Těhotenství a jak jej zjistit: Ať už se snažíte o miminko nebo jste v situaci, kdy jej sice nechcete, ale je vhodné vědět, jestli jste nebo nejste těhotná, hodí se mít po ruce těhotenský test. Jedná se o jednoduchý test, který si v domácích podmínkách můžete udělat sama. Jak vypadá pozitivní vs. negativní těhotenský test a jak se při určování zaručeně nesplést?
Těhotenské testy se provádějí buď z krve nebo z moči. Obojí má své výhody a nevýhody, své falešně pozitivní nebo falešně negativní výsledky. Přesto patří volně prodejné těhotenské testy k poměrně přesnému nástroji určení počínajícího těhotenství.
Druhy těhotenských testů
Nejrozšířenějším těhotenským testem je klasicky z moči. Test je vhodný i pro slabší povahy, které si příliš nerozumí s jehlou či kapkou krve. Test zjišťuje přítomnost lidského hormonu choriogonadotropinu (hCG).
- Lze provést nejdříve za dva až tři týdny od oplodnění
- Nejvyšší hladina hCG je v první ranní moči
TIP: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve, díky tomu, jak se chová vaše tělo?
A jak se tento test používá? Proužek se vloží do proud moči nebo se namočí v nádobce, která moč obsahuje. Po několika minutách by se měl objevit výsledek, který vám řekne, zda jste těhotná nebo ne.
Druhým typem testu je z krve. I tento test lze zakoupit v lékárně, jenom se budete muset píchnout do prstu. Také tento test reaguje na zvyšující se hladinu hCG.
- Těhotenství může prokázat již osmý až devátý den po oplodnění
- Můžete jej provést kdykoliv během dne
Oba typy testů jsou určeny pro domácí použití.
Těhotenský test byste měli udělat, jakmile se objeví pozdní menstruace nebo dokonce dojde k jejímu úplnému vynechání. Tyto příznaky mohou být příznakem těhotenství (ale také mohou být způsobeny jinými faktory, jako je stres, změna stravy nebo změna životního stylu).
TIP: Menstruace v těhotenství. Je možná? A jak ji spolehlivě rozpoznat od jiných stavů?
Negativní těhotenský test
Pokud vám vyjde negativní test, což poznáte podle toho, že se vám objeví pouze jedna čárka v kontrolní zóně, není ještě jisté, že skutečně těhotná nejste.
Příčiny falešně negativního testu:
- Opožděná ovulace
- Špatně provedený test
- Test provedený příliš brzy
- Vadný test
- Mimoděložní těhotenství
- Užívání diuretik, antihistaminik a některých léků
Jste-li si tedy jistá svým těhotenství, proveďte test za pár dní znovu nebo navštivte svého gynekologa.
TIP: Jak se chovat na začátku těhotenství? Co dělat a nedělat, abyste si nechtěně neublížila?
Pozitivní těhotenský test
Objeví-li se vám na testu dvě čárky, jde s velkou pravděpodobností o těhotenství. Bohužel stejně jako může být test falešně negativní, může nastat situace, že vyjde falešně pozitivní.
Ke zvýšené hodnotě hCG může dojít, jestliže:
- Jste po porodu, potratu nebo kyretáži
- Dostáváte hormony k vyvolání ovulace
- Máte cysty na vaječnících
- Máte nádorové onemocnění
- Jedná se o molární nebo mimoděložní těhotenství
V České republice se ceny pohybují od několika desítek do několika stovek korun za jeden test. Je tedy dobré prohledat různé obchody a lékárny a porovnat ceny, abyste našli tu nejvýhodnější.
TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma
Co ještě vědět?
Je důležité si uvědomit, že některé těhotenské testy mohou být falešně negativní, pokud se provádějí příliš brzy po očekávané menstruaci. Proto je nejlepší provést test opravdu a že ve chvíli, kdy se objeví pozdní menstruace nebo dojde k jejímu výpadku. Výjimkou jsou testy s velmi vysokou úrovní citlivosti, které dokážou detekovat zvýšenou hladinu těhotenského hormonu choriogonadotropinu (hCG) už několik dnů po oplodnění. Pokud máte stále pochybnosti, můžete se poradit s lékařem.
Jestliže vám vyjde pozitivní těhotenský test, objednejte se co nejdříve ke svému ženskému lékaři.
Zdroje: https://www.benu.cz/kdy-si-udelat-tehotensky-test, https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9Bhotensk%C3%BD_test, https://www.gsklub.cz/gs-magazin/jak-dlouho-po-styku-ukaze-tehotensky-test-vysledek/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.