Jak posílit svou imunitu?

Trápí vás právě nekonečná rýma, jste často nachlazení a máte pocit, že na vás skočí každý bacil, který se kolem vám mihne? Pak je nejvyšší čas se zaměřit na posílení vaší imunity. Zjistěte s námi, jak své tělo proti nepříznivým vlivům okolí i zákeřným mikroorganismům obrnit.

1. Zaměřte se na svá střeva

Přímo ve sliznicích našich střev se nachází buňky imunitního systému. A že jich tam je! Svým počtem převyšují počet všech buněk v našem těle. Co podpoří jejich správné fungování?

Probiotika

… známe je většinou při angínách nebo zánětech, kdy jsou doporučovány společně s antibiotiky. Příznivě ovlivňují mikroflóru našeho tlustého střeva, které je snad nejdůležitějším imunitním orgánem v těle. Probiotika jsou bakterie mléčného kvašení – tedy například laktobacily a bifibakterie, které ničí patogenní organismy v našich střevech.

Vyvážená pestrá strava

… jak už jsme pochopili, náš imunitní systém funguje, pokud správně fungují naše střeva a tedy i v nich žijící buňky imunitního systému.

  • Minimalizujte konzumaci bílých cukrů – snižují schopnost bílých krvinek pohlcovat nežádoucí bakterie
  • Mějte v jídelníčku co nejpestřejší stravu – ovoce, zelenina, kvalitní živočišné tuky, zařaďte i ryby, kysané mléčné výrobky nebo ořechy a luštěniny.

Nepodceňujte pitný režim

… a pijte především vodu, bylinné nebo zelené čaje, naopak se vyhněte slazeným limonádám a alkoholu.

TIP: Na podporu imunty můžete vyzkoušet i CBD. Jaký vliv má CBD na imunitní systém se nám v článku rozepsal výrobce CBDSTAR.

2. Sportujte a relaxujte

Pohyb je důležitý pro správné fungování našeho zažívání, obecně ale patří k základům zdravého životního stylu. Udržujte se v kondici, okysličujte pohybem svaly a zajistěte si zdravé srdíčko. A nemusíte rovnou trénovat na maratón, úplně postačí procházky v přírodě, které fungují také jako dokonalý relax.

Tip: Jak vyléčit průdušky?

I když je to v dnešní uspěchané době těžké, zkuste odbourat stres. Pomohou vám dechová cvičení, meditace, ale také lepší rozvržení času, který začnete trávit s rodinou, pravidelnými procházkami nebo oblíbenými koníčky. Zaměřte se i na pravidelný spánek a dostatečný odpočinek.

3. Bylinky a doplňky stravy

Pokud se vám nedaří odbourat stres ani zavést pravidelný zdravý jídelníček, sáhněte po potravinových doplňcích, které se postarají o pravidelný přísun minerálů, vitamínů a dalších prospěšných látek v ideálním denním množství.

Tip: Jak se zbavit bolesti v krku?

Zařadit můžete také bylinné čaje nebo tinktury, pro posílení imunity pomáhá zejména:

  • šípek
  • mateřídouška
  • květ černého bezu
  • rakytník
  • echinacea
  • kopřiva
  • zázvor

4. Vyzkoušejte otužování

Dalším vědecky ověřeným způsobem, jak podpořit naši imunitu, je otužování. Nemusíte ale hned vyrazit v plavkách do ledového rybníka. Naopak je doporučováno začínat pomalu například se studenou ranní sprchou nebo začít u saunování.

Tip: Dýchání a metoda Wima Hofa

5. Správná teplota doma i v práci

Častým důvodem zimních onemocnění může být zčásti také nezdravé přetápění v místě, kde trávíme většinu dne. Pokud to budeme s teplotou v místnosti přehánět, budou trpět naše vyschlé nosní sliznice, které pak jen stěží mohou fungovat jako účinný filtr.

Stejně tak bude naše tělo trpět, pokud se vydáme ven. Díky velkému rozdílu teplot bude naše tělo doslova v šoku, a počítá se zde opravdu každý stupeň. Vždy se tedy snažte topit maximálně na 22°C a v noci snižte teplotu ideálně o další 4°C alespoň v ložnici nebo dětských pokojích.

A nezapomeňte udržovat vaše nohy v teple. Zejména pokud máte problémy s jejich prokrvováním. Chlad od nohou a promrzlé končetiny jsou dalším bodem, který často stojí za rýmou či nachlazením, ale také nepříjemným problémům s močovým ústrojím.

Zdroje: https://www.herbarka.cz/blog/vyber-bylinek-vcetne-5ti-dalsich-tipu-jak-podporit-imunitu/30 a https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/vedecky-overeno-9-tipu-jak-zlepsit-imunitu-3948.html 

4.5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *