Čím krmit divoké kachny a labutě? Pečivo jim může ublížit!

Mnozí z nás si možná ještě pamatují z dětství, jak s rodiči nebo babičkou na břehu blízké řeky či rybníku házeli kachnám kousky starých rohlíků. Krmení kachen a labutí je ale dnes velkým tématem. Víte, čím můžete udělat ptákům radost a co jim naopak uškodí?

Rozmazlené kachny a labutě

Také máte představu, že v zimě kachny nebo labutě v přírodě musí trpět hladem a k potravě se jen tak nedostanou? Omyl, vodní ptactvo si dokáže sehnat potravu i během nejméně příznivého počasí

Jakmile si ale navyknou na to, že se každý den najde rodinka, která jim dobroty přinese až pod nos, velmi rychle si na takové rozmazlování navyknou. Namísto přirozené potravy pak dostávají stravu, ve které chybí pro ptáky důležité látky

Vodní ptactvo nekrmte pečivem!

Nejčastěji nosí lidi kachnám a labutím na přilepšenou zbytky z domácnosti, zejména pak starší pečivo. A právě to bývá největším nepřítelem volně žijícího ptactva. Jeden suchý rohlík je sice nezabije, jakmile ale bude mít stejný nápad více rodin, může se z jednoho rohlíku stát i několik kilogramů pečiva.

Suché pečivo má pro ptáky nulovou výživovou hodnotu. Díky vysokému obsahu sacharidu jim dodá pocit plného bříška, nezískají z něho ale žádné potřebné živiny. 

Ptáci tak často přibírají na váze, což samozřejmě není žádoucí, zároveň ale trpí podvýživou, která často vede k jejich úhynu. 

Kvásek, sůl a koření, které jsou v pečivu obsaženy, ptákům navíc způsobují zažívací potíže.

Příliš tvrdé pečivo může zase kachnám a labutím způsobit nepříjemné podráždění jícnu nebo dokonce jeho poranění. 

Ohrožená jsou hlavně mláďata

Stejně jako naše děti, tak i mladé kachny a labutě pro svůj růst potřebují dostatek vitamínů a minerálů. A když si během svého vývinu nacpou bříška pečivem, jen těžko budou hledat další potravu, ze které by potřebné látky získaly. Kvůli tomu pak dochází k čím dál častějším vývojovým vadám. 

Náš tip: Jak nejrychleji rozmrazit maso, když opravdu nestíháte

Nemoc andělských křídel

Častým problémem u divokého ptactva je právě nemoc andělských křídel. Mladým jedincům se křídla správně nevyvíjí a jsou zdeformovaná. Ptáci pak nemohou létat a obstarávat si tak přirozenou potravu.

Tyto vývojové vady musí často řešit záchranné stanice, kde v některých případech musí dojít až k amputaci křídla

Nesezobané pečivo znečišťuje vodu

Občas kachny nebo labutě nestihnou sezobat každý kousek, který jim hodíme. Tyto zbytky pečivat pak znečišťují vodu, což je velký problém zejména u rybníků a dalších vodních ploch, které nemají přirozený průtok. 

Čím krmit kachny a labutě?

To, že by divoké ptactvo nemělo jíst lidskou stravu, ještě neznamená, že byste museli od rodinného krmení, které děti milují, upustit. Stačí vybrat vhodné krmivo a nepřehánět to s množstvím nebo intenzitou

Nejbezpečnější je zakoupené krmivo

Ve vybraných e-shopech a často také v kamenných prodejnách chovatelských potřeb najdete krmivo pro divoké vodní ptactvo, které má ideální poměr výživných látek. Vybírat navíc můžete i plovoucí krmivo, které se nepotopí pod hladinu a bude opravdu zkonzumováno. 

Stejně tak ale můžete udělat radost i dalším volně žijícím zvířátkům, vyrábějí se také krmiva pro lesní zvěř nebo můžete s nalezením potravy díky speciálním granulím pomoci i ježkům, kteří se vám nastěhovali na zahradu. 

Náš tip: Jak zabavit děti doma nejen o prázdninách?

Krmení pro kachny a labutě z domácích zásob

Pokud nechcete objednávat krmivo a utrácet, i ve své domácnosti určitě najdete něco, co je pro vodní ptactvo vhodné a zároveň výživné. Kachnám a labutím tak můžete donést například:

  • zbytky zeleniny – odřezky a slupky z mrkve, celeru nebo petržele, listy z brokolice a květáku nebo třeba natrhaný lehce zvadlý listový salát či polníček, který by už skončil v koši.
  • obiloviny – žito, oves nebo pšenice, klidně i ovesné vločky, které ptáci milují.
  • rýži, kterou uvaříte v neosolené vodě.
  • kukuřici nebo hrách v čerstvé, rozmrazené i vařené podobě – opět ale bez soli.

Pozor na překrmování

Jak už jsme zmínili, vodní ptactvo si na bezpracné krmení rychle zvyká a po delším čase už není pomalu ani schopné přirozeného lovu potravy. Proto to s krmením nepřehánějte a vybírejte si méně navštěvovaná místa. 

Náš tip: Kdy dětem rostou a vypadávají zuby?

Shrnutí závěrem …

Je milé naučit děti, že mohou v zimním období zvířátkům přilepšit. Zároveň je ale nutné zvolit takové krmivo a jeho množství, abyste jim neublížili. Ať už se jedná o vodní ptactvo nebo lesní zvěř, pro kterou je lidská strava a pečivo snad ještě nebezpečnější.

Kachny a labutě ale nechodí krmit jen děti se svými rodiči. Častými návštěvníky břehů jsou také senioři na procházkách. Pokud tedy víte o někom, kdo stále ještě kupuje kachnám rohlíky, nezapomeňte mu říci o problémech, které pak vodnímu ptactvu hrozí.

Proč nekrmit kachny a labutě pečivem?

Pečivo má pro ptáky nulovou výživovou hodnotu. Díky vysokému obsahu sacharidu jim dodá pocit sytosti, nezískají z něho ale žádné potřebné živiny. Ptáci tak často přibírají na váze a zároveň trpí podvýživou, která často vede k jejich úhynu. Kvásek, sůl a koření způsobují zažívací potíže. Příliš tvrdé pečivo může kachnám a labutím způsobit nepříjemné poranění jícnu.

Čím krmit labutě a divoké kachny?

Můžete zakoupit hotové směsi či granule s vyváženým obsahem živin. Z domácích zásob pak můžete zvolit ořezy a slupky kořenové zeleniny, listy z kedlubu a brokolice nebo natrhaný listový salát. Pochoutkou jsou i ovesné vločky nebo samotné obiloviny – přenice, oves a žito. Neuškodí ani vařená nesolená rýže nebo hrách a kukuřice (rozmrazené, vařené v nesolené vodě nebo čerstvé kuličky).

Také chodíte s dětmi krmit kachny nebo labutě? Prozraďte nám, jaké dobroty jim nosíte v komentářích níže … 

Zdroje: https://nasregion.cz/chodite-krmit-kachny-a-labute-vyvarujte-se-pecivu-muze-jim-velmi-ublizit-89740/ a https://www.prazskypatriot.cz/cim-krmit-labute-pecivo-nechte-doma-kvuli-nemu-trpi-deformacemi-vyvojovymi-poruchami-i-podvyzivou/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *