Někdy může pobyt na toaletě být nejenom ulevující činností, ale i významným varováním. Například zelená stolice dokáže značně vyděsit. Ne vždy jde však o nebezpečný stav. Kdy se tedy na tento problém soustředit, a kdy se jedná o neškodný stav?
Zelená stolice u lidí může být způsobena různými faktory a většinou není příznakem vážného onemocnění. Některé z možných příčin zelené stolice najdete vyjmenovány zde.
Kdy může být stolice zelená
Existuje 5 různých důvodů, kvůli nimž může být zabarvení stolice nezvyklé.
Konzumace potravin obsahujících chlorofyl může barvit stolici do zelených odstínů. Tuto živinu najdete zejména v těchto druzích:
Zelená listová zelenina: špenát, řeřicha, kadeřávek, mangold, zelí a salátové listy
Bylinky: petržel, bazalka, máta, koriandr a šalvěj
Mikrořasy, jako jsou chlorella a spirulina.
Těmito potravinami můžete snadno zvýšit příjem chlorofylu ve své stravě. Chlorofyl má mnoho zdravotních výhod (ve hře je například například podpora zdravého zažívacího systému a detoxikace těla).
TIP: Projímavé potraviny, které vám pomohou při zácpě
Tuto látku obsahuje především listová zelenina, špenát a řasa spirulina.
Konzumace potravin obsahujících velké množství umělých barviv
Některá potravinová barviva, jako například tartrazin nebo brilliant blue, mohou způsobit, že vaše stolice zezelená. Nejde však rovněž o nic nebezpečného.
Příliš rychlé trávení
Tento problém způsobí, že potrava projde střevy příliš rychle. Tím se střevní bakterie nemají čas zpracovat barvivo z potravy, což může vést k zelené stolici. Pokud se tedy u vás zelená stolice vyskytuje v kombinaci s průjmem, je třeba ho zaléčit.
Bakteriální infekce střev
Nejrozšířenější bývá v tomto případě infikování salmonelou nebo bakteriemi E. Coli. Oba tyto patogeny mohou způsobit zelenou stolici.
Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří horečka, průjem, bolest břicha, nauzea, zvracení a malátnost. Některé osoby mohou mít při postižení salmonelózou jen mírné příznaky, zatímco jiní musí kvůli jejich závažnosti vyžadovat hospitalizaci. Pokud máte některé z výše uvedených příznaků, mohlo by se jednat o salmonelu. Proto doporučujeme se vždy poradit s lékařem.
Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří horečka, průjem, bolest břicha, nauzea, zvracení a malátnost. Některé osoby mohou mít při postižení salmonelózou jen mírné příznaky, zatímco jiní lidé musí kvůli jejich závažnosti vyžadovat hospitalizaci. Pokud máte některé z výše uvedených příznaků, mohlo by se jednat o salmonelu. Proto doporučujeme se vždy poradit s lékařem.
TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky?
Nadměrná konzumace železa
Železo můžete do jídelníčku zařazovat buď v běžných potravinách nebo jako doplněk stravy. Pokud ho však přijímáte příliš, může to vést k zelené stolici.
Zelená stolice u dětí
Tento problém se může objevit i u plně kojených dětí. Souvisí s tím, že dítě přijímá příliš mnoho tzv. předního mléka. To ve střevech kvasí a může způsobit zelené zabarvení stolice. Pokud tento problém přetrvává, poraďte se s pediatrem.
TIP: Tipy, jak rychle a efektivně zhubnout nejen břicho Vyzkoušejte ověřený postup pro rychlé tvarování problematických partií
Mateřské mléko obsahuje především bílkoviny (včetně imunoglobulinů, které posilují imunitní systém dítěte), sacharidy (hlavním sacharidem v mateřském mléce je laktóza), tuky (obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro vývoj mozku a zraku), minerály (železo, vápník, zinek a další) a vitaminy (A, C, D, E, které jsou důležité pro růst a vývoj dítěte).
Co ještě vědět
Pokud je zelená stolice spojena s jinými příznaky, jako jsou průjem, bolest břicha nebo zvracení, je vždy vhodné navštívit lékaře. Jedině ten může rozpoznat závažné onemocnění a v případě potřeby nasadit léčbu.
Zdroj: https://www.svetplodu.cz/clanek/234/zelezo-v-potravinach/, https://www.blendea.cz/zelezo-v-potravinach/, https://zdravi.euro.cz/clanky/zelena-stolice-u-kojence/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.