První příznaky těhotenství nejsou obvykle tak přímočaré, jak bychom si leckdy představovali. Nastávajícím maminkám mohou připomínat například otravu jídlem nebo počínající nachlazení. Zejména v prvních týdnech je proto nutné posuzovat různé projevy těla komplexně a nevyvozovat závěry na základě jednoho jediného pozorování. A jaké příznaky těhotenství se tedy mohou objevit?
Jak se pozná těhotenství?
Ještě předtím, než začne ženě růst břicho, jsou první příznaky nově vzniklého života poměrně nenápadné. Jde především o:
- Nevolnost a zvracení,
- vynechání menstruace,
- bolesti prsou,
- únavu a ospalost,
- závratě, výjimečně vedoucí až k mdlobám,
- změnu chuti k jídlu
- mírné krvácení mimo dobu cyklu,
- bolesti břicha,
- časté návštěvy toalety,
- citlivost na výrazné vůně a pachy.
Kdy se objevují první příznaky těhotenství?
U většiny žen se první příznaky úspěšného otěhotnění objeví obvykle v období 4-6 týdnů po početí. Patří mezi ně například mírné implantační krvácení, které doprovází uhnízdění embrya v děloze. Největší intenzitu však mají na konci prvního trimestru, tedy kolem 9. –12. týdne těhotenství.
Tip: Co si sbalit do porodnice?
Některé ženy však nemusí mít během prvního trimestru vůbec žádné příznaky těhotenství. A ty, které trpí zároveň i nepravidelnou menstruaci, mohou odhalit svůj požehnaný stav mnohdy až po několika měsících.
Jak poznat příznaky těhotenství od chřipky?
Prvním příznakem, který žena zaznamená, je obvykle těhotenská nevolnost. Ta se objevuje ráno nebo večer (jen zřídkakdy nepřetržitě po celý den) a většinou trvá několik hodin. Častější bývá u žen, které jsou těhotné poprvé. Tento stav způsobuje vysoká hladina choriového gonadotropinu (hCG), což je hormon běžně produkovaný během těhotenství. Intenzitu a frekvenci zvracení mohou ovlivňovat kromě zkonzumovaného jídla i výrazné pachy nebo psychické faktory (zejména úzkost a stres). Oproti tomu nevolnost navázaná na zdravotní problém bývá obvykle celodenní a velmi brzy ustupuje.
Tip: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve?
Velmi často je zmiňována i absence menstruace, ani ta však nemusí být 100% pravidlem. Například již zmíněné implantační krvácení může být někdy opravdu silné a se slabší menstruací ho tak lze snadno zaměnit. Ovšem samotná menstruace se může (byť obvykle v menší míře) pravidelně objevovat i 4 měsíce po otěhotnění. To ženy může často vést k tomu že těhotné nejsou. Podobně však dokáže na menstruační cyklus působit i nemoc. Proto je v případě pochybností vždy na místě těhotenský test.
Co byste ještě měli vědět?
Časté jsou také závratě a mdloby. Obvykle je způsobují změny v krevním oběhu (konkrétně rozšíření cév), jež se k těhotenství váží. Díky nim může krev proudit k miminku efektivněji. Důsledkem toho ovšem je, že matčin krevní tlak klesá a do mozku se díky tomu dostává mnohem méně krve. Závratě a mdloby jsou pak už jen logickým důsledkem. Vše však mohou způsobovat i špatné stravovací návyky. Těhotné ženy by proto měly jíst v pravidelných intervalech (nejlépe každé 3-4 hodiny). Pokud tento faktor zanedbají, pak hladina cukru v krvi může rychle klesnout, což často způsobuje právě závratě.
Tip: Co nejíst a nepít při kojení?
S tímto faktorem úzce souvisí i změna chuti k jídlu. Častá je především ta zvýšená, ovšem dostavit se může i pravý opak. Na vině jsou hormony a nikoli nutriční požadavky vyvíjejícího se dítěte, jak se často věří. Dostavit se tak paradoxně může i odpor k jídlům, které měly těhotné ženy až doposud v oblibě a naopak chuť na ta, která nemohly doslova ani cítit.
Tip: Co je těhotenská cukrovka?
A za zmínku stojí i bolest prsou. I tu způsobují hormony, mnohdy je však doprovázena i viditelnějšími žilkami a ztmavnutím bradavek.
Zdroj: https://gynem.cz/blog/prvni-priznaky-tehotenstvi, https://www.hipp.cz/tehotenstvi/pruvodce/tehotenstvi/jak-poznam-ze-jsem-tehotna/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.