Čím nahradit prášek do pečiva v různých typech receptů

Prášek do pečiva, lidově „prdopeč“, je běžnou součástí mnoha sladkých receptů a mnozí si bez něj pečení nedokážou představit. Přesto v dobách, kdy ještě neexistoval, uměly hospodyňky také napéct nadýchané a křehké moučníky. Navíc v poslední době se často diskutuje o jeho neblahém vlivu na zdraví díky fosfátům, které obsahuje. Čím tedy nahradit prášek do pečiva, aby nedošlo k narušení přípravy receptu?

Proč je vhodné nahrazovat prášek do pečiva?

Jedním z vážných důvodů, proč jej nahradit zdravější variantou, je časté pálení žáhy nebo i mírná pachuť, kterou zanechává v upečeném těstě. Mnohé maminky se také zdráhají dávat pečivo s ním dětem.

Nejčastější příčinou, proč hledáte jeho náhražku, však je, že jej prostě zapomenete koupit. Ať máte jakýkoli důvod, proč ho nepoužít, vězte, že náhrady existují a jsou i plnohodnotné.

TIP: Jak uvařit květák, aby nebyl rozvařený, získal skvělou chuť a zbavil se svého nepříjemného aroma

Vinný kámen jako náhrada prášku do pečiva

Kypřící prášek funguje v těstě jako kypřidlo díky uvolňování oxidu uhličitého. Ten vzniká reakcí sody a kyselé složky, což v klasickém prášku do pečiva bývají fosfáty. V prášku do pečiva s vinným kamenem je touto kyselou složkou právě vinný kámen. Do těsta ho použijte asi o 10 % víc, než běžného prášku do pečiva, řiďte se návodem na obalu. Jeho nevýhodou je rychlá reakce, po zamíchání těsto musí co nejdříve do trouby. Používejte ho spíše do litých těst na perníky, bublaniny a podobně.

Jak vzniká vinný kámen?

V zásadě jde o odpad při výrobě vína a je to vlastně sůl kyseliny vinné. Na rozdíl od fosfátů je zcela neškodný a navíc bez nepříjemné pachuti.

Jedlá soda jako náhrada

Soda bicarbona má v domácnosti mnohé využití. Na pečení ji používáme nejčastěji do perníkových těst, ale můžete ji využít i v jiných. Je silnější než pečící prášek, na ½ kg mouky stačí 1 čajová lžička. Do těsta přidejte okyselující složku, aby mohla soda reagovat. V perníčkách to bývá med, ale lze využít citrónovou šťávu nebo bílý ocet. Stačí 1-2 lžičky.

TIP: Jak se vaří čočka? Které druhy namáčet a jak dlouho vařit? Přestaňte dělat triviální chyby a naučte se správný postup

Sodovka (voda sycená kysličníkem uhličitým)

Dříve se využívala hlavně do těst na knedlíky, ale bublinky oxidu uhličitého nakypří i jakékoli lité těsto. Co nejvíce nasycenou vodu použijte místo tekutiny v receptu. Lze využít i silně sycenou limonádu, kde však počítejte s její sladkostí a snižte obsah cukru v receptu. Limonádové řezy bývaly hitem nedělních moučníků.

Amonium nahradí kypřicí prášek

Říká se mu také cukrářské droždí, dříve i jelení sůl. To proto, že se amonium dělalo z kůží, kopyt a rohů zvířat. Nyní se vyrábí sublimací síranu amonného s uhličitanem vápenatým. Bílý prášek zapáchá po čpavku a používá se hlavně do nízkých pevných těst, jako na perníčky, linecké, sušenkové. Ve vyšších (litých nebo třených) těstech způsobuje nepravidelné velké póry a těsto bývá cítit čpavkem.

Do těsta se přidává rozmíchané v tekutině nebo rozválené válečkem a prosáté s moukou. Větší krystaly by dělaly větší póry a povrch pečiva by nebyl hladký. Na ½ kg mouky použijte 5 g amonia. Je nutné uchovávat jej ve vzduchotěsné dóze, protože se působením vlhkosti a kyslíku rozkládá. Koupíte jej v drogériích nebo v cukrářských potřebách, ale není to zrovna náhrada, kterou máte doma, pokud amonium běžně nepoužíváte.

TIP: Jak správně zamrazit vývar (masový, zeleninový, houbový)? Zachovejte jeho unikátní vůni i chuť

Vejce nahradí prášek do pečiva

Našlehaná vejce, ať celá, nebo odděleně vyšlehané žloutky a bílky, bývala nejčastějším kypřidlem našich babiček. I dnes jsou hlavně třená těsta jen s použitím vajec ta nejlepší. Žloutky nakypří i těsta lineckého typu. Pokud chceme zvětšit objem našlehaných bílků, na každý přidáme lžíci opravdu ledové vody, žloutkovou hmotu naopak nastavíme lžící horké vody na 1 žloutek.

Jak použít škrob místo prášku do pečiva?

Sušenková a linecká těsta budou křehčí, nahradíme-li část mouky kukuřičným nebo i bramborovým škrobem, přibližně čtvrtinu. Pokud použijete pudinkový prášek, počítejte s jeho příchutí.

Alkohol těsto také nakypří

Lze použít jako kypřidlo do všech těst. Jako náhrada za 1 prášek do pečiva stačí 3 až 4 lžíce rumu nebo jiného alkoholu. Najdete však i recepty s pivem nebo vínem, například štrúdl z pivního těsta je velmi známý, nebo vinné cukroví.

TIP: Recept na pravé italské gnocchi. Stačí tyto 4 základní suroviny a vše zvládnete hravě i doma

Ořechy těsto odlehčí

Těsto přímo nenakypří, ale pomohou k jeho odlehčení spolu s našlehanými vejci, v těstech lineckého tipu v kombinaci se žloutky.

Na závěr jeden recept z babiččiny kuchařky:

Čokoládové půlměsíčky

Ingredience:

Na těsto:

  • 250 g másla nebo tuku na pečení
  • 250 g cukru krupice
  • 250 g hrubé mouky
  • 5 velkých vajec
  • 150 g čokolády na vaření
  • 1 lžíce kakaa
  • máslo a hrubá mouka na vysypání plechu

Na polevu:

  • 250 g cukru moučka
  • 1 čerstvý bílek
  • 1 lžíce horké vody
  • rum a rumová tresť dle potřeby

TIP: Jak jíst granátové jablko? Naučte se vše správně, abyste nepřišli o spoustu šťávy, vitamínů a chuti

Postup:

  1. Zapněte troubu na 175 °C. Vyšší plech vymažte máslem a vysypejte hrubou moukou.
  2. Žloutky oddělte od bílků. Čokoládu dejte s kouskem másla rozehřát ve vodní lázni.
  3. Mouku prosijte s kakaem.
  4. Bílky vyšlehejte do tuhého sněhu a zašlehejte do nich třetinu cukru.
  5. Zbývající cukr a máslo utřete do bílé pěny, postupně zatřete žloutky jeden po druhém.
  6. Po lžících přimíchejte vychladlou čokoládu.
  7. Nyní začněte zapracovávat sníh střídavě s moukou, poslední sníh už je s těstem lehce obracejte.
  8. Těsto přendejte na plech a stejnoměrně rozetřete. Pečte, až je po vytažení špejle suchá.
  9. Těsto nechte trochu vychladnout a zatím připravte polevu.
  10. Do misky prosijte moučkový cukr, přidejte bílek a začněte třít. Po trochách přidejte nejprve horkou vodu, pak pár kapek tresti a nakonec rum, až vymícháte hladkou polevu, která půjde roztírat.
  11. Na ještě teplé těsto ji rozetřete a nechte zaschnout. Opatrně zkoušejte u kraje nehtem, jakmile je poleva téměř zaschlá a nehet zaboříte jen po troše úsilí, začněte vykrajovat půlměsíčky.
  12. Vezměte si kulaté vykrajovátko a v roku plechu vykrojte kolečko. Odložte ho stranou. Nyní postupujte formičkou stále vzhůru a vykrajujte půlměsíčky. Vykrojený kousek vždy vytlačte prsty směrem vzhůru a vyndejte, tak zabráníte znečištění polevy drobky. Další pruh opět začněte kolečkem. Při správném postupu není téměř žádný odpad. Plát můžete samozřejmě také jednodušeji nakrájet kostičky nebo obdélníčky.
  13. Tresť se do polevy přidává kvůli přetrvávající vůni po rumu, protože samotný rum brzy vyprchá.
  14. Místo rumu můžete použít šťávu z půl citrónu.
  15. Půlměsíčky uchovávejte v chladu a v uzavřené krabici v jedné vrstvě. Vydrží 14 dní i déle (když je ubráníte).

Zdroj: https://www.domacivareni.cz/cim-nahradit-kyprici-prasek/, https://magazin.recepty.cz/clanky/co-je-lepsi-kyprici-prasek-nebo-jedla-soda-59.html, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/cim-nahradit-prasek-do-peciva/, https://www.vitalia.cz/clanky/kyprici-prasek-nahradi-slehana-vejce-alkohol-i-mlete-orechy/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *