Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Cukrovka (Diabetes mellitus) nepředstavuje jen problémy s hladinou cukru v krvi. Pokud není optimálně kompenzována, mohou ji doprovázet i různé komplikace. Jednou z nejčastějších jsou různé typy bolesti. Kde se mohou vyskytovat a co si s nimi počít?

Bolest může být u cukrovky způsobena mnoha faktory, nejčastěji za ni však může právě samotný cukr. Ten se kupříkladu váže na cévní systém (především na malé kapiláry), čímž znesnadňuje zásobení tkání kyslíkem. V nich se poté hromadí odpadní produkty (toxiny), jež poškozují nervy. Ty nefungují správně, jejich funkčnost se snižuje a někdy mohou být dokonce napadeny vlastním imunitním systém těla, který si myslí, že jsou pro organismus potenciální hrozbou. Kvůli tomu jsou nenávratně poškozeny a tento stav se odborně nazývá diabetická neuropatie.

Tip: Jak poznat začínající cukrovku?

Brnění rukou a nohou

Když se řekne diabetická neuropatie, vybavíme si obvykle postižení končetin. To se zpočátku projevuje brněním nebo také mravenčením. Mnohdy jde o velmi nepříjemný až bolestivý stav, který však trvá jen krátce. Jindy se jedná o brnění mírné, ovšem téměř celodenní. Postupně se zhoršuje a do několika měsíců až let (podle stavu pacienta) může vést až k závažnému poškození periferních nervů. Ty již nejsou schopny přenášet impulzy v dostatečné míře a bolest tedy mizí.

Brnění může později přejít i v bolest, tehdy hovoříme o fokální neuropatii – a to především tehdy, kdy je nerv nějakým způsobem utlačován nebo jednoduše prochází příliš úzkým prostorem. Jde o tzv. syndrom karpálního tunelu. Zpočátku tato bolest zmizí, pokud ruku trochu procvičíte a zahýbáte s ní, postupně však může tento stav přejít v celkovou slabost (v prstech není možné udržet menší předměty apod.).

Tip: Co je těhotenská cukrovka?

Bolesti nohou

Zpočátku se postižení nervů v této oblasti neprojevuje bolestí, ale snížením citlivosti například na chlad nebo na teplo. Lidé se tedy snadněji popálí (nebo naopak zraní prostřednictvím chladu) a výsledkem bývají špatně se hojící rány.

Později dochází k postižení motorických nervů, což vede k obtížím s udržením rovnováhy a koordinací. Přidává se neobratnost rukou, může se zhroutit nožní klenba apod. Zvyšuje se také citlivost, a to i na jemný dotek. I pouhé přikrytí pokrývkou tak může v noci vyvolat nesnesitelnou bolest.

Typickým příznakem je také štípání a brnění palců u nohou, které se postupně šíří směrem nahoru. Nepříjemný pocit se může změnit až v ostrou a pulsující bolest (opět jde o stav často se dostavující v noci).

U starších mužů (méně u žen) se rovněž někdy rozvíjí tzv. proximální neuropatie (amyotrofie). Během ní je postiženo svalstvo pánevního pletence a stehen a prozradí se bolestí v hýždích a stehnech (zpočátku na jedné straně, později se šíří). Brzy se přidržuje i svalová slabost a postižení lidé tedy mohou pociťovat potíže při vstávání nebo při chůzi do a ze schodů.

Tip: Závislost na cukru – co to je a jak se jí zbavit?

Bolest hlavy

Není-li hladina cukru správně kompenzována, může vést také k bolestem hlavy (především v případě hyperglykémie, hypoglykémie obvykle podobné stavy nevyvolává).

Tip: Jak snížit hladinu cukru v krvi?

Bolesti břicha

Pokud jsou poškozeny nervy, které ovlivňují trávicí trakt, dostavují se nejrůznější potíže. Například při napadení jícnu se neuropatie projeví poruchami polykání a pocitem knedlíku v krku. Ovlivněn však může být i žlučník. Hlavním příznakem je v takovém případě bolest nad pupkem a bolest žaludku na pravé straně břicha, případně i pod žebry. Tato bolest někdy připomíná akutní žlučníkový záchvat nebo koliku. A dostavit se mohou také tyto příznaky:

  • nevolnost,
  • zvracení po jídle
  • a příliš rychle nastupující pocit sytosti.

Nejnepříjemnějším příznakem tohoto druhu neuropatie je noční diabetický průjem. Tehdy dochází k úniku řídké stolice (obvykle v noci) a pacient musí několikrát za noc vstávat na toaletu. Tato forma průjmu je obvykle bezbolestná (nedoprovází ji tedy žádné křeče), ale velmi znesnadňuje léčbu diabetu. Přispívá navíc i k výskytu hypoglykémie a také ke vzniku podvýživy. U některých lidí se však neuropatie však může projevit i zcela opačně – tedy jako zácpa, která se střídá s průjmem.

Bolesti zad

Dalším druhem neuropatie je ta fokální. Hovoříme o ní ve chvíli, kdy jsou najednou postiženy nervy na mnoha místech. Typickým příznakem u ní je dvojité vidění a pokleslá víčka, ovšem dostavují se i potíže s chůzí nebo bolesti ramen a zad. Většinou postihuje pouze jeden nerv, takže o ní hovoříme jako o neasymetrické. Její projevy někdy mohou připomínat mrtvici – to ve chvíli, kdy zasáhne i mimické svaly. Nemocný například trpí svěšením jednoho koutku úst anebo nemůže našpulit rty.

Svědění kůže

Velmi častým problémem u diabetiků je i nepříjemná suchá kůže (a to kdekoliv na těle). Jde o stav spojený s poruchami mikrocirkulace krve. A kde se tato obtíž nejčastěji projevuje? Na poněkud netypickém místě – ploskách nohou. Bohužel právě zde podporuje suchá a popraskaná kůže rozvoj bakteriálních a plísňových infekcí, což vede k dalším problémů. Je proto nutné těmto problémům předcházet použitím účinných změkčovadel (s výběrem vhodných výrobků by měl pomoci lékař).

Přidat se může i svědění kůže. Dokud je lokální, pak bývá zaviněno suchostí a stačí ho korigovat výše zmíněným způsobem. Jestliže však postihuje celé tělo, pak může jít o příznak pokročilé diabetické nefropatie (tedy poškození ledvin). Nesprávné fungování ledvin poté vede k urémii (vysoké hladině močoviny v krvi), na kterou tělo reaguje právě svěděním.

Tip: Svědění a pálení chodidel – příčina, prevence a léčba

Zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/kdyz-cukrovka-boli-360811, https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/varovne-signaly-ktere-mohou-upozornit-na-pocinajici-cukrovku-187450

4.6/5 - (5)

Zkušenosti “Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *