Pokud začne váš zvířecí mazlíček trpět průjmem, nemusí se jednat jen o dietní chybu. Faktorů, které tento stav způsobují, totiž může být více. Co tedy nejčastěji způsobuje průjem u psa?
Pokud se průjmy u vašeho psa objevují pravidelně, určitě se vyplatí zamyslet nad tím, čím by to mohlo být způsobeno. Níže najdete seznam nejčastějších příčin.
Špatná strava
Nekvalitní krmivo nebo příliš rychlá změna stravy může dráždit trávicí systém psa a způsobit průjem. Problémem mohou být i příliš rychlé přechody mezi různými druhy jinak kvalitního krmiva.
Infekce je také nebezpečná
Psí průjem může být také způsoben infekcemi, jako jsou virové nebo bakteriální infekce. Častou příčinou průjmu u psů je například virová gastroenteritida. Pokud máte podezření na tuto příčinu, určitě kontaktujte veterináře.
TIP: Jak ochladit psa? Pozor na teplotní šok. Tyto tipy mohou vašemu mazlíčkovi zachránit život.
Parazité u psů
Parazité mohou u psů způsobit poškození střevního traktu a vést k průjmu. Nejčastějšími parazity způsobujícími průjem u psů jsou parvoviróza a kokcidióza.
Nadměrné krmení a podávání pamlsků
Přebytek potravy, nadměrný přísun pamlsky nebo přístup k lidskému jídlu mohou psí trávicí systém pořádně podráždit a následně také vést k průjmu. Snažte se tedy těchto dietních chyb vyvarovat.
Stres a úzkost
Psi mohou mít průjem jako reakci na stresové situace, jako je například přesun do nového domova, změna rutiny nebo strach z veterináře.
Pokud má váš pes průjem a ten přetrvává déle než 24 hodin, případně bývá doprovázen dalšími příznaky (například zvracením, horečkou, únavou), měli byste se obrátit na veterináře.
TIP: Cukrovka u psa – může ji mít? Jak ji poznat a co dělat? Podívejte se na podrobný návod, který tohle všechno mapuje.
Zánět trávicího traktu
Zánět sliznice trávicího traktu, nazývaný gastroenteritida, může také u psa způsobit průjem. Tato podmínka může být způsobena infekcí, alergií na potraviny, autoimunitními chorobami nebo stresovými faktory.
Otravy jsou také možnou příčinou
Psi mohou trpět průjmem po pozření jedovatých látek nebo potravin, které jsou pro ně toxické. Mezi běžné jedovaté látky pro psy patří čokoláda, léky, některé rostliny nebo chemikálie.
TIP: Jak často odčervovat kočku, psa a další domácí zvířata. Podle toho praktického návodu to zvládnete i vy.
Určitě nejde o banalitu. Průjem u psa může být příznakem vážnějších zdravotních problémů, jako jsou například zánětlivá střevní onemocnění, alergie, nádory, otravy nebo endokrinní poruchy. Pokud průjem přetrvává, je velmi úporný nebo je spojen s dalšími příznaky, je nezbytné vyhledat veterinární pomoc pro správnou diagnózu a léčbu.
Průjem u psa – první pomoc
Během prvních 12 až 24 hodin po vzniku průjmu nechte psa hladovět. Tím střevům poskytnete čas na zotavení. Vodu však musí mít pes stále dostupnou. Po období hladovky přejděte na lehkou stravu, která je snadno stravitelná. Může jít například o vařené kuřecí nebo krůtí maso s vařenou rýží nebo dušenou zeleninou (například mrkev). Tato strava by měla být podávána ve velmi malých porcích a postupně navyšována, jakmile se pes začne cítit lépe.
TIP: Jak rozeznat nutrii a ondatru? A která z nich je nebezpečná? Vyznejte se v těchto podobných zvířátkách jednou provždy.
V době, kdy pes trpí průjmem, je důležité mu nedovolit, aby se přejedl. Malé, časté porce jsou lepší než jedno velké jídlo. Pokud se problém s průjmem opakuje nebo pokračuje déle než 48 hodin, můžete zvážit zvláštní stravu určenou pro léčbu průjmu, kterou lze zakoupit u veterináře. Tyto diety jsou navrženy tak, aby minimalizovaly podráždění střev a přitom vašemu mazlíčkovi poskytovaly vyváženou výživu.
Dbejte také na to, aby váš pes dostatečně pil. Nabídněte mu čistou čerstvou vodu a pokud má problém s přijímáním tekutin zkuste mu nabídnout vodu v menších množstvích nebo zkuste speciální elektrolytové roztoky dostupné u veterináře.
Zdroj: https://www.mixano.cz/kdyz-ma-pes-prujem-prvni-pomoc-a-jak-mu-priste-predejit, https://pethome.cz/cs/blog/post/jak-zastavit-prujem-u-psa-lecba-prujmu, https://www.happydog.cz/cs/poradna-happy-dog/poradna-clanek/prujem-u-psa-jak-ho-zastavit-a-co-vse-byste-meli-vedet
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.