Hořčík neboli Magnesium má chemickou značku Mg. Způsobů využití hořčíku a jeho sloučenin je mnoho. Zde se dovíte o významu a užívání hořčíku během těhotenství.
Hořčík je důležitý pro zdravý imunitní systém, kosti, zuby, správnou funkci svalů a nervů a správný srdeční rytmus. Jeho potřeba stoupá spolu s věkem, ale také při fyzické zátěži a především při kojení a těhotenství.
Zdroje hořčíku
Hořčík lze doplňovat přirozeně nebo, při zvýšené zátěži, i formou tablet. Mezi přírodní zdroje hořčíku patří:
- Ořechy
- Ananas, banány, datle
- Hrušky
- Luštěniny
- Kukuřice
- Pohanková mouka
TIP: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve, díky tomu, jak se chová vaše tělo?
Během těhotenství a kojení může lékař předepsat tablety s hořčíkem, protože zvýšené nároky nastávající maminky nelze pokrýt z přírodních zdrojů.
Proč je hořčík důležitý
Během těhotenství působí hořčík především jako prevence předčasného porodu. Zároveň ovlivňuje správný vývoj plodu a také nastávající maminku bude klidnější, protože příznivě ovlivňuje psychiku.
Budoucí maminky mohou nedostatek hořčíku pozorovat například jako nepříjemné křeče nebo jako závažnější předčasné silné stahy dělohy. Nedostatek hořčíku ve stravě nastávající maminky může také způsobit nižší porodní hmotnost miminka a případné potíže se zrakem, motorikou nebo dýcháním.
TIP: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky a jak se v nich vyznat. Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o jeho prvních příznacích
U mužů se doporučené hodnoty pohybují v rozmezí 400-420 mg, u žen pak 320-360 mg. Bohužel vstřebatelnsot hořčíku ze stravy je nízká, tělo dokáže využít zhruba jen jednu jeho přijatou třetinu. Proto je mnohdy třeba sáhnout po doplňcích stravy.
Nedostatek hořčíku příznaky
Pokud trpíte nedostatkem hořčíku, mohou se u vás projevit tyto příznaky:
- Silné děložní stahy u gravidních žen
- Bolesti hlavy a problémy s koncentrací
- Ranní únava a nespavost
- Náchylnost k depresím a stresu
- Bušení srdce
- Svalové křeče
- Lámavé nehty a vlasy, vypadávání vlasů
Těhotné nastávající maminky by se měly co nejrychleji poradit se svým gynekologem. Výši hladiny hořčíku lze zjistit z krve.
TIP: Magnerot recenze a zkušenosti – hořčík ve snadno vstřebatelné formě. Doplňte ho přírodní cestou
Jde především o vitamín B6 (pyridoxin). Ten obsahuje především maso, játra a ryby. Jeho dobrým zdrojem je však i ovoce a zelenina (mezi nimi rozhodně vynikají avokáda, banány, brambory, zelí, mrkev a špenát). Dále obsahují vitamín B6 i slunečnicová a sezamová semínka, chléb, vajíčka a samozřejmě i kysané mléčné produkty.
Přebytek hořčíku a jak se projevuje
Ve výjimečných případech se lze, jako se vším, i hořčíkem předávkovat. Jestliže se vám něco podobného povede, tak mám pro vás jednu dobrou zprávu. Nemusíte se bát otravy nebo něčeho podobného. Tělo nadbytečný hořčík vyloučí. Trochu se proběhnete, protože dostanete větší nebo trochu menší průjem.
TIP: Můžete jíst v těhotenství sushi? Pozor také na kávu, zázvor i Paralen.
Pokud vám, jako budoucí mamince, předepíše lékař vyšší dávky hořčíku, opravdu se předávkování bát nemusíte. Vaše tělo ho potřebuje prostě o hodně víc. Pokud se však u vás objeví výše uvedené potíže, pak je rozhodně s lékařem pro jistotu zkonzultujte.
Zdroje: https://www.nedoklubko.cz/predcasnyporod-zakladni-informace/magnesium-v-tehotenstvi/, https://www.pilulka.cz/horcik-magnesium/v-tehotenstvi, https://cs.wikipedia.org/wiki/Ho%C5%99%C4%8D%C3%ADk
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.