Jak se zbavit mechu na střeše + tipy na prevenci

Mech na střeše může na někoho sice působit romanticky nebo naturálně, rozhodně to ale není přítel, kterého byste nad svou hlavou chtěli mít. V následujících řádcích se dozvíte, proč je ideální se mechu zbavit, jak jej ze střechy odstranit nebo co působí jako prevence?

Co je mech? 

Mechy jsou obecně nízké necévnaté rostliny, které umí výrazným způsobem zadržet vodu. Rozmnožují se výtrusy a jejich kořeny se umí zachytit i na velmi jemném povrchu. V současné době je známo okolo 10 000 druhů mechů v 700 rodech. 

Jaké prostředí má rád mech?

Mech nemá příliš v lásce slunce, proto jej najdeme většinou na stinných místech, které jsou kryté před teplými paprsky. Miluje vodu a umí ji skvěle zadržet, často se tak mech vyskytuje na vlhkých místech nebo v blízkosti vodních zdrojů. Obecně se ale jedná o velmi odolný organismus, který dokáže přežít i ve velice extrémních podmínkách.

Je mech na střeše nebezpečný?

Pokud nepatříte k milovníkům anglického venkova, pro který jsou střechy porostlé mechem typické, asi z mechu na střeše zrovna nadšení nebudete. Nejen, že nevypadá na krytině příliš esteticky, ale dokáže ji svými kořínky poničit. 

Kořínky mechu jsou tenoučké a zároveň velice silné. Umí snadno proniknout střešní krytinou a následně prorůst až do střešní konstrukce, ve které mech napáchá značné škody. Může vám tak začít zatékat do domu. 

Mech navíc umí velmi rychle ucpat také okapy a dešťové svody, které pak neodvádějí svou práci a opět hrozí zatékání a následná vlhkost či plíseň v domě.

Mohlo by vás zajímat: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů?

Jak se zbavit mechu na střeše?

V dnešní době máte na výběr celou řadu přípravků, které vám zaručují dokonalé odstranění mechu, lišejníků nebo řas ze střechy. Pokud už se ale mech na střeše vyskytuje ve větší míře, prvotnímu mechanickému odstranění se nevyhnete

  1. Mechanické odstranění mechu 

… bude tedy nezbytným prvním krokem. Alespoň větší kusy mechu byste před aplikací většiny přípravku měli odstranit špachtlí nebo jiným vhodným nástrojem, který zároveň nepoškodí střešní krytinu. 

Využít můžete také vysokotlaký čistič lidově známý jako vapka … nenadřete se tolik jako se špachtlí. 

Jen pozor u starších eternitových střech, které jsou na mechanické čištění nejhorší. Eternit je velmi křehký a nemůžete na něj šlápnout, řešením mohou být delší latě položené na střešní krytině, které lépe rozloží vaší váhu. 

Čištění eternitových střech špachtlí by ale mohlo být dokonce zdraví nebezpečné – mohli byste narušit karcinogenní azbestová vlákna.

Náš tip: Jak odstranit moč z matrace? Domácí způsoby i chemie

Mechanické čištění je ale pouze dočasné a mech se může velmi rychle vrátit. Špachtlí i vapkou se vám totiž podaří odstranit jen viditelnou část mechu a jeho kořínky nadále zůstanou ve střešní krytině. Proto bude nezbytné …

  1. Chemické ošetření střechy proti mechu

… k tomu můžete využít běžně dotupnou speciální chemii pro odstranění mechu ze střechy, které budete aplikovat dle návodu postřikem nebo nátěrem. 

Pomoci vám ale může také roztok skalice modré – tedy síran měďnatý. Ten stačí smíchat s vodou v poměru uvedeném v doporučeném dávkování, které by mělo být uvedeno na výrobku. V průměru to bývá cca 10 – 20 g látky na 1 litr vody. Roztok můžete snadno aplikovat tlakovým postřikovačem.

Pokud se chcete vyhnout jakékoliv chemii, můžete vyzkoušet čištění střech octem. Nejprve odstraňte větší části mechu, pak střechu opláchněte je pomocí hadice nebo vapky vodou. Namíchejte roztok z 0,5 l destilovaného octa a 8 litry vody, který na střechu aplikujte pomocí starého smetáku nebo kartáče. Roztok nechte působit alespoň hodinu a poté střechu opět opláchněte. 

Doporučován je také roztok 0,5 l chlorového bělidla a 450 g práškového kyslíkového bělidla nebo 250 ml saponátu na mytí nádobí.

Mech by mělo podle návodů ze střechy odstranit také hašené vápno. Vápenné mléko se hodí především k ošetření betonových tašek, poradí si ale prý i s dalšími povrchy. Jedinou nevýhodou je nutnost důkladného rozmíchání a následného zcezení roztoku, který by vám jinak mohl ucpávat trysky tlakového postřikovače.

Při aplikaci jakékoliv chemie – ať už té specializované nebo doma namíchané – nezapomeňte na několik zásad:

  • používejte ochranné pomůcky jako jsou brýle a rukavice nebo dostatečný krycí oděv.
  • aplikaci neprovádějte v mrazech ani ve větrném počasí – vítr by mohl látku rozptýlit nejen na vaši zahrádku.
  • pokud využíváte dešťovou vodu svedenou ze střechy například k zalévání zahrady, minimálně po dobu 3 měsíců ji tímto způsobem nevyužívejte.
  • vždy používejte přípravek, který je vhodný na vaší střešní krytinu, nebo se poraďte se specialisty. Pozor si dejte zejména na doma namíchané roztoky, které by mohly určité typy střešních krytin poškodit.
  • střecha by před aplikací většiny postřiků či nátěrů měla být suchá.

Může se hodit: Jak se zbavit octomilek: 8 triků a pastí

Co funguje jako prevence proti mechu na střeše?

Pokud nechcete pravidelně sundávat mech ze střechy a následně ji chemicky ošetřovat, doporučují odborníci umístit pod hřeben střechy měděné nebo zinkové pásy

Látky, které přirozenou oxidací těchto kovů vznikají mech spolehlivě zahubí a díky umístění ve vrchní části střechy stačí občasný déšť, který oxidy vplaví do mechu po celé střeše. 

Jako prevence může fungovat také odstínění střechy – v případě, že ji například stíní vzrostlé stromy. 

Pokud právě řešíte novou střechu nebo se chystáte stavět, doporučujeme volit střechu s větším sklonem, na kterých se méně drží voda. Stejně tak si ohlídejte, že bude prostor pod krytinou dostatečně odvětrávaný – například pomocí kontralatí. 

Mech, řasy nebo lišejníky?

Mech je určitě největší záškodník ze tří běžných organismů, které se nám na střechách usazují. Řasy nebo lišejníky poznáte snadno, tvoří totiž nehezké skvrny, které mohou připomínat plíseň. Skvrny mívají zelenou, modrou, hnědou nebo černou barvu. 

V případě odstraňování řas a lišejníků doporučujeme zdržet se mechanického odstranění. Zejména lišejník se při seškrabávání ze střešní krytiny umí snadno rozletět na milion kousků a rozmnožit se tak po celé střeše. Lišejníky tak před odstraněním nejprve zahubte vhodnou chemií.

Na kterých střechách se drží mech?

Mech má rád vlhké a stinné prostředí, většinou se s ním tak setkáme zejména na severních stranách střech nebo ve stinných rozích a záhybech. Výhrou není ani případ, kdy střechu proti slunci chrání vzrostlé stromy. A pokud ještě bydlíte v blízkosti lesa, je pravděpodobnost mechu na střeše poměrně vysoká.

Mech se rozmnožuje výtrusy, které se na střechu ve větrném počasí snadno dostanou, často ale za roznášení mechu mohou ptáci sedávající na střeše. 

Mech má nejraději střešní krytiny s příměsí cementu, mezi které patří například dříve používaný eternit, ale také starší pálené tašky. Mech má ovšem velice nenáročné a zároveň přilnavé kořínky, které se umí usadit i na hladších površích jako je plech

Nejhůře se mechu daří na střechách pokrytých glazovanými či engobovanými pálenými taškami. I jejich povrch ale může po letech vlivem stáří být pro mech přístupnější.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/zahrada/mech-na-strese-likvidace-30000809.html, https://www.strefa.cz/jak-se-zbavit-mechu-na-strese-p92992/, https://www.stavinvest.cz/specialista-radi/mech-na-strese/ a https://cs.wikipedia.org/wiki/Mechy

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *