Příčiny změny tělesného pachu – jak ho omezit

Přestože většinou není zrovna žádoucí, náš tělesný pach dokáž prozradit mnohé. Od běžné nervozity až po možné choroby. Dnes se společně podíváme na nepříliš atraktivní téma a odhalíme nejčastější příčiny změny tělesného pachu.

Proč se potíme?

Hlavní funkcí potu je regulace naší tělesné teploty. Jakmile mozek vyhodnotí, že je potřeba tělo zchladit, začnou potné žlázy tvořit pot (tedy vodu s malým množstvím soli) a vypouštět jej na povrch pokožky.

Druhy potních žláz

Na těle máme dva druhy potních žláz. Ekrinní potní žlázy máme od narození a to po celém těle, v největší míře ale na chodidlech, dlaních nebo obličeji a podpaží. Vylučují bezzápachou tekutinu, která slouží právě k ochraně před přehřátím. 

Během puberty ale na těle přibývají také apokrinní potní žlázy, které jsou umístěny v oblasti genitálií a v podpaží. Ty vylučují hustší tekutinu, než žlázy ekrinní.

Proč pot zapáchá?

Samotný pot nezapáchá, o zápach se starají až bakterie, které se usadily na vaši pokožce. Ty se potem živí a zároveň jej také vylučují, což typicky nepříjemně zapáchá. A bakterie mají nejraději právě apokrinní pot, je tedy logické, proč pot v podpaží zapáchá více než když se vám orosí čelo.

Příčiny změny tělesného pachu

Přestože samotný pot není nijak cítit, může se náš tělesný pach za jistých okolností měnit. Intenzivnější zápach má většinou na svědomí vyšší aktivita bakterií, která může být způsobena naší stravou, ale také některými nemocemi. 

Stejně tak může být náš tělesný pach ovlivněn toxiny, kterých se tělo snaží prostřednictvím potu zbavit. 

Nedostatečná hygiena

Kolonie bakterií, které máme zejména v podpaží a dalších špatně odvětrávaných oblastech, je potřeba držet na uzdě. Jak už jsme si pověděli, čím více bakterií, tím více zápachu. Proto je důležitá právě dostatečná hygiena a používání vhodných prostředků, které se bakteriím nezamlouvají.

Může vás zajímat: Nadměrné pocení (hyperhidróza) – příčiny, léčba, tipy a triky

Nadváha

Že se lidé s nadváhou potí více, není žádnou novinkou. A čím více potu vyprodukujeme, tím lépe se naše bakterie budou mít k světu

Kouření, kofein a alkohol

Že ani jedna z těchto neřestí nepřináší našemu tělu nic dobrého, vám asi opakovat nemusíme. Náš organismus bere tyto látky jako toxiny, kterých se snaží zbavit různými způsoby, jedním z nich je právě vyloučení kůží spolu s potem

Drogy

Stejně jako výše zmíněné cigarety, káva a alkohol ovlivňují náš tělesný pach také drogy. Princip je úplně stejný, tělo se ale musí vypořádat s mnohem větším množstvím toxinů, kterých se může zbavovat i mnoho dnů či týdnů po požití drogy. 

Užívané léky

Také některé léky ovlivňují náš tělesný pach, zejména pak při jejich dlouhodobém užívání. Opět jde o vylučování některých chemických látek, kterých se náš organismus zbavuje spolu prostřednictvím potu. 

Těhotenství a menopauza – neboli hormony

Také hormonální změny mohou vést ke změnám tělesného pachu. V období menopauzy nebo těhotenství jdou pak hormonální změny ruku v ruce také s nadměrným pocením, které může souviset i s návaly

Hubnutí a diety

Spousta dietařů si po úpravě jídelníčku všímá změny tělesného zápachu. Jakmile totiž začínáme spalovat tuky namísto energie, vyplavuje se spolu s potem větší množství bílkovin a dalších látek, které bakterie milují

Náš tip: Co pomáhá na nízký krevní tlak a jak jej rychle zvýšit?

Naše strava

Je celá řada potravin, která může ovlivnit naše pocení a také jeho následný zápach. Jak už asi tušíte, nezdravé potraviny s chemickými látkami způsobí vyplavování toxinů spolu s potem. Zápach potu se pak může často měnit. 

Zápach potu ale ovlivňují také potraviny, které mají silné aroma. Může se jednat o česnek, cibuli nebo některá koření a jejich směsi – např. kari.

Na vině silněji zapáchajícího potu ale může být také příliš častá konzumace masa, a to zejména toho červeného (tedy například hovězí, vepřové nebo jehněčí). Pot – respektive jeho zápach v takových případech bývá mnohem výraznější i přes dodržování dostatečné hygieny.

Pozor si dejte také na smažené a pečené potraviny, které obsahují tuky ve větším množství. Jejich vyplavováním spolu s potem opět způsobí větší aktivitu bakterií a tím i intenzivnější zápach.

Pokud si ale své oblíbené dobroty nechcete nechat vzít, můžete následné obtíže se zapáchajícím potem zmírnit velmi jednoduše. Stačí, když zvýšíte příjem neslazené vody, díky které se budou toxiny a další látky vyplavovat postupně a v potu nebudou tak koncentrované.

Cukrovka – pot zapáchající po acetonu

Zapáchá váš pot často po acetonu? Určitě zbystřete. Právě pot smrdící podobně jako aceton je častým problémem lidí trpících cukrovkou. Pokud tedy problém přetrvává déle nebo se přidají další obtíže, doporučujeme návštěvu lékaře. 

Nedostatek hořčíku a zinku

Právě hořčík a zinek bývají běžně vyplavovány spolu s potem. V našem těle kromě jiného pomáhají s vyrovnáním metabolismu a také zabraňují nadbytečnému pocení a nepříjemnému zápachu potu. Pokud tedy máte problémy s pocením a jeho pachem, doporučujeme tyto dva minerály pravidelně užívat. 

Další zdravotní problémy

Nadměrné pocení nebo změna tělesného pachu může samozřejmě naznačovat mnohem více zdravotních problémů. Nejčastěji doprovází změnu tělesného pachu problémy s játry a ledvinami, onemocnění štítné žlázy nebo neurologické potíže

Stejně tak se ale nemusí jednat o nic vážného, nadměrné pocení a větší zápach může být způsoben také dlouhodobým stresem. Často provází nadměrné pocení také chřipku, nachlazení a další nemoci, při kterých máme zimnici nebo zvýšenou teplotu. 

Co je hyperhidróza

Za nepříjemný tělesný zápach v některých případech může také hyperhidróza. Jedná se o nadměrné pocení, kdy tělo vylučuje až 5x více potu, než je potřeba k běžné regulaci teploty. 

Nejčastější příčinou hyperhidrózy je obezita, špatné stravování nebo celkově špatný životní styl. Hyperhidróza ale může také vznikat při řadě onemocnění

Co pomůže od nepříjemného tělesného pachu?

Asi vám nemusíme radit, že bude nezbytná dostatečná hygiena a používání kvalitního deodorantu či antiperspirantu. Existuje ale mnoho dalších tipů, které vám mohou pomoci zmírnit nepříjemný zápach …

  • oblečení z přírodních tkanin – volnější oblečení, pod kterým může pokožka dýchat je výhra, zejména pokud je prádlo vyrobeno z přírodních materiálů. 
  • úprava jídelníčku – zkuste vynechat nezdravé potraviny plné toxinů nebo výrazná kořeněná jídla alespoň na dobu jednoho týdne a sami ucítíte změnu. 
  • pravidelná návštěva sauny – pomozte svému tělu kontrolovaně odplavovat toxiny z těla pravidelným saunováním. 
  • doplňte hořčík a zinek – jak už jsme zminili, dokáže dostatek minerálních látek pomoci s úpravou metabolismu i nervového systému. Zmírní nadměrné pocení a také jeho následný zápach.
  • zničte bakterie – ještě lépe než deodorant pomůže v problematických partiích ocet. Ať už klasický, vinný nebo jablečný, dokáže během chvilky zničit bakterie. Namočte do octu vatový tamponek a otřete si s ním podpaží. Zápach octu během chvilky zmizí spolu s velkou částí vaší bakteriální kolonie. 
  • chlorofyl – dnes už jej koupíte jako běžný doplněk stravy, zelené barvivo přírodní cestou získáte také při dostatečné konzumaci zelené listové zeleniny. Dostatek chlorofylu působí téměř stejně účinně jako deodorant. 
  • šalvěj – pomáhá s celou řadou zdravotních problémů a skvěle funguje také při pocení. Dopřát si ji můžete jako čaj nebo ji přidat do příjemné lázně. 
  • dostatečný pitný režim – spolu s potem odplouvají z těla také další látky, které mohou způsobovat nepříjemný zápach. Při dostatečném pitném režimu bude ale jejich vylučování regulovanější.

Zdroje: https://www.wikiskripta.eu/w/Hyperhidr%C3%B3zad, https://www.zdravestravovani.eu/kazdy-clovek-ma-svuj-vlastni-telesny-pach-jeho-zmena-muze-dokonce-varovat-pred-nemoci/ a https://magazin.biooo.cz/zdravi/hygiena/prc-pot-pachne-a-co-ho-ovlivnuje/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *