Zřízení vlastního živnostenského oprávnění je prostředek k zajištění větší volnosti v práci i přivýdělku k hlavnímu zaměstnání. U některých pracovních pozic se pak bez něj dokonce neobejdete. Ať už o podnikání přemýšlíte z jakéhokoli důvodu, tak vám jistě přijde vhod náš průvodce, jak začít podnikat spolu s tipy na oblasti uplatnění.
V čem začít podnikat
Základem všeho je nápad a chuť či motivace něco dokázat. Dokázat se prosadit díky vlastním dovednostem nebo znalostem a umět se prvotřídně postarat o své zákazníky. Odpověď na otázku, v čem začít podnikat tedy zní: podnikejte v tom, co vás baví, dobře znáte a v čem vynikáte.
Baví vás vařit? Proč neuvažovat o otevření vlastní restaurace? Zajímáte se o módu? Založte si eshop nebo začněte psát online magazín. Trávíte spoustu času na sociálních sítích? Co takhle nabídnout své služby firmách, které mají zájem o svou propagaci na Facebooku či Instagramu.
Určitě přijdete na něco, v čem jste lepší než většina přátel nebo známých ve vašem okolí. Nemusí se přímo jednat o nějakou dovednost nebo vzdělání. Stejně úspěšně se můžete naučit prodat i své charakterové přednosti. Jste organizovaní a dbáte na dodržování termínů? Mnoho podnikatelů shání virtuální asistentku, která mu pomůže s administrativou i koordinací kalendáře. Zkuste se zkrátka zamyslet nad sebou samými a vyzdvihnout své klady.
S čím začít podnikat
Ve chvíli, kdy už máte jasno, v čem chcete podnikat, přichází na řadu plán. Konkrétně podnikatelský plán, v němž byste měli popsat služby nebo produkty, které budete svým zákazníkům nabízet a finanční rozvahu. Snažte se klást důraz na svou přidanou hodnotu, v čem budete lepší než ostatní? Proč by si měl zákazník vybrat právě vás? Jak můžete svým zákazníkům pomoct? Zkrátka se snažte vystihnout to, čím se odlišíte.
Vymezte si skupinu zákazníků, které chcete oslovit a zaměřte se na ně při plánování své cenové nabídky, možností propagace, přípravy webu, vizitek a dalších propagačních materiálů. Můžete se inspirovat u konkurence, sledovat, jak a kde komunikuje se svými klienty a snažit se vypozorovat, v čem můžete být lepší.
Obory podnikání
Obory podnikání lze v zásadě rozdělit do dvou větví – online a offline, přičemž se obě mohou prolínat. Vše záleží na tom, v čem se rozhodnete začít podnikat a povaze služeb, které nabídnete. Služby samy o sobě určí, zda se bude jednat o volnou, řemeslnou, vázanou nebo koncesovanou živnost.
Postup, jak začít podnikat, se u každé z nich trochu liší. Nejjednodušší je založení volné živnosti, k jejímuž provozování nepotřebujete žádné specifické vzdělání ani kapitál. Jedinými podmínkami je dosažení osmnáctého roku, tedy plnoletosti, a trestní bezúhonnost. Seznam všech volných živností najdete na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Řemeslná činnost již vyžaduje doklad odborné způsobilosti. Nemůžete například dělat truhláře, aniž byste měli vystudovaný daný učební obor nebo absolvovanou rekvalifikaci. To stejné platí i u vázaných živností, kam patří kupříkladu stavební činnost, a u koncesovaných živností, jako jsou pohřební služby.
Jak začít podnikat a co byste měli promyslet
Dalším bodem tipů, jak začít podnikat, je promyšlení právní formy. Opět si můžete vybírat mezi dvěma možnostmi a to fyzickou a právnickou osobou. Fyzická osoba je jednodušší na založení i vedení účetnictví. Můžete si totiž sami zvolit, zda budete vést podvojné účetnictví (příjmy x výdaje), nebo daně počítat procentuálně. Při této formě podnikání se řídíte živnostenským zákonem a ručíte vlastním majetkem.
Druhou variantou je právnická osoba, například společnost s ručením omezením (s.r.o.) nebo akciová společnost (a.s.). V tomto případě nepodnikáte přímo pod svým jménem a neručíte vlastním majetkem, nýbrž majetkem firmy. Přesto si v první řadě musíte zřídit živnostenské oprávnění a vaše jméno figuruje v rejstříku živnostníků.
Tip: Co je datová schránka a jak ji založit? Od kdy a pro koho je povinná?
Jako fyzická osoba máte povinnost vést (podvojné) účetnictví a zapsat se do obchodního rejstříku, s čímž je vázán poplatek. Právně se v tomto případě řídíte obchodním zákoníkem.
Mimo rozhodnutí mezi fyzickou a právnickou osobou byste tedy měli zvážit systém vedení účetnictví. Pokud se váš obor podnikání (například copywriting) nepojí s žádnými pravidelnými výdaji, tak pro vás bude pravděpodobně vhodnější je počítat procentuálně. V opačném případě, pokud je k výkonu vaší činnosti zapotřebí nákup materiálu, je na místě klasické podvojné účetnictví.
Jak se stát OSVČ a založit s.r.o.
Ve chvíli, kdy máte vše připraveno a promyšleno, přichází na řadu opatření živnostenského oprávnění. Postup je stejný u hlavní i vedlejší činnosti. Hlavní činnost se vás týká v případě, kdy je podnikání jediným zdrojem vašich příjmů. Vedlejší pokud jste student nebo jste současně zaměstnanci nějaké firmy.
K opatření živnostenského oprávnění budete muset vyplnit jednotný registrační formulář, který lze opět nalézt na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu a doručit jej na nejbližší živnostenský úřad. Pokud si s vyplněním nejste jisti, můžete ho s pomocí úředníka rovněž vyplnit až na místě.
Mimo jednotný registrační formulář budete potřebovat také občanský průkaz, 1 000 Kč na zaplacení poplatku a v případě, že studujete potvrzení o studiu. Výpis z trestního rejstříku si úřad opatří sám.
Dalším bodem postupu, jak začít podnikat, je přihlášení na související úřady. K tomu by měl stačit zmíněný formulář, můžete je ovšem navštívit i samostatně. Konkrétně se jedná o finanční úřad, pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.
Pokud si chcete založit společnost s ručením omezením, tak se mimo zmíněného nevyhnete volbě názvu, shánění sídla společnosti, popisu předmětu podnikání, sepsání seznamu společníků, jmenování jednatele, vložení základního kapitálu a registraci k DPH.
Povinnosti spojené s podnikáním
Podnikání se mnohým může zdát jako procházka růžovým sadem. Opak je ovšem pravdou. Úspěšné podnikání je spojeno s hodinami strávenými administrativou, sháněním zakázek, stresem a neustálým zlepšováním sebe sama. Co vše budete muset jako podnikatel dělat?
Pokud budete pracovat s hotovostí, například provozovat restauraci, tak se na vás vztahuje povinnost zřízení EET pokladen. Ty si musíte zajistit ještě před započetím činnosti, respektive přijetím první platby.
Dalším bodem je účetnictví. Připravte se na vystavování a schraňování přijatých i vydaných faktur, stejně jako na výpočet daní a odevzdávání daňového přiznání. Daňové přiznání se podává jednou za rok a následně se platí daň. Budete muset rovněž podat přehled příjmů na VZP a OSSZ, též jednou za rok.
S tím souvisí i povinnost platit zdravotní a sociální pojištění. Platí se od prvního roku podnikání s výjimkou vedlejší činnosti a studentů. U vedlejší činnosti jej platíte podle výše svých příjmů. Jinak první rok odvádíte 2 544 Kč měsíčně OSSZ a 2 352 Kč VZP (aktuální pro rok 2020). Tato částka se pak navyšuje podle reálné výše příjmů, tedy na základě daňového přiznání a zmíněných přehledů.
Jak začít s podnikáním jako student
Předchozí odstavce průvodce, jak začít podnikat, již zmínily osvobození studentů od platby sociálního a zdravotního pojištění. Začátek podnikání je tak bezpochyby výhodné naplánovat na studijní léta. Postup na zřízení živnostenského oprávnění je přitom stejný, pro studenty i nestudující.
Podnikání je však přesto nutné nahlásit na všechny příslušné úřady (případně přes jednotný registrační formulář) a platí také povinnosti podávat přehledy i daňové přiznání. V rámci přiznání můžete jako student uplatnit studentskou slevu, stejně jako slevu na poplatníka.
Studentské výhody můžete čerpat až do dosažení 26 let, potom se vaše podnikání automaticky stává hlavní výdělečnou činnost – pokud nenastoupíte do zaměstnání.
Jak začít podnikat při zaměstnání
Pokud vás zajímá, jak začít podnikat při zaměstnání, tak se vás týká zmíněná vedlejší výdělečná činnost. Přesto, že za vás sociální a zdravotní pojištění i daně odvádí zaměstnavatel, se výše uvedeným povinnostem nevyhnete. Zpravidla se však s vedlejší činností pojí nižší zálohy.
Než se rozhodnete podnikat, rozhodně zvažte své časové možnosti. Pokud pracujete na plný úvazek, bude pravděpodobně velmi těžké věnovat plný elán do vlastního byznysu. Podnikání na vedlejší činnost tedy vyžaduje um efektivně rozplánovat všechny každodenní úkoly.
Současně byste si měli pohlídat, zda s vámi váš zaměstnavatel nepodepsal konkurenční doložku, která se týká podnikání ve stejném segmentu. V případě, že konkurenční doložku podepsanou nemáte a smlouva vlastní podnikání nezakazuje, tak by vám v jeho započetí nemělo nic bránit.
V čem podnikat bez kapitálu
Existuje řada oborů, ve kterých můžete začít podnikat. Mnoho z nich přitom nevyžaduje žádný počáteční kapitál a vystačíte si tak s časovou investicí. Mezi tyto obory podnikání patří:
- grafické práce,
- správa sociálních sítí,
- tvorba digitálních produktů (podcasty, ebooky, …),
- prodej výrobků a oblečení,
- fotografování a prodej fotografií,
- formátování dokumentů,
- korektury textů,
- překlady textů,
- programování,
- psaní recenzí,
- online průzkumy,
- blogování.
A mnoho dalšího. Inspirace k podnikání je na internetu i mimo internet plno. Stačí, když se zaměříte na to, čím můžete svému okolí přispět, vytvoříte si rozvahu a nebudete se bát nabídnout své služby.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.