Jak a podle čeho vybrat novou televizi?

Chytrá televize, HDMI, Full HD, 4K, LCD… Výběr televize se pojí s mnoha pojmy, ve kterých se mohou ztrácet i technologií znalí jedinci. Pokud právě přemýšlíte nad koupí nové TV a chcete si v nich udělat jasno, tak zkuste našeho průvodce, který vám poradí, jak a podle čeho novou televizi vybrat.

Jak vybrat televizi?

Koupě nové televize není zrovna levnou investicí, a proto je důležité při jejím výběru myslet dopředu. S vývojem technologií se kolem TV točí stále více zásadních parametrů i balastu, který je nutné vyfiltrovat. Výrobci dnes často kvality parametrů zkreslují marketingovými výrazy, jako mega, ultra, super a běžný zákazník pak pořádně neví, po kterých hodnotách se dívat a jak vybrat televizi správně.

Tip: Jak napsat zavináč?

Zkuste se proto při výběru nové TV zaměřit na to podstatné:

  • velikost úhlopříčky,
  • rozlišení,
  • frekvenci obrazu,
  • technologii panelu,
  • pozorovací úhel,
  • odezvu,
  • integrované vstupy a výstupy,
  • podporované tunery.

Úhlopříčka

Pravděpodobně tušíte, že úhlopříčka určuje samotnou velikost televize. Udává se typicky v palcích (2,54 cm) a mimo šířku a výšku panelu ovlivňuje také pozorovací vzdálenost a podmiňuje minimální rozlišení pro dosažení maximální kvality obrazu.

Tip: V jakém pořadí sledovat filmy od Marvel?

Nenechte se tedy zlákat myšlenkou „čím větší, tím lepší“ a pracujte s reálnými hodnotami, jako jsou rozměry místnosti, do které televizi umístíte či vzdálenost televize od křesla. Standardní volbou do obývacího pokoje přitom bývá 50“ televize.

V minulosti jste se mohli řídit pravidlem, že by vzdálenost od televize měla být zhruba 2,5 x větší než úhlopříčka. V případě 40“ tedy dva metry. S navyšujícím rozlišením se však nároky na pozorovací vzdálenost začaly snižovat. Pokud uvažujete například o TV se 4K, tak se tato vzdálenost typicky víc jak o polovinu zkrátí. Čím větší rozlišení tedy televize nabízí, tím z bližší vzdálenosti se na ni můžete dívat, aniž byste spatřovali pixely.

Tip: Pokud si kupujete novou televizi, zkuste najít slevový kód pro vybraný internetový obchod. Hezké slevy na elektroniku nabízí web Onlinekupony.cz.

Rozlišení televize

Rozlišení obecně ovlivňuje kvalitu výstupního obrazu, ať už na displeji mobilního telefonu, digitální fotografie nebo právě televizoru. V současnosti mezi nejčastější formáty rozlišení patří:

  • HD Ready 1366 x 768 px,
  • Full HD 1920 x 1080 px,
  • 4K Ultra HD 3840 x 2160 px,
  • 8K 7680 x 4320 px.

Jak již bylo zmíněno, čím vyšší rozlišení, tím bude kvalita obrazu vyšší a tím blíže k televizi můžete sedět, aniž byste pozorovali nedostatky obrazu. S úhlopříčkou mimo pozorovací vzdálenosti souvisí i minimální rozlišení.

Doporučené minimum pro úhlopříčku větší než 80 cm je Full HD. Pro úhlopříčky větší než 100 cm 4K. U 4K rozlišení byste přitom měli zpozornět v souvislosti RGBW panely. Ačkoli jsou typicky označovány jako 4K Ultra HD, tak mají nižší rozlišení – 2880 x 2160 px.

Frekvence obrazu

S kvalitou obrazu úzce souvisí také zobrazovací frekvence. Ta je mnoha výrobci udávána s přepočtem na index, tedy softwarovou redukcí nedokonalostí. Zásadnější je ovšem „čistá“ frekvence, která se pohybuje mezi 50, 100 a 200 Hz. Platí zde, že čím vyšší frekvence, tím bude obraz televize plynulejší.

Tip: Jak naladit DVBT2 na své nové televizi?

Ptáte se, jak vybrat televizi s vhodnou frekvencí obrazu? To záleží zejména na vašich preferencích filmových žánrů. Pokud se rádi díváte na akční filmy a další snímky s hodně dynamickými záběry, tak byste měli začínat na 100 Hz.

Jak vybrat televizi a technologii panelu

Techničtější částí přehledu jak vybrat televizi, je volba vhodné technologie panelu. V této oblasti dlouho dominovaly plasmové (PDP) televize. S postupem času se ji však poměrně zdárně podařilo vytlačit technologii LCD, zejména v kombinaci s LED.

LCD panely jsou tenké, mají nízkou spotřebu, široké pozorovací úhly, nabídnou kvalitní jas či kontrast a kvalitu obrazu srovnatelnou s plazmovými televizemi. K nasvícení používají světélkující LED diody, které jsou typické vyšší životností.

Současnosti kralují zejména OLED a QLED panely. OLED panely disponují věrným podáním barev, lepšími hodnotami kontrastu a jasu než běžné LED panely. Navíc nabídnou nižší spotřebu a zobrazují i tmavé body, díky čemuž je černá skutečně černá. QLED panely jsou specialitou Samsungu, nabídnou živý obraz a větší množství odstínů.

Při výběru televize se můžete setkat také s prohnutými panely a podporou HDR. Prohnuté panely přinášejí rovnoměrnější vzdálenost celé plochy obrazu od diváka. HDR pak lepší barevnou hloubku, která se projevuje vyšším množstvím odstínů, jasnější bílou a tmavší černou. Lépe tak vyniknou detaily.

jak si vybrat novou televizi
Zdroj: Pixabay

Pozorovací úhly

Zobrazovací úhel určuje, v jakém úhlu se můžete na televizi dívat, aniž by se nezkreslily barvy nebo abyste nesledovali obraz s příliš vysokým/nízkým kontrastem. Standardem jsou dnes pozorovací úhly 170-178 °.

Odezva

Odezva panelu ovlivňuje schopnost televize reagovat na změny obrazu. Udává se v milisekundách, a čím je hodnota nižší, tím plynuleji se budou zobrazovat dynamické scény filmů. Při výběru televize byste se měli držet hodnoty pod 5 ms.

Podporované tunery

Tunery ovlivňují způsoby, jakým TV přijímá signál. Pravděpodobně jste již slyšeli o DVB-T2, který v současnosti jako jediný tuner podporuje pozemní vysílání. Mimo něj existuje ještě DVB-C (pro kabelové vysílání) a DVB-S určený pro satelitní vysílání. S tunery souvisí i kodek, momentálně HEVC neboli H.265.

Integrované vstupy a výstupy

Průvodce, jak si vybrat novou televizi, nemůže opomenout zmínit integrované vstupy a výstupy, tedy podporu pro připojení dalších zařízení. Mezi tato zařízení patří například DVD přehrávače, USB flash disky, externí disky, konzole (PlayStation, Xbox) nebo fotoaparát.

jak si vybrat televizi
Zdroj: Pixabay

Konektory se mohou nacházet na zadní straně televize nebo zboku. Při výběru TV byste tedy měli brát v potaz zařízení, která k ní chcete připojovat a podle toho zvolit přístroj s dostatečným množstvím konektorů a jejich vhodným umístěním.

Pokud například k televizi často připojujete USB kabel nebo flash disk, tak pravděpodobně oceníte USB vstup na boční straně, abyste se nemuseli neustále naklánět za TV. Příklady vstupů a výstupů: HDMI, USB, SCART, VGA, DVI, Audio, LAN a dnes často také bezdrátová technologie BlueTooth.

Výběr nové televize a fenomén Smart TV

Samostatnou kapitolou zůstávají takzvané Smart TV neboli chytré televize. Chytré televize posouvají čas strávený u obrazovky na jinou úroveň. S využitím WiFi nebo LAN připojení totiž stále více smývají hranice mezi televizí a počítačem. Mají své vlastní operační systémy, tím nejrozšířenějším je v současnosti Android TV.

Tip: Srovnání internetových televizí – která je nejlepší?

Smart TV do jisté míry nahrazují multimediální centra, umí se připojit k internetu a přímo z obrazovky surfovat po internetu, sledovat YouTube a další multimediální platformy. Podporují i moderní služby typu Netflix či HBO Go, které za měsíční poplatek distribuují speciální obsah nejrůznějších žánrů.

Za zmínku zde stojí také funkce Hybrid broadcast broadband (HbbTV), umožňující zpětné sledování pořadů. Získáváte s ní totiž přístup do archívu jednotlivých televizí a můžete si tak nerušeně vychutnat i pořady, které jste například kvůli rodinné oslavě nemohli sledovat.

5/5 - (2)

Zkušenosti “Jak a podle čeho vybrat novou televizi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *