Ať už patříte ke zkušeným alergikům, kteří si v průběhu roku projdou snad všemi alergickými projevy, nebo jste zatím žádný náznak alergie nezaznamenali, alergie na rajčata se může objevit skutečně kdykoliv. U malých dětí, teenagerů i dospělých. Projděte si s námi příznaky alergie na rajčata, zjistěte, co ji způsobuje, i jak zmírnit alergické příznaky.
Co způsobuje potravinovou alergii?
Alergie na rajčata patří mezi poměrně časté potravinové alergie. Někteří z nás totiž citlivěji reagují na specifické antigeny obsažené v rajských jablíčkách, resp. na antokyany a lykopen.
Stejně tak v tom ale mohou být samotná rajčata nevinně. Mnoho lidí si nesprávně myslí, že jim alergii způsobují zmíněné antigeny, za reakcí však může stát lidský zásah. A to v podobě chemických látek obsažených v hnojivech a v barvivech nebo konzervačních látkách obsažených ve zpracovaných protlacích a dalších produktech. V tomto případě jsou řešením BIO produkty nebo vlastní pěstování rajčat a další zeleniny.
Projevy alergie na rajčata
Příznaky potravinových alergií jsou obecně poměrně rozsáhlé. Spoustu z nás tedy ani nenapadne, že se může jednat o alergickou reakci organismu a naopak přisuzuje problémy jiným potížím.
Mezi nejčastější projevy potravinových alergií totiž patří zejména:
- kožní vyrážka, kopřivka či ekzém
- svědění dlaní
- podráždění očí – pálení a slzení
- žaludeční potíže – od křečí, přes zvracení až po průjem
- kašel, rýma a kýchání
- otok obličeje, rtů nebo hrdla
- svědění jazyka, krku či ústní dutiny
- problémy s dýcháním a astmatické záchvaty
- anafylaktický šok – k tomu však dochází jen velmi vzácně
Jak poznat alergii na rajčata?
Jak jsme již v úvodu zmínili, potravinové alergie se mohou objevit v jakékoliv životní fázi. Pokud vás tedy často trápí některý z výše uvedených příznaků, zkuste si dát několikadenní dietu a nejčastější alergeny ze stravy vyřadit. Následně je postupně zařazujte zpět do jídelníčku, a pokud zjistíte problém, rovnou se objednejte k alergologovi na kožní či krevní testy.
Tip: Jak přirozeně vyvolat porod?
Léčba alergie na rajčata
Kdyby existoval způsob, jak se zbavit alergie na rajčata rychle a jednoduše, určitě by se mnoha lidem ulevilo. Stejně jako u dalších potravinových alergií však v zásadě pomůže pouze jedna věc. A to rajčata ze svého jídelníčku odstranit.
Pokud se ale šťavnaté červené zeleniny a její chuti vzdát nechcete, vyzkoušejte opatrně oranžová či žlutá rajčata, u kterých se občas při lehčí alergii příznaky nedostaví. Případně si dejte rajčata tepelně upravená, vaření a další tepelné zpracování rajčat totiž nežádoucí antigeny dokáže zničit.
Tip: Jak se správně starat o tetování?
Úleva od alergické reakce
Rajčata jsou obsaženy v celé řadě potravin od kečupů až po méně nápadné omáčky či šťávy. Zkoumejte tedy složení každé potraviny, která by mohla pro vás nebezpečné antigeny obsahovat.
Ne vždy je ale snadné alergeny neustále hlídat, mějte tedy u sebe pro jistotu vždy potřebné léky, které vám lékař předepsal či doporučil. Při léčbě alergie na rajčata se většinou používají:
- antihistaminika, která zmírňují projev alergie
- glukokortikoidy, které zmírňují zánět
- léky proti průjmu při střevních potížích
- adrenalinová pera – například Epipen – k akutní léčbě anafylaktického šoku
- bronchodilatancia, která eliminují příznaky astmatu
Další potraviny, které často způsobují alergické reakce
Rajčata zdaleka nejsou jedinou potravinou, na kterou je potřeba si dát pozor. Některé potravinové alergie jsou vzácnější, s jinými jakoby se roztrhl pytel. Mezi nejběžnější z nich patří určitě alergie na ořechy, arašídy nebo sóju. Potrápit nás ale dokážou také ryby, korýši a mořské plody.
Tip: Jak se zbavit oparu?
Neobvyklá však není ani intolerance laktózy – tedy mléčných výrobků, vajec nebo velmi rozšířená alergie na lepek. Od prosince roku 2014 je však povinností a již běžnou záležitostí restaurací a stravovacích zařízení vám na vyžádání předložit seznam alergenů obsažených v pokrmech. A stejně tak ve složení potravin najdete odpověď na to, zda si můžete danou dobrotu dopřát.
Zdroj: https://www.ceskaordinace.cz/alergie-na-rajcata-ckr-1059-9287.html https://www.szpi.gov.cz/clanek/povinnost-provozovatelu-zarizeni-spolecneho-stravovani-poskytovat-informace-o-alergennich-slozkach.aspx
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.