Zavařování v troubě. Jak na to a na co dávat pozor?

Nejsme-li milovníkem zavařování nebo nevlastníme zahrádku, v naší kuchyňské výbavě bude zřejmě zavařovací hrnec chybět. Když pak náhle vyvstane potřeba rychle zpracovat větší množství potravin a mraznička už praská ve švech, co s tím? Inu, zkusíme zavařování v troubě.

Vyžaduje sice jistou dávku experimentování s teplotou a dobou sterilace, ale jakmile máme toto za sebou, je vyhráno. Ušetříme čas i peníze na nákup zavařovacího hrnce a zrovna tak místo na jeho skladování, kterého není v našich malých kuchyních často nazbyt. Ostatně moderní trouby již s tímto počítají a pokyny pro zavařování jsou obsaženy v přímo v jejich návodu.

Tip: Jak zavařovat maso nebo hotová jídla do sklenic na dovolenou?

Příprava k zavařování

Aby nám zavařování přinášelo radost a vynaložená námaha nepřišla nazmar, nemluvě o penězích vyhozených oknem v případě zkysaných či plesnivých zavařenin, je důležitých několik zásad:

  • čisté, vysterilizované sklenice
  • čistá, nejlépe nová, vysterilizovaná víčka
  • čisté ruce
  • očištěné (umyté) zavařované potraviny
  • naprosto čisté nádobí na přípravu nálevu, případně džemu a podobně

Sklenice vysterilizujeme nejjednodušeji v myčce, kam naskládáme pouze sklenice bez jiného špinavého nádobí a zapneme program alespoň na 65 °C. Sklenice můžeme také vložit na plech do trouby a zahřát asi na 70 °C. Aby nepraskly, na plech nalijeme asi na prst vody, případně podložíme utěrkou nebo novinami.

Víčka vložíme do vody a zahřejeme k varu. Pak odstavíme, vodu slijeme a víčka necháme uschnout. Neutíráme! Před zavařováním si umyjeme pečlivě ruce, potraviny omyjeme a necháme okapat na cedníku nebo děrovaném košíku.

Samozřejmostí je čisté nádobí, do nálevu nebo marmelády nesaháme rukama ani do něj nevkládáme již olíznutou lžíci a podobně.

Tip: Jak dlouho zavařovat okurky?

Postup zavařování v troubě

Zavařovat můžeme v zásadě ve všech troubách včetně mikrovlnné. Postupy se příliš neliší, pouze teplota a doba sterilizace. Vždy platí, že měkké druhy ovoce a zeleniny zavařujeme kratší dobu než tvrdé. Přesnou dobu však určit nejde, musíme si to sami vyzkoušet s vlastní troubou, nejlépe na jednom kusu.

Sklenice naplníme 1 cm pod okraj, dobře utěsníme víčka a vložíme je na hluboký plech. Můžeme je vypodložit starou utěrkou nebo novinami. Rovnáme je volně, aby se nedotýkaly. Po zavaření je otočíme dnem vzhůru, položíme na měkký ručník či utěrku a necháme vychladnout.

Po otočení poťukáme prstem doprostřed každého víčka. Zvuk by měl být jasný a hlavně pokaždé stejný. Pokud někde uslyšíme jiný zvuk, víčko zřejmě dobře netěsní. Takovou zavařeninu dáme do lednice a co nejdříve spotřebujeme.

Klasická trouba

Zavařujeme na 170 °C po dobu 45-60 minut, pak troubu vypneme a sklenice v ní necháme ještě 30 minut.

Horkovzdušná trouba

Zavařujeme na 150 °C 30-45 minut, po vypnutí v ní necháme sklenice 30 minut.

Plynová trouba

S termostatem zavařujeme stejně jako v klasické troubě, pokud máme regulaci na stupně, pak zapneme na stupeň 1 nebo 2. V tomto případě bude experimentování nezbytné.

Mikrovlnná trouba

Menší množství zavařenin v malých skleničkách zavaříme i v mikrovlnce. Rozložíme je stejnoměrně na otáčecí talíř, opět platí, že se nesmí dotýkat. Nejprve sterilujeme 10 minut na 70 W a potom ještě dalších 10 minut na 100 W.

Sporáková trouba

Na závěr ještě zmínka o sporákové troubě, kterou máme třeba na chalupě. Jelikož v této troubě nejsme schopni udržet stálou teplotu, na zavařování se nehodí a použijeme ji opravdu jen v nouzi.

Na co si dát pozor – shrnutí a pár vychytávek

  • troubu nepředehříváme, sklenice by mohly prasknout
  • na jednu várku používáme stejně velké sklenice
  • sklenice stavíme volně, aby se ničeho nedotýkaly (ani ostatních sklenic ani plechu)
  • použijeme hluboký plech, abychom do něj mohli nalít aspoň 1 cm vody, jinak trpí víčka
  • při manipulaci s horkými sklenicemi zacházíme opatrně, neťukáme s nimi, mohlo by dojít k uvolnění víčka nebo prasknutí

Tip: Jak na zavařování rajčat?

Zdroj:

https://www.mora.cz/rada/jak-spravne-zavarovat/

https://www.chytre-bydleni.cz/usporne-bydleni/jak-na-zavarovani-v-troube-zakladni-postup-a-na-co-si-dat-pozor

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *