Pelety jsou oblíbeným druhem biomasy, které se používají k vytápění domácností a budov. S topením peletami má v česku zkušenost již více než 35 tisíc domácností a firem. Na topení pelatami často přechází domy aby zefektivnily a zjednodušili způsob vytápění z uhlí nebo klasického dřeva.
Co jsou pelety?
Jsou vyrobeny ze dřeva nebo jiné biomasy, která je následně zpracována do malých kuliček nebo tyčinek. Pelety na topení se vyrábějí obvykle na pilách z odpadních pilin a jejich vznik je tedy ekologický. Pelety se obvykle skladují v pytlích nebo velkých válcích a jsou spalovány v kotlích na pelety, které se instalují v domech nebo budovách. Cisterna vám obvykle naplní zásobník nebo silo peletami na celou topnou sezónu pomocí speciální hadice.
Výhody
- ekologická volba
- produkuje méně emisí než uhlí nebo plyn
- menší údržba než kotle na tuhá paliva
Nevýhody
- cena pelet se v průběhu času zvyšuje
- pracné pokud není místo na silo
- emise a prašné
Dotace na peletové kotle
Na peletové kotle je možné využít celkem dvou dotačních titulů:
- Nová zelená úsporám – až 40 000 Kč
- Kotlíkové dotace – u automatického kotle můžete získat až 120 000 Kč a u kotle s ručním přikládáním je to pak 100 000 Kč.
TIP: Kotlíkové dotace 2022 – podmínky dotace na kotel
Nejlepší peletový kotel
Peletový kotel je velice jednoduchý na údržbu a servis ale záleží na kvalitě a výrobci. Obvykle stačí peletový kotel pouze zapnout a případně doplňovat pelety pokud nemáte silo. Následně se peletový kotel sám zapaluje a dokonce i čistí. Moderní peletové kotle se dají ovládat také dálkově pomocí mobilní aplikace. Nabídka nejlepších peletových koltů se průběžně mění. Proto je vždy dobré si udělat analýzu aktuální nabídky pomocí srovnávače Heureka.cz a následně si projít diskuze se zkušenostmi s konkrétním produktem.
TIP Jak ušetřit s Heurekou?
- Vyhledejte produkt který chcete koupit
- Zkontrolujte historii ceny produktu
- Nejděte e-shopy s nejlepší cenou
- Vyberte eshop s nejlepšími recenzemi
Topení peletami zkušenosti
Máme ATMOS D21P, topíme cca tři týdny a jsme zatím maximálně spokojeni. Peletky super a hlavně to pohodlíčko, sám si zatopí, přiloží, už by jsme neměnili. A za tu dobu cca max půl kyblíku popela. Jen jsme si vyzkoušeli, že na kvalitě pelet se opravdu nevyplatí šetřit, je lepší si připlatit.
be.rus.ka z modrastrecha.cz
Topím pátou sezonu, kotel kadria. Po postupném zateplování třípodlažního domu jsem snížil nastavení výkonu kotle z 16 na 10 kW, za velkých mrazů 12 kW. Vyměněné součástky za tuto dobu: jeden turbulátor a clonka pelet před hořákem. Pelety jsem vyzkoušel hodně různé i s příměsemi, ale se všemi si kotel poradil. Rozdíl byl ve výhřevnosti a množství popela. Na spalování nedřevních pelet nemám odvahu, protože mám obavy z působení agresivnějších spalin na kotel. Absolutni spokojenost, reseni plne komfortem srovnatelne s plynovym kotlem. Utohoto kotle vynesu jednou za 14dnu kbelik popelu, kolega se nechal zblbnout a poridil kotel hybrid Guntamatic ktery pry umi i levne pelety/stepku a koupil pelety za 4,50 Kc a ma letos vecne problemy s cistenim kotle, plno popela, speka se mu to, nedosahuje poradneho tepelneho vykonu. Ja s peletama za 5,90 nejvyssi kvality naprosto bezproblemu. Moje rada zni, kotel co umi pouze nejvyssi jakost pelet, kupovat nejvyssi jakost pelet a jste v pohode. A nenechte se zblbnout na hybridni reseni co umi i levny srajdy/stepku… Nema to ekonomicky zadny smysl a budete se jen trapit. Jinak CDP, Biomac dokonaly servis, pelety dovezou… Nafoukaji ci slozi v pytlich az do garaze, zaplatite kreditkou na miste po slozeni. Kdyz koupite pelety v kvetnu/cervnu po topne sezone mate za dobry peniz i ty nejkvalitnejsi.
bjonek z emimino.cz
Mám kotel Rojek KTP 32 Pellet s hořákem Ferroli SUN P7,vytápim rodinný dům 5+kk, mám napojenou svépomocí svařenou aku nádrž o objemu 4000l (předimenzovaná, ale už ji zmenšovat nebudu), dům je zateplený, zřejmě by postacil kotel i menší výkonnostní řady, ale chtěl jsem větší pro případné havarijní topení dřevem.
Zuzu Zuzu z tzb-info.cz
Hořák jsem si přenastavil jen na dvě úrovně výkonu hořáku, kdy druhou mám nastavenou na dobu podávání 30 a ventilátor na 60,tah komínu jsem z doporučených 10 Pa zvedl na 25 Pa z důvodu, abych zvýšil teplotu spalinových cest na cca 150 st. C, protože se mne při tahu 10 Pa(na kouřovodu teplota spalin cca 50 st. C) tvořil po roce užívání dehet na stěnách kotlového tělesa, teď se dehet krásné vypálil a kotlové těleso je krásné čisté.
Kotel užívám tím způsobem, že jej nastavitelnou wi-fi zásuvkou zapínám třeba denně na 4 hod.(při denních venkovních teplotách okolo 10 St. C) ,kdy kotel hoří celou dobu v kuse, což je po změření spotřeba jednoho 15 kg pytle kvalitních pelet, kotel i při tomto nastavení včetně většího komínového tahu vytápí na teplotu 75 st. C, kdy na tuto teplotu vytápěl, i když jsem měl nastavený komínový tah na 10 Pa, takže úniky tepla komínem nezpůsobí větší spotřebu pelet a kotel má stejný výkon. Pelety jsou vyhořelé, sice popel z nich není úplně „práškovitý“ jako byl při předchozím nastavení (komínový tah 10 Pa a výkon ventilátoru na 100), ale jsou vyhořelé a myslím si, že pozitiva (odstranění dehtováni kotlového tělesa a popř. komina tzn. snad prodloužení životnosti a dále snížení teploty na koleni podávání pelet, kdy se mne při vyšší teplotě kolena za rok propálila hadice na podávání pelet) převažují.
Máme kotel KADRIA (Variant Pellets 20). Super je šnekový podavač z vyzděného sila. Nemusíte se o nic starat. Je to čisté a automatické jako plyn. Popel z toho není téměř žádný oproti dřevu. Popelník stačí vysypat 2x za sezónu. Komfort maximální. Účinnost kotle jsem si taky nechala změřit zaleží na komínu, na tom jak je přiškrcená vzduchová klapka atd. A prý byla kolem 95%. Ale pelety vyjdou dráž než dřevo. Říká se, že topit peletama vychází finančně něco mezi dřevem a plynem. Já bych spíš řekla, že finančně je to blíž k tomu plynu, než ukazují tabulky, protože kotel na pevná paliva obsahuje víc vody kterou musíte ohřát a tak musíte topit o trochu déle než začne téci teplá voda. Do nezatepleného domu bych pelety nedávala, tam je cenový rozdíl mezi palivy výrazný. Naopak do zatepleného domu se pelety s ohledem na komfort hodí.
martinuska01 z modrastrecha.cz
Běžná domácnost spotřebuje přibližně 5 tun pelet ročně, cena se mění dle aktuální nabídky a startuje na 30 000 Kč. V létě je o 15% nižší cena.
Za den se spotřebuje v průměru 15 kg pelet, pytle se prodávají po 150 kg.
Fanda moderních technologií a udržitelných energetických řešení. Vystudoval technickou školu FIT ČVUT v Praze. Zajímá se o megatrendy jako fotovoltaická energie, elektroauta nebo snižování spotřeby domácností.