Ne vždy je těhotenství bezproblémové od začátku až do konce. Někdy se bohužel objeví samovolný potrat nebo zamlklé těhotenství Jaké mají tyto stavy příčiny? A lze jim předcházet?
Mezi samovolným potratem a zamlklým těhotenství je několik rozdílů. Zatímco v prvním případě se příznaky projeví prakticky okamžitě v podobě krvácení a bolestí, zamlklé těhotenství může dlouho probíhat skrytě.
Samovolný potrat – příznaky
Jako první se zaměříme na samovolný potrat. Jak se pozná?
Krvácení: Může být méně či více výrazné (mnohdy začíná jen jako obyčejné špinění), ale obvykle se objeví velmi brzy poté, co potrat proběhne.
Bolest v dolní části břicha: Jde o poměrně nepříjemné a silné bolesti, jež mohou trvat několik hodin až několik dní.
TIP: Kdy si udělat těhotenský test – jak poznat těhotenství co nejdříve, díky tomu, jak se chová vaše tělo?
Bolestivé kontrakce: Jsou podobné těm při porodu a mohou také naznačovat potrat.
Změny v průběhu těhotenství: Žena může také zaznamenat utlumení nebo úplné vymizení některých těhotenských příznaků, jako je otok prsou a nevolnost.
Je ovšem důležité vědět, že některé z těchto příznaků mohou být způsobeny i jinými faktory, takže bez lékařského vyšetření není možné určit, zda se o probíhající samovolný potrat jedná nebo ne. Vyloučit nebo potvrdit to může jen ultrazvukové vyšetření a krevní testy.
Příčiny samovolného potratu
Samovolný potrat může být způsoben řadou příčin. Ty mohou být fyziologické, i vzniklé působením vnějších faktorů. Mezi ty nejčastější patří:
Genetické problémy
Někdy se může stát, že embryo má již od počátku nějaké genetické abnormality, které znemožňují jeho normální vývoj. Přirozeně tedy doje k samovolnému potratu.
TIP: Jak se chovat na začátku těhotenství? Co dělat a nedělat, abyste si nechtěně neublížila?
Hormonální problémy
Hormonální nerovnováha může ovlivnit schopnost ženy otěhotnět nebo udržet těhotenství. Obvykle bývá odhalena až ve chvíli, kdy je samovolných potratů více za sebou.
Zdravotní problémy jako příčina samovolného potratu
Potíže mohou způsobovat i některé zdravotní stavy, jako je například špatně kompenzovaný diabetes, vysoký krevní tlak nebo infekce.
Abnormality v děloze
Někdy jsou příčiny čistě anatomické a pokud se embryo uhnízdí ve špatné části dělohy, může dojít k samovolnému potratu.
TIP: Menstruace v těhotenství. Je možná? A jak ji spolehlivě rozpoznat od jiných stavů?
Stres a emocionální stres
I tyto faktory mohou negativně ovlivnit těhotenství a zvýšit riziko samovolného potratu. Je tedy důležité, aby byla žena vždy maximálně v klidu.
Bohužel v mnoha případech není možné určit přesnou příčinu samovolného potratu. I tak je vždy vhodné navštívit lékaře.
Zamlklé těhotenství příznaky
Zamlklé těhotenství se od samovolného potratu liší v jednom zásadním bodě: embryo nebo plod sice v děloze odumře, ovšem tělo matky se ho po nějako dobu vůbec nesnaží vypudit. A jaký má tento stav příznaky?
Zpoždění menstruace
Nejčastějším a nejznámějším příznakem těhotenství (a to nejenom toho zamlklého) je zpoždění menstruace.
Návaly horka
Některé ženy mohou pociťovat návaly horka a bojovat se zvýšenou potivostí.
TIP: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky a jak se v nich vyznat. Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o jeho prvních příznacích
Únava
Někdy také ženy pociťují větší únavu než obvykle. Tento stav může trvat několik dní v řadě.
Bolestivost břicha
Objevují se také mírné bolesti v dolní části břicha.
Ne. Je důležité si uvědomit, že každá žena může prožívat tyto příznaky jinak a že leckdy se také nemusí projevovat vůbec žádné. Zamlklé těhotenství se tak často objeví až na ultrazvuku při lékařském vyšetření.
TIP: Co je to prolaktin a jak může ovlivnit plodnost? Vysoká hladina toho hormonu může o obou pohlaví způsobit neplodnost a přispět ke snížení libida
Tento stav může trvat několik týdnů až měsíců (v krajním případě). Poté dojde k samovolnému potratu. Pokud máte obavy o své těhotenství, je důležité navštívit svého lékaře a podstoupit odpovídající vyšetření.
Zamlklé těhotenství příčiny
Obvykle není přesné určit, proč k zamlklému těhotenství došlo. Příčiny však bývají velmi podobné jako u samovolného potratu.
Potrat v raném stádiu
Zamlklé těhotenství může být důsledkem velmi raného potratu, kdy vajíčko sice bylo oplodněno, ale nedošlo k jeho správnému splynutí s děložní stěnou.
Embryonální smrt
Zamlklé těhotenství může být také důsledkem embryonální smrti, kdy plod umírá v raném stádiu těhotenství.
TIP: Endometrióza – co to je, jaké má příznaky a léčba
Zástava vývoje plodu
Zamlklé těhotenství je typické i pro případy, kdy se z neznámých příčin zastaví vývoj plodu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/zamlkle-tehotenstvi.A140403_101702_zdravi_pet, https://www.emimino.cz/encyklopedie/zamlkly-potrat/, https://happybaby.cz/tehotenstvi/zamlkle-tehotenstvi/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.