Chladné dny přišly letos velice rychle a bez varování. A vůbec se neohlížejí na to, jak závratnou rychlostí narůstají ceny topení. Úsměv na tváři nám navíc nevykouzlili ani meteorologové s předpovědí chladné a tuhé zimy. Pokud i vás ze sna budí zvyšující se náklady, pojďte se s námi mrknout na 15 tipů, jak ušetřit za topení ve vaší domácnosti.
1. Zateplení a utěsnění je základ
Určitě vám nemusíme připomínat, kolik vás stojí každý přírůstek na domácím teploměru. A právě proto je nezbytné teplo v místnosti efektivně udržet. Pokud zrovna nemáte dostatek prostředků na zateplení domu či výměnu oken, vsaďte alespoň na klasické těsnění. Koupíte jej za pár korun, instalace je velice snadná a dokonalé utěsnění všech skulinek a mezer vám během topné sezóny dokáže ušetřit i tisíce korun.
2. Topte správně a na správnou teplotu
Vzhledem k cenám energií a veškerých typů paliv, jsou nejspíše pryč doby, kdy jsme si doma i v zimě posedávali k kraťasech. Ideální teplotou pro náš organismus navíc určitě nejsou hodnoty atakující třicítku, naopak teplota v bytě okolo 20 – 22° C je považována za nejzdravější. Při vyšších domácích teplotách dochází k podráždění sliznic a dýchacího ústrojí a bacily k nám pak mají dveře dokořán.
Nejlepším pomocníkem pro regulaci teploty je samozřejmě kvalitní termostat. Ten vám nastavenou teplotu pomůže uhlídat i během noci, kdy můžete teplotu ještě o něco snížit. Pokud trávíte část dne v práci, topení nevypínejte, ale snižte teplotu na 17° C. Kompletní zahřívání topné soustavy a vychladlé domácnosti by spotřebovalo mnohem více energie než stabilní udržování teploty.
3. Větrejte krátce a intenzivně
I v zimě je potřeba několikrát denně vyvětrat. Zapomeňte ale na zdlouhavé větrání úzkou větračkou či pootevřeným oknem. Okno otevřete dokořán a to ideálně na dobu 4 minut. Během nich se vzduch v místnosti stihne vyměnit, ale zároveň nedojde k citelným tepelným ztrátám. Takto tedy můžete s klidným svědomím vyvětrat několikrát za den.
4. Vsaďte na závěsy
Také závěsy patří k účinné tepelné izolaci. Ideální jsou pevné nepropustné závěsy, které vám zejména během noci poskytnou potřebnou ochranu před chladem. Přes den je zase naopak nezapomeňte roztáhnout, abyste do bytu mohli pustit hřejivé sluneční paprsky. Během slunečného odpoledne zapomeňte na rolety, žaluzie i záclony a nachytejte si pár stupňů zdarma.
5. Pravidelně odvzdušňujte topení
Zavzdušněné topení totiž topí velice neefektivně a nevyužívá k ohřevu celou svou kapacitu. Vzduchové bubliny v radiátoru poznáte jednoduše, topení se nedokáže nahřát na běžnou teplotu nebo je jedna jeho část studená. Zavdušnění je také doprovázeno nepříjemnými zvuky bublání či šplouchání v radiátoru.
6. Vyzkoušejte hliníkovou fólii
Část tepla z radiátoru bohužel pohlcují i naše zdi. Zejména tedy ty cihlové či panelové. Ideální je tedy přímo za radiátor umístit speciální hliníkovou fólii, která teplo nepohlcuje a odráží jej zpět do místnosti.
7. Nezakrývejte topení
Radiátory jedou jako o život a stále nemáte doma dostatečně teplo? Zkontrolujte, zda teplému vzduchu nestojí nic v cestě. Klasickým příkladem je prádlo schnoucí na radiátoru či přímo vedle něj. Pozor si dejte ovšem i na správné rozmístění nábytku, tak ať radiátory nezakrývá ani kousek sedačky a zapomeňte i na radiátorové kryty. Ty sice nevzhledné staré topení hezky schovají, spolu s ním vás ale připraví o spoustu tepla.
8. Udržujte topení v čistotě
Možná se to bude zdát jako maličkost, ale i nános prachu na radiátoru dokáže pohltit spoustu tepla. Topení tedy pravidelně oprašujte či otírejte a udržujte bez prachu. Ten se navíc nebude v místnosti vířit a způsobovat časté alergické reakce.
9. Teple se oblékněte
Jedná se sice o obecně známou poučku, ale proč si ji nepřipomenout. Pokud chcete ušetřit na topení, teple se oblékněte. Odložte letní šatník a oblékněte si pletený rolák a na nohy nahoďte teplé bačkory – chlad od nohou se totiž umí rychle rozšířit do celého těla. Přesto je vám stále zima? Zacvičte si. Tělo se díky aktivitě rychle zahřeje a vy navíc uděláte něco pro své zdraví.
10. Vylaďte svůj domov do hřejivého kabátu
Vyměňte chladné odstíny šedé a modré za hřejivé barvičky. Oranžová, žlutá, hnědá či červená jsou v kurzu a navíc vám teple laděná místnost přidá pocitově až 2° C. A nemusíte se hned pouštět do malování, často pomůže i několik výraznějších doplňků, obrazy či koberec.
11. Srovnávejte ceny vytápění
Pro vytápění určitě neplatí jednou a dost. Tedy vybrat způsob vytápění, ideálního dodavatele energií či paliv a u toho zůstat po celý život. Trendy se mění a ceny také. Jednoduše tedy buďte v obraze, sledujte novinky ze světa vytápění a alespoň jednou ročně si porovnejte své stávající ceny s nabídkami konkurence.
12. Zvlhčujte vzduch v místnosti
Přestože se zvlhčovače jednu dobu příliš nedoporučovaly kvůli plísním a vlhkosti v bytě, udržovat ideální stav vlhkosti má ale své velké výhody. A to nejen při respiračních potížích a nemocech. Vlhčí vzduch totiž mnohem efektivněji přenáší teplo od radiátoru a navozuje pocitově vyšší teplotu.
13. Pošlete teplo k zemi
Jak asi všichni víme, teplo stoupá neustále vzhůru. Zkuste si někdy ve vyhřáté místnosti sáhnout ke stropu a zjistíte, že je zde teplota o několik stupňů vyšší. Jak ale dostat teplo níže? Ideálním řešením jsou stropní větráky. Většina z nich je totiž vhodna nejen k letnímu ochlazení, zpětný chod větráků nažene teplý vzduch k zemi a postará se tak o jeho dokonalou cirkulaci.
14. Zaizolujte nevyužité trubky
V panelácích a bytovkách to příliš aktuální téma není, pro majitele rodinných domů však ano. Nezapomeňte tedy pořádně zaizolovat veškeré trubky, které vedou přes chladné místnosti či sklepy a vytápění není jejich účelem. Zbytečně tak nebude docházet ke schlazení teplé vody, která přes ně k radiátorům proudí. A zároveň se celá soustava rychleji nahřeje.
15. Pravidelně servisujte kotle i topnou soustavu
Ať už topíte pevnými palivy nebo jste vsadili na plyn, každé zařízení si zaslouží pravidelný servis. A to z rukou profesionálů. Často můžete mít takovou péči jako bonus ke své smlouvě o dodávkách energií, ale i pokud tomu tak není, nebojte se do těchto služeb investovat. Správné vyčištění kotle, kontrola spalinových cest a dalších příslušenství vám totiž za topnou sezónu pomůže citelně ušetřit.
Zdroje:
- https://www.elektrina.cz/
- https://www.finance.cz/498872-levne-topeni/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.