Šoková plíce, dechová tíseň a ARDS

Syndrom akutní respirační tísně dospělých (z anglického Acute respiratory distress syndrom) neboli ARDS nebo také šoková plíce je akutní zánětlivé onemocnění plic s postižením plicních sklípků.

Při této reakci dojde k poškozování plicních alveol a hromadění tekutiny v plicích. Dojde k selhávání regulačních mechanismů, které mají za úkol přebytečnou tekutinu odstraňovat z alveolů.

Projevy ARDS – syndrom akutní respirační tísně dospělých

Syndrom šokové plíce, má jako jiné onemocnění, své specifické příznaky, mezi které patří tyto symptomy.

  1. Tachykardie – zrychlená srdeční frekvence
  2. Tachypnoe – zrychlené dýchání
  3. Dyspnoe – dušnost po námaze
  4. Arytmie – porucha srdečního rytmu
  5. Hypoxémie – špatné prokrvení tkání
  6. Cyanóza – namodralé zbarvení kůže
  7. Hypotenze – nízký krevní tlak, snížení
  8. Neklid, bledost, strach, opocenost
  9. Rachoty na poslechu plic
  10. Dýchání s pomocnými dýchacími svaly

Pokud trpíte těmito projevy, volejte rychlou záchrannou službu, protože se jedná o akutní, život ohrožující stav.

TIP: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků? Co použít k zmírnění bolesti a za jak dlouho odezní?

Co je to šoková plíce?

Šoková plíce je stav, který nastává v důsledku rozsáhlého zánětu a poškození plicní tkáně. Tento stav se často vyvíjí jako komplikace těžkých infekcí, zranění, popálenin, selhání orgánů nebo jiných závažných stavů. Při šokové plíci dochází k narušení normální výměny kyslíku a oxidu uhličitého v plicích, což může vést k nedostatku kyslíku v těle a selhání orgánů.

Co způsobuje ARDS

ARDS může mít různé příčiny jako například zánět slinivky břišní, sepsi (otrava krve), zápal plic či úraz. Možnou příčinou může být také vdechnutí žaludečního obsahu, těžké trauma nebo tonutí, otravy a inhalace toxických látek.

Při zánětlivé reakci dojde k poškození alveolů resp. pneumocytů I. řádu. Jedná se o rychlý nástup zánětu v plicích.

TIP: Důvody oteklých prstů na rukou a léčba. Proč se to stává a jak tomu předejít?

Co je to dechová tíseň?

Dechová tíseň je stav, při kterém má pacient obtíže s dýcháním. Při dechové tísní je dýchání povrchní, rychlé a namáhavé. Může se vyskytnout v důsledku různých podmínek, včetně zúžení dýchacích cest (např. astma, alergické reakce), infekcí (např. zápal plic), srdečních problémů, úrazů hrudníku nebo jiných poruch dýchacího systému.

Léčba a diagnóza ARDS

Diagnóza se určuje dle RTG snímku plic.

Léčba ARDS se provádí výhradně v nemocnicích. Nejprve spočívá léčba v mechanické ventilaci a zároveň se léčí prvotní příčina vzniku ARDS. Pokud způsoby léčby nestačí, může dojít i na mimotělní membránovou oxygenii (ECMO).

Kromě výše uvedených postupů je důležitá také metabolická podpora a optimalizace orgánového prokrvení. Také je třeba léčit přidružené komplikace.

TIP: Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat? Podívejte se, kterým druhy vitamínu B je možné se předávkovat a co si v takovém případě počít

Pacient se také ukládá do pronační polohy, což je speciální metoda uložení pacienta se syndromem akutní dechové tísně do polohy na břiše.

Co je to ARDS (Akutní respirační distresový syndrom)?

ARDS je závažný stav plicního selhání, který se vyvíjí v důsledku zánětu a poškození plicní tkáně. Typicky se objevuje jako odpověď na těžké infekce (např. pneumonie), zranění, popáleniny, otravy nebo jiné závažné zdravotní stavy. Při ARDS dochází k akutnímu narušení plicních funkcí, což způsobuje vážné obtíže s dýcháním a nedostatek kyslíku v těle. Lidé s ARDS často potřebují mechanickou ventilaci (umělé dýchání) a intenzivní péči na jednotce intenzivní péče.

Mortalita ARDS

Bohužel smrtnost neboli mortalita u ARDS činí celých 30-60%. Pacienti umírají nejčastěji na sepsi (otravu krve) či multiorgánové selhání (MODS).

Zdroje: https://www.wikiskripta.eu/w/Syndrom_akutn%C3%AD_dechov%C3%A9_t%C3%ADsn%C4%9B, https://www.priznaky-projevy.cz/plicni/502-sokova-plice-ards-priznaky-projevy-symptomy, https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/2573, https://www.vfn.cz/aktuality/sestry-z-karim-natocily-instruktazni-video/, https://www.anamneza.cz/nemoc/Syndrom-dechove-tisne-dospelych-353, https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle/10467/67605/FBMI-BP-2016-Kastankova-Simona-prace.pdf?sequence=1&isAllowed=y

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *