Svrab – jak poznat, léčit a jaká je prevence?

Svrab má spousta z nás stále ještě spojen s nevhodnými hygienickými podmínkami, chytit jej ale může takřka kdokoliv. A v posledních měsících se šíří velice rychle. Pojďme si společně probrat, co je svrab a co jej způsobuje, jak můžete chytit svrab a jak se svrab léčí …

Co je svrab?

Jedná se o infekční kožní onemocnění, které způsobuje zákožka svrabová. Svrab je latinsky označován jako scabies a původ má v latinském výrazu scabere – drbat se, škrábat se. 

Zákožka svrabová a její cestičky

Zákožka svrabová – latinsky Sarcoptes scabiei je roztoč, který žije v nejvrchnější vrstvě pokožky. Svědění způsobuje nejen tím, jak se pohybuje, ale v kůži vytváří cestičky, do kterých každý den naklade jedno nebo dvě vajíčka. 

Samička zákožky měří jen půl milimetru a sameček je ještě o polovinu menší, přesto dokážou pořádně potrápit. Přestože dospělá samička žije jen jeden až dva měsíce, naklade za tuto dobu okolo 60 až 90 vajíček. Zhruba z desetiny se pak vyklubou noví jedinci a onemocnění se tak bez vhodné léčby poměrně rychle rozšiřuje.

Náš tip: Jak rychle snížit jaterní testy (ALT,GMT,GGT,bilirubin)

Příznaky svrabu

Hlavním příznakem svrabu je opravdu velice intenzivní a úporné svědění postižených míst, které se stupňuje v noci a v teple. Zmiňované cestičky, do kterých zákožka svrabová klade svá vajíčka, jsou zřetelné málokdy. Velmi často se ale objevují zarudlé body – červené pupínky, které značí začátek a konec cestičky. 

Na postižených místech jsou pak samozřejmě viditelné také škrábance a drobné ranky, později stroupky. Zákožka svrabová si vybírá zejména místa, kde je pokožka jemná a měkká, svrab se obvykle objevuje na zápěstí a v prostoru mezi prsty, v podpaží a na hýždích nebo kolem pasu a v oblasti genitálií či v okolí prsou.

U malých dětí, které mají jemnější pokožku, ale není výjimkou ani svrab ve vlasech, na ramenou, dlaních nebo na chodidlech.

Jak můžete chytit svrab?

Jelikož se jedná o infekční onemocnění, je velmi snadné ke svrabu přijít. Nejčastěji si jej lidé vozí z cest. Stačí méně důkladné dodržování hygieny v ubytovacích zařízeních – například ložní prádlo prané na po krátkou dobu nebo při nedostatečné teplotě. 

Zákožka svrabová nemá ráda sucho a teplo. Zahyne v případě, kdy je po dobu delší než 10 minut vystavena teplotám nad 50°C

K přenosu svrabu ale často dochází také přímým kontaktem s nakaženým, při tělesném kontaktu nebo prostřednictvím sdílených předmětů, které svrab kontaminuje. Může se jednat o sdílené ručníky, lůžkoviny nebo například vypůjčené oblečení

K přenosu přímým kontaktem ale většinou dochází po delším tělesném styku, nemusíte se bát, že by na vás svrab přeskočil při pouhém podání ruky. 

Zákožka svrabová si libuje v prostředí, kde se může šířit. Pokud společnou domácnost sdílí více jedinců, většinou se mezi ně nákaza snadno a rychle rozšíří. Rizikovým prostředím, ve kterém se nákaza rychle šíří, pak jsou také školy a školky, domovy důchodců, nemocnice nebo již zmíněná ubytovací zařízení.

Může se hodit: Jak vyplavit kyselinu močovou z těla + prevence

Jak se diagnostikuje svrab u lékaře?

V případě, že máte podezření na toto nepříjemné infekční onemocnění, je nezbytné vyhledat lékaře. Nemyslete si, že onemocnění samo ustoupí, u neléčených pacientů se svrab naopak zabydlí a infekce může přetrvávat řadu měsíců nebo dokonce i let.

Pokud byste svrab neléčili, vystavujete riziku také své okolí, pokud se začne svrab nekontrolovatelně šířit, můžete lehce způsobit i epidemii.

Vyšetření je velice nenáročné a šetrné. Buďto pozná lékař svrab pouhým pohledem, případně k vyšetření použije dermatoskop a osvětlením kůže okamžitě zjistí příčinu. V méně jasných případech je pacientovi odebrán vzorek kůže, který putuje na další vyšetření.

Jak se léčí svrab?

Léčby se bát nemusíte, lékař vám předepíše speciální mast, která obsahuje látku na zahubení zákožky svrabové. Tu budete aplikovat podle návodu a na utišení nepříjemného svědění, které může ještě nějakou dobu pokračovat, dostanete klasické léky na alergii. Ty svědění utlumí.

U lékaře je vždy potřeba nahlásit, s kým se blíže stýkáte – tím jsou myšleny osoby sdílející s vámi společnou domácnost, ale také sexuální partneři. Každý z nich by měl podstoupit léčbu společně s vámi.

Onemocnění svrabem je lékař povinen vždy hlásit příslušným orgánům pro ochranu veřejného zdraví – tedy epidemiologovi. Právě zde je pak sledována četnost infekčních onemocnění tak, aby v případě zvýšeného výskytu mohly orgány vydat varování.

Nepřehlédněte: Jaké užívat doplňky stravy pro podporu imunitního systému

Důležitá je zpřísněný hygiena

Cílem léčby je zahubit nejen zákožku svrabovou na vaši kůži, ale také zamezit jejímu dalšímu šíření. Bude tedy nezbytné omezit bližší styk s dalšími osobami, ale také dodržovat přísná hygienická opatření. Důležitá je především důkladná dezinfekce domácnosti nebo vašeho okolí…

  1. Vyperte všechny textilie, se kterými jste přišli do styku – min. při 60°C
  2. Co nemůže do pračky, mělo by podstoupit chemické ošetření
  3. Pokud za chemické čištění nechcete utrácet, dejte věci do plastikového pytle, který na min. dobu 72 hodin neprodyšně uzavřete. Zákožka svrabová totiž mimo vaši kůži vydrží jen pod dobu cca 3 dnů, pokud ale chcete mít jistotu, věci z pytlů vyndejte až po týdnu. 
  4. Důkladně vyluxujte všechny koberce a čalouněný nábytek, pytlík pak ihned vyhoďte
  5. Na matrace můžete použít dezinfekční roztoky.
  6. Nezapomeňte ani na širší okolí a využívané předměty … například židle v kanceláři nebo sedačky ve vašem automobilu. Ideálně je po dobu 3 dnů nepoužívejte, případně použijte dezinfekci či výše zmíněné postupy.
  7. Často větrejte a dodržujte zvýšenou hygienu – mytí rukou, častější výměna prádla… ať už ložního nebo toho, co máte na sobě. Toto prádlo samozřejmě může být znovu kontaminováno, proto je nutné jej vyprat opět při min. teplotě 60°C.

I přes léčbu svědění přetrvává?

Léčba svrabu není záležitostí jednoho dne. Bohužel rozhodně nečekejte, že po jednom namazání svrab zázračně zmizí a vy budete mít klid. Svrabu se naopak většina pacientů zbavuje pomalu a i po kompletním zničení všech záškodníků může svědění přetrvávat řadu dnů i týdnů, než se pokožka zcela zahojí.

Po celou dobu léčení je důležité dodržovat důkladná hygienická opatření, ustupující svrab se může rychle vrátit. Jakmile se tedy objeví nová ložiska na kůži nebo máte pocit, že léčba neprobíhá, jak by měla, neotálejte s další návštěvou lékaře. Opětovná infekce totiž může přijít velmi rychle.

Svrab a prevence

Svrab se při bližším kontaktu šíří velice rychle spousta lidí vyrážku začne řešit až ve chvíli, kdy nakazí své blízké. Je tedy poměrně těžké se před svrabem ochránit a běžné dodržování hygienických návyků většinou nestačí. Přesto máme několik rad …

Nesdílejte s nikým ručníky, oblečení a další předměty, které se mohou stát rychlým zdrojem infekce. 

Při cestování si vybírejte hotely a ubytování, které dbají na dostatečnou hygienu

V případě cest do zemí, kde to s hygienou v místě ubytování nemusí být snadné, si berte vlastní ručník či osušku a spěte ve svém spacáku, případně si přibalte i prostěradlo nebo dezinfekční přípravky proti roztočům. 

Další typy svrabu

Celý článek jsme věnovali nejčastější formě svrabu, existují ale také další druhy svrabu, které sice nejsou tak časté, lékaři se s nimi ovšem pravidelně setkávají …

  1. Svrab norský – ten se vyskytuje zejména u osob s poruchami imunitního systému, sníženou vnímavostí svědění nebo u mentálně retardovaných osob. Svrab je v tomto případě vysoce nakažlivý, projevuje se výraznými pupínky, olupující se kůží a napadá kromě dalších částí těla také hlavu nebo dokonce i nehty.
  2. Svrab čistotných, svrab mytých – označuje svrab u osob, které mají vysoké hygienické standardy. Projevy na kůži bývají minimální, zato svědění zejména v noci je velice úporné.
  3. Jako Scabie nodularis je pak považován svrab, jehož příznaky jsou veliké pupeny, na kůži se dokonce mohou tvořit “uzly”.
  4. Ušní svrab, který nemá na svědomí zákožka svrabová, ale parazit strupovka ušní. Ušní svrab je typický u psů, koček, ale také u lišek a menších šelem.

Svrab může trápit také zvířata

Kromě zmíněného ušního svrabu trpí naši domácí mazlíčci a další zvířata také klasickým svrabem, který od nich můžeme snadno chytit. Nejnáchylnější jsou morčata, nevyhýbá se však ani psům, koním, kozám nebo třeba fretkám.

Poměrně častým problémem bývá také sarkoptový svrab u koček, které si jej při svých toulkách velmi snadno předávají.

Pokud máte podezření na svrab u svého zvířete, neváhejte a navštivte veterináře, který jej potvrdí či vyloučí a nasadí účinnou léčbu. Zvýšeným hygienickým standardům ani pořádnému úklidu domu se ale nejspíše ani v tomto případě nevyhnete.

Zdroje: https://zdravi.euro.cz/clanky/svrab-u-cloveka-priznaky-lecba/, https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/svrab-prenos-lecba-a-prevence/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *