Pokud se s partnerem pokoušíte o miminko, nebo naopak dbáte na to, abyste neotěhotněli, tak jste již pravděpodobně narazili na tematiku ovulace a takzvaných plodných dnů. Poradíme vám, jak ovulaci vypočítat z kalendáře i další metody, jak zjistit, které dny jsou pro početí nejvhodnější.
Co znamená ovulace a plodné dny?
Ovulace představuje mezník v kontextu plodnosti ženy. Jedná se o období, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku, které obvykle přichází uprostřed menstruačního cyklu. Úzce souvisí s plodnými dny, tedy časovým intervalem, během kterého má žena největší šanci otěhotnět.
Nejvyšší plodnost přichází obvykle 2–3 dny před ovulací a 1–2 dny po ovulaci. Na rozdíl od ovulace, která je pouze jednodenní, je plodných dní pět. Zbylé dny jsou nazývány jako neplodné, respektive méně plodné. A nejnižší plodnost se pojí s menstruačním cyklem.
Tip: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve?
Přibližný termín ovulace si můžete sami vypočítat doma, jak na to? Klíčem je pravidelná menstruace a menstruační kalendář. Do menstruačního kalendáře byste si měli zaznamenávat všechny tři fáze cyklu:
- folikulární – začíná prvním dnem menstruace a je předzvěstí ovulace, v této fázi je pouze malá šance na početí a obvykle trvá 13–18 dní,
- ovulace – setkáte se s ní obvykle v polovině cyklu,
- luteální – začíná dnem ovulace a končí prvním dnem menstruace, postupně během dní klesá hladina estrogenu v krvi a trvá 12–16 dní.
Menstruační kalendář byste si měli vést několik měsíců. Platí totiž, že čím více záznamů budete mít k dispozici, tím bude výpočet ovulace přesnější, jelikož během delšího časového úseku získáváte prostor pro lepší pochopení svého těla.
Jak vypočítat ovulaci z kalendáře
Pravděpodobně nejsnazší způsob, jak si můžete doma sami vypočítat ovulaci, je využití menstruačního kalendáře. S výsledky si však nikdy nemůžete být zcela jisti – lidské tělo není stroj a málokterá žena má skutečně pravidelný menstruační cyklus, přičemž je právě pravidelnost zcela zásadní.
Tip: Jak poznat ovulaci a jak dlouho trvá?
Předchozí odstavce již zmínily, že ovulace typicky přichází v polovině cyklu. Z toho vyplývá, že vždy záleží na délce menstruačního cyklu. U cyklu, který typicky trvá 28 dní tak ovulace obvykle přichází čtrnáctý den, přičemž jsou plodné dny mezi 11. a 15. dnem. U dvaadvacetidenního cyklu ovulace nastává 11. den, plodné dny jsou mezi osmým a dvanáctým atd. Viz Jak vypočítat ovulaci? Zjistěte své plodné dny v měsíci
V případě využívání menstruačního kalendáře můžete ovulaci vypočítat tak, že od počtu dní nejkratšího cyklu odečtete dvacet, čímž vám vyjde první plodný den a následně od počtu dní nejdelšího cyklu odečtete deset, čímž vám vyjde poslední plodný den. Alternativou je pak menstruační kalkulačka.
Výpočet ovulace a měření bazální teploty
Další, poněkud sofistikovanější metodou, jak vypočítat ovulaci, je měření bazální teploty. Bazální teplotu byste si měli měřit vždy ve stejný čas, ihned po probuzení. Před ovulací se teplota pohybuje kolem 36,3°C – 36,7 °C. Před ovulací teplota klesá a po skončení zase vzroste cca o 0,5 °C. Bazální teplotu si můžete změřit buď v ústech, nebo v pochvě.
Sledujte svůj hlen děložního čípku
Kromě bazální teploty můžete sledovat také změny, na svém těle. Blížící ovulace se pojí s řidším, vodnatým či průhledným hlenem děložního čípku, který často zůstává i na toaletním papíře nebo na spodním prádle. Mimo plodné dny je pak hlen děložního čípku sotva viditelný.
Kupte si ovulační test
Rychlejší cestou ke zjištění termínu ovulace je ovulační test, který reaguje na zvýšený výskyt luteinizačního hormonu, objevujícího se před ovulací. Test koupíte v lékárnách i drogériích. K testování použijte ranní moč.
Dva proužky na ovulačním testu značí plodné dny a s tím i pozitivní výsledek. Negativní výsledek – neplodné dny, poznáte podle jednoho proužku, případně dvou, ale ten testovací bude světlejší. Pokud bude test vyhodnocen jako neplatný, tak se neobjeví proužek v kontrolní oblasti.
Navštivte lékaře
Nejjistější způsob, jak můžete zjistit, kdy se u vás objeví ovulace, je návštěva lékaře, který vám udělá ultrazvuk. Ultrazvuk spočívá ve sledování folikulu, útvaru, který utváří budoucí vajíčko a vrstvy podpůrných buněk, jenž slouží jako obal.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.