Nemáte české občanství a potřebujete krátkodobou půjčku, podnikatelský úvěr nebo třeba vyřešit hypotéku? Půjčky pro cizince u nás nabízí spousta bank i nebankovních společností, pojďme si společně projít, pro koho jsou vhodné a jak o půjčku zažádat…
Co musí cizinec pro půjčku splňovat?
Půjčky pro cizince jsou posuzovány velmi individuálně a každá banka či nebankovní společnost má trošku jiné podmínky či pravidla. Obecně ale platí, že o půjčku může žádat cizinec, který má v ČR trvalý nebo přechodný pobyt a může prokázat svůj pravidelný příjem.
Běžně také platí, že cizinec dostane u české banky nebo nebankovní společnosti půjčku maximálně na dobu, na kterou má povolený pobyt v České republice. V případě, že pobyt v ČR vyžaduje také vízum, bude se jednat o další doklad, který bude nezbytné doložit.
Náš tip: Mohou si na Zonky půjčit cizinci? A za jakých podmínek?
Co hraje u půjček pro cizince hlavní roli?
Velmi důležité je, z jaké země cizinec pochází. Nejjednodušší to mají Slováci, pro které platí stejná pravidla jako pro nás. Dále jsou zvýhodněni občané ze států Evropské unie, ve kterých fungují podobné registry jako u nás – poskytovatelé půjček se tak o klientovi mohou dozvědět potřebné informace.
Nejtěžší to mají se získáváním půjček zájemci s trvalým bydlištěm mimo EU, výjimkou jsou pouze občané Ukrajiny. A to nejen z hlediska probíhající války, ale také proto, že velká část ukrajinských občanů zde pracovala dlouho před aktuálním konfliktem.
Půjčky pro cizince s trvalým pobytem
Některé banky pořád ještě akceptují pouze trvalý pobyt v ČR, bez kterého nemáte možnost o půjčku zažádat. Jelikož jsou ale bankovní úvěry mnohem výhodnější než nebankovní půjčky, je dobré vyřízení trvalého pobytu před žádostí o půjčku zvážit.
Půjčky pro cizince s dlouhodobým pobytem
Na dlouhodobý pobyt je většinou z hlediska bank nahlíženo téměř stejně jako na trvalý. Cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR a dostatečným příjmem by tak neměli mít problém bankovní úvěr získat. Stejně jako u vybraných nebankovních společností.
Čtěte také: Malá HyperPůjčka – jak funguje a pro koho je vhodná?
Půjčky pro cizince s přechodným pobytem
Pokud nemáte v Česku trvalý pobyt a můžete se prokázat pouze přechodným pobytem, bude získání půjčky obtížnější. Některé nebankovní společnosti ale půjčky pro cizince s přechodným pobytem nabízejí. Počítejte ale s poměrně vysokým úrokem či RPSN a dejte si pozor také na případné sankce, pokuty či penále.
Co bude cizinec potřebovat k vyřízení půjčky?
Připravte si již zmíněné potvrzení o trvalém či přechodném pobytu a případně samozřejmě také příslušné vízum a platný doklad totožnosti. Kromě těchto dokumentů budete potřebovat také:
- mít aktivní účet v české bance vedený na vaše jméno
- pracovní smlouvu
- potvrzení o pravidelném příjmu (například výpisy z bankovního účtu)
- v některých případech také platební kartu k účtu – Visa nebo Mastercard
- aktivní telefonní číslo pro kontakt
- e-mailovou adresu
Nepřehlédněte: Jak založit účet, aby na něj nemohl exekutor?
Půjčky pro cizince se záznamem v registru
Půjčka pro cizince je sama o sobě pro poskytovatele úvěru poměrně riziková. V případě nesplácení je hůře vymahatelná a cizince může být těžké dohledat.
Pokud máte jako cizinec negativní záznam v registru nebo dokonce exekuci, na půjčku rovnou zapomeňte. V bance nepochodíte a solidní nebankovní společnosti vám také nepůjčí.
Zbývají tedy novodobí lichváři, kteří budou mít neakceptovatelné podmínky, nebo podvodníci, kterým předem zaplatíte za zprostředkování půjčky a už je nikdy neuvidíte – stejně jako své peníze.
Které české banky poskytují půjčky pro cizince?
V současné chvíli má půjčky pro cizince v nabídce většina českých bank, podmínky jsou ale různé. Z těch nejznámějších jsou to například…
- Komerční banka – akceptuje trvalý i dlouhodobý pobyt
- MONETA Money bank – podmínky jsou individuální dle občanství cizince
- Fio banka – podmínky neuvádí
- Air bank – pro cizince s povolením k pobytu na území ČR
Z nebankovních společností pak půjčku pro cizince nabízí například:
…
Máte zkušenost s půjčkou pro cizince? Poraďte našim čtenářům v komentářích níže, na kterou společnost je nejlepší se obrátit …
Zdroje: https://www.srovnejto.cz/pujcky-a-uvery/pujcka-pro-cizince/ a https://financer.com/cz/pujcky/pro-cizince/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.