Příliš vysoká koncentrace kyseliny močové v organismu může zapříčinit celou řadu zdravotních obtíží, z nich nejznámější je DNA (typ artritidy), postihující klouby na různých částech těla. Snížení koncentrace kyseliny močové v organismu však nemusí probíhat jen skrze farmakologické přípravky, velmi dobře se tohoto úkolu zhostí i některé potraviny.
Dieta pro snížení kyseliny močové (purinová dieta)
Správné stravování je důležitou součástí každého léčebného postupu, který se zaměřuje na DNU nebo jiné podobné onemocnění. Doporučené body lze v zásadě shrnout do čtyř zásad:
- Omezení potravin bohatých na negativně působící purinové sloučeniny (sem patří především vnitřnosti nebo červené maso).
- Pravidelná konzumace jídel (3-4x denně).
- Stálý denní režim – poslední jídlo je nutné zkonzumovat přibližně 3-4 hodiny před spaním, protože během noci se množství kyseliny močové zadržované v těle zvyšuje.
- Zvýšený pitný režim – každý den je nutné vypít asi 3 litry tekutin (nejlépe vody), aby docházelo k vyplavování kyseliny močové přirozenou cestou.
Tip: Babské rady na plíseň nehtů
Potraviny snižující kyselinu močovou
Celkově by vaše dieta měla stát především na potravinách, z nichž si tělo vytváří jen minimální množství kyseliny močové. Jde především o:
- některé druhy zeleniny (např. chřest, cibule, lilek, salát, okurky, mrkev, paprika, čekanka, zelí, kedlubny, ředkvičky, rajčata, cukety, květák, červená řepa, brambory, celer apod.),
- některé druhy ovoce (např. jablka, kiwi, třešně, švestky, jahody, hrušky, třešně, ananas, pomeranče, banány),
- mléko a mléčné výrobky,
- vejce a ořechy,
- cereální výrobky (především celozrnný a pšeničný chléb),
- přílohy (rýže, krupice, těstoviny apod.)
Méně často, (nanejvýš několikrát do týdne) je možné konzumovat i potraviny, které organismus „zásobí“ o něco větším množstvím kyseliny močové, ovšem pokud je jejich konzumace hlídána (v jednom jídle by se neměl vyskytovat více než jeden druh), nečiní organismu příliš velké potíže. Samozřejmě není vhodné je konzumovat jako poslední jídlo dne. A které to jsou?
- uzeniny,
- luštěniny (např. hrášek, sója, fazole, cizrna),
- některé druhy masa (např. hovězí, drůbež, zvěřina, jehněčí, vepřové),
- některé druhy ryb: treska, candát,
- některé druhy zeleniny: špenát, houby
- další: čokoláda, kukuřice.
Tip: Bylinky a babské rady na bolest žaludku
Co rozhodně nekonzumovat při purinové dietě
V nabídce obchodů však samozřejmě lze nalézt i potraviny, které množství kyseliny močové naopak zvyšují. Jejich konzumace je tedy v případě diety doporučována jen velmi výjimečně. Jde především o:
- vnitřnosti (např. játra, srdce, ledviny, jazyky),
- ryby a rybí produkty (např. sardinky, tuňák, uzený losos, šprot, sleď, kapr s kůží, uzená makrela a také jakékoliv jikry),
- silné masové vývary,
- hotová jídla a konzervy.
Dále je vhodné do stravy zařadit v malém množství libovolné kvalitní tuky a oleje. Naopak je zcela nutné vyloučit alkohol.
Zdroj: https://zywienie.medonet.pl/diety/diety-w-chorobach/dieta-przy-dnie-moczanowej-charakterystyka-choroby-zasady-diety-produkty-wyjasniamy/7szq30p, https://www.prozeny.cz/clanek/co-jist-s-vysokou-hladinou-kyseliny-mocove-75076
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.
Zkušenosti “Potraviny snižující kyselinu močovou. Které jsou vhodné pro purinovou dietu?”