je nechat novou rostlinu na jiném místě, takříkajíc v karanténě, a pozorovat, zdali nejsou na rostlině nezvaní návštěvníci.

Jaké choroby přenáší mšice?

Mšice mohou přenášet řadu chorob. Nejčastější jsou virózy rostlin, ovšem možné to je i u bakterií, jako je Xylella fastidiosa a houbových chorob.

Jak na mšice

Pokud se chcete zbavit mšic, tak kromě různých chemických prostředků můžete využít i to co najdete v kuchyni. Jedním z přírodních prostředků je ocet. Ocet lze zkombinovat s různými dalšími ingrediencemi z domácnosti. Ideální k aplikaci je rozprašovač, který zakoupíte buď v hobby marketu nebo v domácích potřebách. Vyberte si takový, který má možnost regulovat „velikost“ postřiku.

TIP: Správné hnojení vápenatým ledkem. Jak a kdy s ním hnojit? Kterým rostlinám nejvíce prospívá?

Doma pohledejte tyto ingredience:

  1. Ocet
  2. Olej
  3. Saponát
  4. Mátu nebo mátovou esenci

Z těchto přísad lze udělat domácí prostředek na likvidaci mšic

Funguje ocet na mšice?

Ano, ale mšice na rostlinách je nutné likvidovat co nejdříve, ideálně ihned. Ocet patří bezesporu mezi účinné ničitele mšic. Účinná směs na mšice by měla obsahovat asi 50% octa a 50% vody.

TIP: Jak pečovat o rododendron po celý rok, aby prosperoval a dobře se mu dařilo?

Postřik na mšice z octa – recept

Máte-li alespoň některé z ingredienci a vodu, pak můžete začít míchat postřik na mšice, kde je základem ocet. Ocet má na mšice odpuzující účinek, protože mšice nemají rády jeho kyselou vůni. 

  1. Zřeďte ocet vodou v poměru 1:1, takže příklad litr octu zřeďte litrem vody, promíchejte a nalijte do rozprašovače. Snažte se zasáhnout pouze postižená místa. A ideálně druhý den rostliny polijte čistou vodou. Listy se mohou příliš silným roztokem zničit. To se může stát za předpokladu, že octu dáte trochu více
  2. Druhá možnost je použít stejný poměr octu a vody, ale do roztoku přidejte čerstvé listy máty, silný odvar ze sušených listů máty nebo kapičku éterického oleje s vůní máty. Máta mšicím nevoní.
  3. Poslední recept se skládá z lžíce saponátu, 50 ml oleje, 50 ml octa a 500 ml teplé vody. Ingredience smíchejte a výsledek rozprašte na nemocné rostliny.

TIP: Jak pěstovat vřes? Nenáročná rostlina, která ale nemá ráda přesazování

Mějte však na paměti, že tato metoda může být účinná jen v případě, že máte s mšicemi jen malý problém. V případě rozsáhlé infekce může být potřeba použít silnější pesticidy. Navíc, ocet může poškodit některé druhy rostlin, takže si před použitím zjistěte, zda je vhodný pro vaše rostliny.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/zahrada/msice-prirodni-postrik-30000517.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/msice-utoci-brante-sve-rostliny-pomuzou-berusky-ocet-ci-mleko, https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C5%A1ice

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *